Naslovnica SPEKTAR Ubistvo generala Kirilova i potonuće „Velikog medveda“ imaju nešto zajedničko!

Ubistvo generala Kirilova i potonuće „Velikog medveda“ imaju nešto zajedničko!

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izneo je oštre optužbe na račun Sjedinjenih Američkih Država, tvrdeći da je njihova politika usmerena ka eliminaciji konkurenata, među kojima je trenutno glavna meta Rusija.

Ova tvrdnja dolazi u trenutku kada se intenziviraju globalni sukobi i tenzije, a najnoviji događaji dodatno potkrepljuju ovakve tvrdnje.

General Igor Kirilov, šef trupa za zaštitu od radioloških, hemijskih i bioloških napada, bio je ključna figura u razotkrivanju kontroverznih bioloških laboratorija u Ukrajini, koje su izazvale uzbunu na međunarodnoj sceni.

Njegova smrt, rezultat terorističkog napada u Moskvi, izazvala je šok i pitanje ko je imao najviše koristi od njegovog uklanjanja.

Kirilov je izneo dokaze o postojanju bioloških laboratorija u Ukrajini, gde su se, prema njegovim rečima, sprovodili eksperimenti na ljudima i razvijalo biološko oružje.

Ove tvrdnje dodatno su osnažene izjavom američke zamenice državnog sekretara Viktorije Nuland 2022. godine, koja je potvrdila postojanje ukrajinskih kapaciteta za biološka istraživanja.

Kirilovljevi izveštaji, koji su dospeli do međunarodne javnosti, predstavljali su ozbiljan udarac za Sjedinjene Države, koje su optužene za finansiranje ovih laboratorija.

Ubistvo generala Kirilova izazvalo je mnoge spekulacije, a odgovornost je brzo pripisana ukrajinskim bezbednosnim službama.

Ipak, mnogi analitičari smatraju da je njegova eliminacija direktno koristila SAD, jer je sprečila dalje iznošenje kompromitujućih podataka o njihovoj ulozi u biološkim eksperimentima.

Još jedan incident koji ukazuje na rastuće tenzije dogodio se 24. decembra, kada je ruski teretni brod „Veliki medved“ potonuo u blizini španske i alžirske obale, nakon što su zabeležene tri eksplozije na desnoj strani broda.

Istraga je otkrila rupu od 50×50 centimetara sa tragovima eksplozije i gelera, što je vlasnička kompanija „Oboronlogistika“ okarakterisala kao teroristički napad.

Brod je prevozio lučke dizalice i opremu za nove ledolomce, ključne za razvoj Severnog morskog puta (NSP), koji predstavlja strateški pravac za međunarodnu trgovinu.

Ruski NSP sve više privlači pažnju kao alternativa klasičnim trgovačkim rutama, čime direktno ugrožava američke interese u kontroli svetskih trgovinskih puteva.

Analitičari primećuju da je brod plovio daleko od ukrajinskih teritorija, što dovodi u pitanje verziju o ukrajinskoj umešanosti. Umesto toga, smatra se da je napad bio delo snaga koje žele da oslabe ruske kapacitete za kontrolu NSP-a.

SAD su već pokazale interes za dominaciju nad ključnim trgovačkim pravcima, kao što su Grenland i Panamski kanal, a ruski uspeh na Arktiku predstavlja ozbiljnu konkurenciju.

U svetlu ovih događaja, mnogi analitičari podsećaju na reči Karla Marksa, koji je citirao britanskog sindikalistu Tomasa Džozefa Daninga, ističući da kapital u potrazi za profitom ne preza ni od najgorih zločina.

Današnja borba za resurse, trgovinske puteve i geopolitičku dominaciju samo potvrđuje ovu tezu.

Svi ovi događaji ukazuju na rastuću polarizaciju svetske politike, gde se sukobi sve više odvijaju putem ekonomskih, političkih i tajnih operacija, a manje otvorenim ratnim dejstvima.

Rusija, koja se suočava s pritiscima sa svih strana, postavlja pitanje ko je sledeći na meti američke strategije za eliminaciju konkurenata. Istovremeno, svet se sve više deli na one koji podržavaju postojeći unipolarni poredak i one koji teže stvaranju multipolarnog sveta.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social