Masovni zločin na Cetinju šokirao je Crnu Goru i region, ostavljajući za sobom duboku tugu i bol.
U ovom strašnom incidentu, koji je prerastao u jedan od najtežih zločina u novijoj istoriji Crne Gore, život su izgubile 12 osoba, među kojima i dva dečaka uzrasta 10 i 13 godina.
Zločin, koji je počinio Aco Martinović, izazvao je reakcije na svim nivoima, od građana do državnih institucija, dok je Vlada Crne Gore proglasila trodnevnu žalost.
Prema izveštajima medija, Martinović je ubilački pohod započeo u kafani „Velestovo“, smeštenoj nedaleko od Sportskog centra na ulazu u Cetinje.
Tamo je, prema prvim informacijama, došlo do svađe i tuče između njega i drugih prisutnih, nakon čega je otišao kući. Vratio se naoružan i pucao u četiri osobe koje su se nalazile u kafani, usmrtivši ih na licu mesta.
Nakon toga, Martinović je nastavio svoj ubilački pohod po gradu, ciljajući različite lokacije. U naselju Humci i još dva mesta na Cetinju, ubio je ukupno osam osoba, uključujući tri žene i dva dečaka, dva rođena brata uzrasta 10 i 13 godina.
Među žrtvama su bile i osobe iz njegove uže i šire porodice. Povređene su četiri osobe koje su hitno prebačene u Klinički centar u Podgorici, gde su podvrgnute operacijama.
Policija je ubrzo pokrenula opsežnu potragu za Martinovićem, u kojoj su učestvovale sve raspoložive jedinice, uključujući Specijalnu jedinicu policije.
Nakon višesatne potrage, osumnjičeni je lociran u blizini svoje porodične kuće u naselju Humci. Policija ga je opkolila, ali je Martinović, nekoliko minuta pre ponoći, pucao sebi u glavu. Preminuo je na putu ka Kliničkom centru u Podgorici.
Direktor Kliničkog centra, dr Aleksandar Radović, izjavio je da su troje povređenih zadržani u intenzivnoj nezi. Njihove povrede su teške, ali vitalni parametri trenutno stabilni.
Četvrta osoba, koja je zadobila višestruke povrede glave, stomaka i grudnog koša, podvrgnuta je kompleksnoj operaciji koja je trajala do ranih jutarnjih sati.
Zločin je potresao čitavu državu. Vlada Crne Gore proglasila je trodnevnu žalost 2., 3. i 4. januara, izražavajući solidarnost sa porodicama žrtava i građanima Cetinja. Na mestima ubistava, građani su palili sveće i ostavljali cveće u znak sećanja na preminule.
Ovaj incident podseća na masakr iz avgusta 2022. godine, kada je Vuk Borilović u naselju Medovina ubio 10 osoba, među kojima i dva dečaka.
Ovaj tragičan niz događaja pokreće pitanja o prevenciji nasilja i kontroli naoružanja, kao i o sistemskoj podršci mentalnom zdravlju.
Ovakvi događaji ostavljaju duboke ožiljke na zajednici, ali i otvaraju šire diskusije o uzrocima i preventivnim merama. Stručnjaci ukazuju na potrebu za većim angažovanjem društva i institucija u rešavanju problema nasilja i mentalnih bolesti.
Masovni zločini poput ovog predstavljaju ozbiljan izazov za društvo i zahtevaju sveobuhvatan pristup u njihovoj prevenciji. Crna Gora se suočava sa bolnom istinom da je potrebna hitna akcija kako bi se ovakvi tragični događaji sprečili u budućnosti.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se