Naslovnica U FOKUSU U automobilu blokadera pronađeni gasni sprejevi i zaštitna oprema – Šta se...

U automobilu blokadera pronađeni gasni sprejevi i zaštitna oprema – Šta se sprema?

U Kragujevcu je ovih dana ponovo zatalasalo. Policija je, u saradnji sa Bezbednosno-informativnom agencijom (BIA), zaustavila „opel korsu“ kojom je upravljao 23-godišnji student iz tog grada, i tom prilikom otkrila zalihe zaštitne opreme i – čak 30 gasnih sprejeva.

Prema zvaničnom saopštenju MUP-a, u kolima je pronađeno šest džakova sa štitnicima i kutija sa sprejevima marke „protect“. Naizgled, to možda i ne zvuči toliko dramatično, ali kad se sve stavi u širi kontekst – priča dobija ozbiljne tonove.

Mladić koji je bio za volanom nije bilo ko – reč je o studentu Pravnog fakulteta, poznatom učesniku studentskih blokada koje su se u proteklih nekoliko meseci s vremena na vreme pojavljivale širom Srbije, a naročito u univerzitetskim centrima.

Prema rečima iz policije, oprema je bila namenjena za tzv. “studente specijalce” – grupu koja očigledno ima ulogu više od simboličnog protesta.

Ova vest dolazi u trenutku kada su studentski protesti ponovo u fazi tinjanja – ne baš kao letos, kada su blokade u Beogradu i Novom Sadu paralisale saobraćaj, ali napetost se može osetiti u vazduhu.

Pitanja o radu vlade, stanju u pravosuđu, položaju mladih i sveprisutnoj korupciji ne jenjavaju. U tom svetlu, čini se da studenti planiraju novu rundu pritisaka.

Ali ovog puta, ako je verovati policiji, deluje da se pripremaju organizovanije. Štitnici, sprejevi – to više ne miriše samo na transparente i zvižduke. Neko očigledno računa na ozbiljniji otpor.

No, treba biti oprezan s interpretacijama. Moguće je i da vlast koristi ovakve incidente kako bi prikazala studentski pokret kao potencijalno nasilan, ne bi li ga unapred diskreditovala.

Sa druge strane, i samim studentima bi valjalo razmisliti koliko se ovakvim akcijama (ako su svesno organizovane) potencijalno udaljavaju od legitimnog građanskog otpora i ulaze u sivu zonu – jer svaki pokušaj fizičke konfrontacije daje dodatni argument onima koji žele da ih predstave kao radikale.

Kontekst je bitan – ovo nije samo lokalna vest. U celom regionu, mladi su sve glasniji u traženju prava, ali i sve češće bivaju meta bezbednosnih struktura. U BiH, Crnoj Gori, pa čak i u Severnoj Makedoniji, zabeleženi su slični slučajevi gde se mladalačka energija guši etiketiranjem, zastrašivanjem i pretnjama.

Geopolitički gledano, region je i dalje u stanju tenzije. Srbija balansira između istoka i zapada, ekonomski pod pritiskom, a društveno u raskoraku između tranzicije i trajne nestabilnosti.

Studenti, koji su tradicionalno pokretači promena, nalaze se u središtu tog vrtloga. A ako se neki od njih organizuju kao „specijalci“ – šta to govori o stepenu razočaranja u regularne političke i pravne mehanizme?

Ostaje pitanje: Da li je ovo izolovan incident ili signal da se sprema ozbiljnija eskalacija? I da li država želi da preventivno uguši ono što vidi kao potencijalnu pretnju, ili stvarno ima razloga za zabrinutost?

Jedno je sigurno – situacija nije naivna. U ovom trenutku, neophodna je hladna glava i s obe strane. Jer ako se linija između protesta i nasilja izbriše, u opasnosti nisu samo studenti – nego i sama ideja slobodnog izražavanja.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social