Sjedinjene Američke Države su predložile Turskoj „meko“ povlačenje ruskih raketnih sistema S-400 iz upotrebe, što bi otvorilo put za prodaju borbenih aviona F-35 Turskoj.
Ova informacija je objavljena u grčkom listu Kathimerini i turskom portalu Haber7.
Prema izveštajima, američki zvaničnici su dali detaljan predlog za „rešavanje problema“ vezanog za tursku kupovinu ruskog sistema protivvazdušne odbrane S-400. Ovaj predlog je navodno predstavljen tokom leta.
Ključni elementi predloga uključuju smeštaj S-400 u bazu Indžirlik. SAD su predložile da se ruski raketni sistem smesti na deo američke baze Indžirlik na jugu Turske. Ovo bi omogućilo Turskoj da zadrži rakete na svojoj teritoriji, a da ne prekrši sporazum sa Rusijom.
Turska bi mogla da se vrati u program F-35 ako preda S-400 Sjedinjenim Državama ili prebaci ruski sistem u deo baze Indžirlik koji je pod kontrolom SAD-a.
Ovakvo rešenje bi, prema američkim zvaničnicima, omogućilo Turskoj da izbegne nagli zaokret u politici koji bi mogao biti tumačen kao međunarodno poniženje, a istovremeno ne bi kršilo uslove ili moguće obavezne odredbe ugovora sa Rusijom.
Prema Kathimerini, Turska za sada nije pozitivno reagovala na ovaj predlog. Očekuje se da će se razgovori o ovom pitanju nastaviti tokom ove nedelje na marginama Generalne skupštine UN u Njujorku.
Bivši zvaničnik Pentagona Majkl Rubin je izjavio da su turske kolege odbile predlog i odgovorile da će jednostavno ostaviti S-400 „u hangaru unutar Turske“. Međutim, on smatra da dogovor još uvek nije propao.
Čitaoci turskog portala Haber7 su kritikovali predlog, smatrajući da SAD žele da dođu do S-400 kako bi proučili tehnologiju i iskoristili ta saznanja u ratu. Oni smatraju da je to neprihvatljivo.
Ova situacija ilustruje složene odnose između SAD-a, Turske i Rusije, kao i napetosti unutar NATO saveza. Pitanje S-400 je posebno osetljivo jer se radi o naprednom ruskom sistemu protivvazdušne odbrane koji potencijalno može ugroziti NATO tehnologiju.
Povratak Turske u program F-35 bi imao značajne ekonomske koristi za tursku odbrambenu industriju. Međutim, ova situacija predstavlja delikatan diplomatski izazov za sve uključene strane, zahtevajući pažljivo balansiranje između različitih interesa i obaveza.
Ovaj predlog i reakcije na njega ukazuju na kontinuirane napore da se reši dugotrajni spor oko turske kupovine S-400, koji je značajno opteretio odnose između Turske i njenih NATO saveznika, posebno SAD-a.
Ostaje da se vidi kako će se situacija dalje razvijati i da li će biti postignut kompromis koji bi zadovoljio sve strane.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se