Vašington se kreće po globalnom ratnom planu. To je mračni zaključak, koji se mora izvući iz tri ratna scenarija koja se odvijaju. Rusija i Kina su glavne mete za ovaj globalni napad.
Tri ratna scenarija koja se odvijaju se vide u Siriji, Severnoj Koreji i Ukrajini. To nisu odvojeni, nepovezani konflikti. To su međusobno povezani ratni planovi pišu ruski mediji.
Masakr prošlog meseca, nad više od 100 sirijskih vladinih snaga bio je otvoren napad SAD na Siriju. SAD, zajedno sa drugim zapadnim saveznicima, su do sada vodile sedmogodišnji posrednički rat za promenu režima protiv ruskog saveznika- predsednika Asada.
Veća međunarodna zabrinutost povodom ovog pitanja, su i višestruki izveštaji o tome da su ruski vojni izvođači bili među žrtvama u vazdušnom napadu pod vođstvom SAD, u blizini Deir ez-Zora prošle nedelje.
Što se tiče Severne Koreje, Vašington je stalno sabotirao diplomatske napore između korejskog rukovodstvo u Pjongjangu i Seulu. Iako ovaj među-korejski dijalog dobija pozitivan zamah, SAD su sve vreme pozicionirale nuklearne bombardere B-52 i B-2 u regionu, zajedno sa najmanje tri nosača aviona.
B-2 su takođe navodno naoružani bombama od 14 tona – koje imaju najveće nenuklearne bojeve glave u američkom arsenalu, i koje su dizajnirane da unište severnokorejske podzemne raketne silose i “obezglave“ rukovodstvo Kim Džong Una.
Američki potpredsednik Majk Pens, dok je prisustvovao Zimskoj olimpijadi u Južnoj Koreji, koja je otvorena prošle nedelje, izneo je otvorenu ratnu poruku. On je rekao da će nedavno poboljšanje odnosa između Severne Koreje i američkog saveznika Južne Koreje, okončati “čim se ugasi olimpijski plamen“ – kada se igre zatvore kasnije ovog meseca.
U međuvremenu, situacija u istočnoj Ukrajini izgleda izuzetno mračno zbog invazije na Donbas region. Vojni inspektori Pentagona su prošle nedelje navodno stigli do Kontaktne zone koja razdvaja snage režima u Kijevu, koje podržavaju SAD, i pro-ruske separatiste Donjecke i Luganske narodne republike.
Vojni komandant Donjecka Eduard Basurin je upozorio da dolazak Pentagona i drugih vojnih savetnika NATO-a iz Britanije i Kanade, ukazuje na to da se snage Kijeva spremaju za ponovni napad na etničku rusku populaciju Donbasa.
Čak su posmatrači Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), zaduženi za praćenje nominalnog prekida vatre u Kontaktnoj zoni, u poslednje vreme počeli da izveštavaju o ozbiljnom napretku teškog naoružanja od strane snaga Kijeva – što je u suprotnosti sa Minskim protokolom iz 2015. godine.
Ako snage Kijeva, nastave sa očekivanom ofanzivom sledećeg meseca u Donbasu, postoje stvarni strahovi za ekstreman broj civilnih žrtava.
Takvo “etničko čišćenje“ ruskog naroda od strane snaga Kijevskog režima, koji otvoreno podržava neonacističku ideologiju, najverovatnije bi moglo dovesti do velike intervencije Moskve, kao pitanje humanitarne odbrane.
Možda je to ono što američki planeri čekaju, što bi onda zapadni mediji mogli predstaviti kao “još jednu rusku agresiju“.
Američki politički analitičar Rendi Martin kaže: “Neosporno je da je Vašington na ratnoj nozi u tri globalna scenarija. Priprema za rat je zapravo rat“.
On je dodao: “Morate takođe razmotriti najnoviji Pregled o nuklearnom naoružanju koji je Pentagon objavio ranije ovog meseca. Pentagon otvoreno proglašava da Rusiju i Kinu vidi kao mete, i da je voljan da upotrebi nuklearnu silu u konvencionalnim ratovima“.
Martin kaže da u ovoj fazi nije jasno šta Vašington zapravo želi.
“Naravno, sve se vrti oko težnje za globalnom dominacijom, kako je to izraženo, na primer, u doktrini Volfovica nakon završetka Hladnog rata“, kaže analitičar.
“Ali pitanje je šta Vašington želi konkretno od Rusije i Kine. Očigledno je da se ratna pretnja i agresija koriste kao poluge. Ali nije jasno šta bi umirilo Vašington. Možda promena režima u Rusiji gde bi predsednik Putin bio srušen od neke pro-zapadne figure. Možda da Rusija i Kina odustanu od svojih planova za integraciju evroazijske ekonomije, i odustanu od svojih planova da odbace američki dolar u trgovinskim odnosima.“
Međutim, jedna stvar je prilično jasna. SAD započinju globalni ratni plan, što se može prepoznati iz ozbiljnih događaja koji se odvijaju u Siriji, na Korejskom poluostrvu i u Ukrajini. Svaki scenario se može shvatiti kao tačka pritiska na Moskvu i Kinu, kako bi na neki način prihvatili američke ambicije za globalnu dominaciju.
Ipak, Rusija i Kina verovatno neće kapitulirati. Jednostavno zato što je nemoguće postići američku ambiciju za unipolarnu hegemoniju. Poredak posle Drugog svetskog rata, kojim je Vašington mogao da dominira skoro sedam decenija, zastareva, jer se međunarodni poredak prirodno pretvara u multipolarnu konfiguraciju.
Kada Vašington optužuje Moskvu i Peking da “pokušavaju da promene međunarodni poredak u svoju korist“, ono što američki vladari prećutno priznaju jeste njihova zabrinutost da su dani američke hegemonije odbrojani. Rusija i Kina ne rade ništa nezakonito. To je jednostavno činjenica istorijskog razvoja.
Dakle, na kraju su ratni planovi Vašingtona beskorisni. Ti planovi ne mogu preokrenuti istoriju, ali mogu da unište budućnost planete.
Svet je opet na ivici propasti kao što je bio i uoči Prvog i Drugog svetskog rata.
Webtribune.rs[adsenseyu5][adsenseyu5]