Trgovinski odnosi između SAD i Evropske unije su se pogoršali prošle nedelje, nakon što je američki predsednik Donald Tramp nametnuo tarife na čelik i aluminijum za Kanadu, Meksiko i EU.
Iako ove trgovinske tarife pogoršavaju odnose između SAD i njihovih evropskih saveznika, trgovina jednom konretnom energetskom robom – prirodnim gasom – između EU i Rusije je jaka, a Vladimir Putin i ruski gasni gigant Gazprom imaju za cilj da podstaknu (još veću) trgovinu energijom sa EU.
[adsenseyu1]
Otuđenost SAD od EU saveznika u trgovini je dobrodošao potez za energetske veze između Rusije i EU, kažu neki analitičari.
“Tramp primorava Evropljane da se približe Rusima,“ rekao je Stafan Mejster, ruski stručnjak u Nemačkom savetu za međunarodne odnose u Berlinu, u intervjuu za Bloomberg. “Ovo se tačno odvija Putinu na ruku.“
Odgovarajući na američke tarife, EU je rekla da je “ovo protekcionizam, čisto i jednostavno.“
“SAD nas sada ostavljaju bez ikakvog izbora osim da nastavimo sa slučajem rešavanja spora u STO i sa nametanjem dodatnih dužnosti na određeni broj uvoza iz SAD-a,“ izjavio je predsednik Evropske komisije, Žan-Klod Junker.
Dok su EU i SAD u trgovinskom sporu oko čelika i aluminijuma i potencijalnih tarifa EU na američki burbon, motocikle ili brusnice, ruski Gazprom – koji već snabdeva otprilike jednu trećinu evropskog gasa – prodaje rekordne količine prirodnog gasa Evropi. Ruski gasni gigant je upravo rešio sedmogodišnji spor nepoverenja sa EU bez novčane kazne, nakon što je Gazprom pristao da promeni ponašanje na tržištu i obezbedi konkurentne cene gasa u centralnoj i istočnoj Evropi.
Pored toga, projekat gasovoda Severni tok 2, predvođen Gazpromom, za povezivanje postojećeg gasovoda Severni tok, takođe napreduje uprkos američkim pretnjama sankcijama kompanijama koje su uključene u ovaj projekat.
Za Rusiju, Severni tok 2 ne povećava samo njihovu isporuku gasa u EU, već takođe i zaobilazi ukrajinsku tranzitnu rutu. Za baltičke države i Poljsku, kao i EU institucije, ovaj projekat podriva diverzifikaciju isporuka, jer bi on samo stegnulo ruski gasni stisak nad Evropom. Za SAD, Severni tok 2 je briga bezbednosti, a sanckije kompanijama uključenim u ovaj projekat – što, osim Gazproma, uključuje evropske kompanije ENGIE, OMV, Shell, Uniper i Wintershall – nisu isključene.
Američki zvaničnici razmatraju druge načine da blokiraju Severni tok 2, ali neki ključni zvaničnici misle da bi sankcije mogle biti najverovatnija opcija, objavio je prošle nedelje magazin Foreign Policy, citirajući tri izvora koja su upoznata sa ovim pitanjem.
Potpune sanckije koje prete za zabrane, recimo Shell-u, da posluje u SAD, mogle bi biti fatalne za njegovo učešće u Severnom toku 2.
U međuvremenu, Severni tok 2 je dobio sve neophodne dozvole u Nemačkoj i Finskoj, sa Danskom i Švedskom koje tek treba da odluče o dozvolama, a Severni tok 2 je počeo pripremne radove sredinom maja u Nemačkoj.
Istovremeno, Gazprom izvozi rekordne količine prirodnog gasa u evropske zemlje. U periodu od januara do maja, izvoz Gazproma se povećao za 5,8 odsto u poređenju sa prethodnom rekordnom prodajom za isti period prošle godine, rekla je ruska kompanija prošle nedelje.
Rusija je, preko svoje kompanije Gazprom sa ekskluzivnim izvozom gasa, povećala isporuke tokom zime, jedne od najhladnijih zima u Evropi tokom protekle decenije, i nastavlja da isporučuje veće količine čak i nakon zime, jer zemlje koje uvoze gas dopunjavaju skladišta zaliha gasa koja su isušena usled hladnih talasa.
Ovih dana, Rusija slavi 50 godina “pouzdanih zaliha“ gasa Austriji.
“U proteklih 50 godina, primili smo pouzdane zalihe gasa iz Rusije i u mogućnosti smo da bez prekida našim industrijskim potrošačima i domaćinstvima obezbedimo visokokvalitetni prirodni gas. Ovo je dobra osnova za širenje partnerstva sa Gazpromom na dugoročne staze,“ rekao je u Gazpromovom saopštenju za štampu Rajner Stil, predsednik Izvršnog odbora austrijskog OMV-a.
Dok se EU i SAD prepiru oko tarifa, Rusija povećava svoju trgovinu gasom sa Evropom.
Webtribune.rs