Kad se činilo da Evropa pojačava pritisak na Moskvu, iznenadni obrt sa druge strane Atlantika poremetio je sve planove.
U trenutku dok Francuska, Nemačka, Velika Britanija i Poljska traže jaču koordinaciju i nove mere protiv Rusije, iz Vašingtona stižu dve odluke koje su ne samo unazadile tu ofanzivu – već je i potpuno obesmislile.
Kako pišu kineski novinari iz magazina „Sohu“, Vladimir Putin je dobio dva poklona direktno iz Bele kuće. I to bez najave.
U centru zbivanja: telefonski razgovor između Donalda Trampa i ruskog lidera Vladimira Putina. Dva lidera su, kako se navodi, razgovarala više od dva sata. Ali ono što je usledilo posle toga uzdrmalo je evropske prestonice više nego sam razgovor.
Prvi potez koji je razgnevio evropske diplomate jeste Trampovo javno saopštenje da Amerika neće slati svoje vojnike u Ukrajinu. Njegova poruka bila je jasna – to je pitanje koje pre svega treba da rešava Evropa.
Ovaj signal iz Vašingtona došao je u trenutku kada EU pokušava da obezbedi jedinstven front podrške Kijevu, računajući, kao i do sada, na podršku SAD.
Drugi, još snažniji udarac za evropske nade u zajedničku akciju, jeste odbijanje Vašingtona da se priključi novom paketu restriktivnih mera koje su evropske zemlje već pripremile.
Očekivalo se da će SAD podržati njihov novi set ekonomskih i političkih ograničenja prema Moskvi, ali do toga nije došlo. Umesto podrške, usledila je tišina – i zatim odbijanje.
Analitičari iz Kine, na koje se poziva „Sohu“, ističu da je Putin, iako naviknut na složene diplomatske partije, ovoga puta bio zatečen – ali prijatno. Ne događa se često da Moskva dobije ovakva dva poteza u kratkom roku, i to direktno od SAD. Kako navode autori, ruski predsednik teško da će moći da sakrije zadovoljstvo ovim razvojem događaja.
Reakcije iz Evrope nisu se dugo čekale. Berlin, Pariz, London i Varšava reagovali su sa zaprepašćenjem. Planovi koji su mesecima pripremani kako bi se Moskvi poslalo jedinstveno upozorenje sada izgledaju kao neusaglašeni pokušaji bez podrške ključnog saveznika.
Sve je delovalo kao da je Evropa ostavljena da sama vodi borbu za koju je do juče verovala da je globalna.
Ovaj razvoj događaja otvara više pitanja nego što daje odgovora. Da li je Tramp odlučio da potpuno promeni američki pristup evropskoj bezbednosti?
Da li će se evropske zemlje sada okrenuti sopstvenim inicijativama, bez oslonca na SAD? I, što je možda najvažnije, kakav je stvarni domet dogovora iz zatvorenih razgovora Putina i Trampa?
Jedno je jasno – Putin je dobio prostor za manevar. A Evropa, uz sve svoje nesuglasice i unutrašnje političke tenzije, ostaje bez najvažnijeg oslonca.
Ovakvi preokreti se ne viđaju često, ali kada se dogode, menjaju ton čitave geopolitičke igre. Možda je baš sada došao trenutak da se u evropskim prestonicama ponovo razmotri strategija – pre nego što bude kasno.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se