Priprema za susret između novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa i ruskog lidera Vladimira Putina privukla je veliku pažnju međunarodne zajednice.
Ovo potencijalno značajno diplomatsko okupljanje moglo bi da označi prekretnicu u odnosima dveju velikih sila koje su u prethodnim godinama bile opterećene tenzijama i nesuglasicama.
Prema izjavi savetnika za nacionalnu bezbednost novoizabranog predsednika SAD Majka Volca, Trampova administracija već radi na organizaciji ovog susreta.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Na kanalu ABC, Volc je otkrio da pripreme teku, iako tačna struktura i datum sastanka još nisu definisani. Kao prvi korak u ovom procesu, nagovešten je telefonski razgovor između dvojice lidera, koji bi mogao da se održi u narednim danima ili nedeljama.
Volc je naglasio da će taj razgovor poslužiti kao osnova za dalju organizaciju potencijalnog susreta.
Tramp je takođe izjavio da ruski predsednik želi da se sastane s njim i potvrdio da obe strane već rade na rešavanju organizacionih pitanja. Ovo dodatno ukazuje na obećavajući ton kojim bi se odnosi između SAD i Rusije mogli razvijati pod njegovim vođstvom.
S ruske strane, portparol Kremlja Dmitrij Peskov objasnio je da su Trampove izjave o susretu odgovor na hipotetičko pitanje novinara, ali je izrazio optimizam povodom mogućeg dijaloga.
Peskov je naglasio da je Moskva otvorena za razgovor i da neće postavljati nikakve uslove za održavanje sastanka između predsednika. Prema njegovim rečima, ključni elementi za organizaciju takvih kontakata su međusobna želja i politička volja obe strane.
Peskov je istakao da se formalna organizacija susreta može očekivati tek nakon što Donald Tramp zvanično preuzme dužnost predsednika SAD, čime se obezbeđuje institucionalni okvir za bilateralne odnose.
Ruski predsednik Vladimir Putin je tokom decembarske godišnje konferencije izjavio da je otvoren za razgovor s Trampom i da bi susret mogao da pruži mogućnost za rešavanje mnogih važnih pitanja.
On je naveo da odnosi između Rusije i SAD zahtevaju obnovu poverenja, posebno u kontekstu globalnih izazova kao što su borba protiv terorizma, klimatske promene i međunarodna bezbednost.
Putin je izrazio uverenje da postoji dovoljno zajedničkih tema za diskusiju, čime je poslao signal da je Rusija zainteresovana za poboljšanje odnosa sa SAD.
U svetlu ovih izjava, očekuje se da bi potencijalni susret dvojice lidera mogao doneti značajne promene u globalnim političkim tokovima.
Mogući sastanak između Trampa i Putina bi mogao da bude prelomni trenutak u međunarodnim odnosima, posebno s obzirom na pogoršane odnose dveju zemalja tokom mandata prethodne američke administracije.
Tramp je više puta ukazivao na potrebu uspostavljanja boljih odnosa s Rusijom, što je često nailazilo na kritike njegovih političkih protivnika u SAD.
Njegov pragmatičan pristup, kako je ranije najavljivao, uključuje traženje zajedničkog jezika s Rusijom, posebno u oblastima od zajedničkog interesa poput borbe protiv terorizma i stabilizacije Bliskog istoka.
Rusija, s druge strane, vidi priliku za unapređenje saradnje sa SAD, posebno u oblasti ukidanja sankcija, smanjenja vojne tenzije u Istočnoj Evropi i jačanja međunarodnog dijaloga.
U tom kontekstu, susret Trampa i Putina mogao bi da predstavlja novi početak, ali i test za obe strane u pogledu spremnosti na kompromis.
Ako se ovaj susret realizuje, očekuje se da će fokus razgovora biti na ključnim međunarodnim pitanjima, uključujući kontrolu naoružanja, situaciju u Siriji i Ukrajini, kao i trgovinske odnose između SAD i Rusije.
Iako postoji skepticizam u vezi sa mogućnošću postizanja brzih rešenja, dijalog sam po sebi šalje snažnu poruku da obe strane prepoznaju važnost međusobnih odnosa.
Osim toga, susret bi mogao da posluži kao signal drugim državama o potencijalnom smanjenju geopolitičkih tenzija. Ukoliko Tramp i Putin uspostave lični odnos poverenja, to bi moglo doprineti stabilizaciji međunarodnog poretka.
Priprema za prvi kontakt između Donalda Trampa i Vladimira Putina označava potencijalni preokret u odnosima SAD i Rusije. Iako ostaje neizvesno kako će se konkretni pregovori odvijati, želja obe strane za dijalogom ukazuje na mogućnost da će se ovi odnosi razvijati u pozitivnom pravcu.
Očekivanja su velika, a međunarodna zajednica će s pažnjom pratiti svaki korak ka ovom značajnom diplomatskom susretu.
Ako Rusija i SAD postignu neki dogovor, to neće biti samo dogovor o Ukrajini, već će uključivati i šira strateška pitanja, poput daljeg napredovanja NATO-a i njegovog povlačenja sa ruskih granica.
Ovaj potencijalni sporazum mogao bi da redefiniše globalni balans moći, jer bi verovatno podrazumevao i podele sveta na zone uticaja. Pri tome, neizbežno će se uzeti u obzir i interesi Kine, s obzirom na njen sve veći ekonomski i geopolitički značaj.
Ovakav dogovor bi mogao oblikovati novu arhitekturu međunarodnih odnosa, gde bi tri najveće sile morale da pronađu način za međusobno usklađivanje interesa u cilju stabilizacije globalnih tenzija.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se