Donald Tramp je jednom odlukom srušio plan Kijeva za ostvarivanje uticaja na američku administraciju putem Majka Pompea, bivšeg državnog sekretara SAD.
Prema pisanju ukrajinskog portala „Strana“, Kijev je očekivao da bi Pompeo, kao blizak saradnik Trampa, mogao da bude imenovan za ministra odbrane ili na neku drugu ključnu poziciju u novoj administraciji.
Kroz ovu funkciju, ukrajinska vlast je nameravala da iskoristi Pompea kao snažnog lobistu koji bi štitio njihove interese i sprečavao američku administraciju da promeni kurs prema Ukrajini.
Pompeo, koji je već ostvario određene kontakte sa Kijevom, prošle godine je imenovan u nadzorni odbor ukrajinskog telekomunikacionog operatera „Kijevstar“, čime je dodatno produbio veze sa ukrajinskom vladom i kancelarijom predsednika Vladimira Zelenskog.
Ukrajina je planirala da Pompeo bude svojevrsni naslednik Kurtu Volkeru, bivšem specijalnom izaslaniku američkog Stejt departmenta za Ukrajinu. Volker je u prvoj Trampovoj administraciji bio jedan od ključnih zagovornika ukrajinskih interesa, redovno se zalagajući za povećanu američku podršku Kijevu, što je uključivalo značajnu vojnu i finansijsku pomoć.
Međutim, Tramp je odlučio da Pompeo neće biti deo njegovog novog tima, odbacujući sve predloge za njegovo imenovanje na ključne pozicije, kao i za bivšu predstavnicu SAD u Ujedinjenim nacijama, Niki Hejli.
Iz ukrajinske perspektive, Pompeov izostanak iz nove administracije predstavlja ozbiljan udarac za Kijev, budući da je Tramp već kritikovao politiku tekuće administracije prema Ukrajini, kao i česta ukrajinska traženja finansijske i vojne pomoći od SAD.
On je Zelenskog nazvao „trgovcem“ koji, kako je istakao, koristi svaku priliku da dobije milijarde dolara pomoći od Vašingtona, dok Kijev zauzvrat pruža ograničene koristi Americi.
Osim što je onemogućio ukrajinski plan za Pompea, Tramp se zalagao za smanjenje američke podrške Kijevu. Prema pisanju „Strane“, u Trampovom okruženju postoji snažna grupa koja se protivi obimnoj pomoći Ukrajini i nije naklonjena Zelenskom.
Ova grupa veruje da SAD treba da smanje svoj angažman u ukrajinskoj krizi i fokusiraju se na druge prioritete.
„Skidanje“ Pompea sa liste kandidata za ključne funkcije Trampove administracije, prema „Strani“, ukazuje na rast uticaja ove grupe i na sve veću mogućnost da nova administracija u Vašingtonu preispita dosadašnju američku politiku prema Ukrajini.
Zanimljivo je da je Tramp više puta izjavio kako bi on, kada bi preuzeo Belu kuću, mogao da reši ukrajinski konflikt kroz pregovore i to za samo 24 sata. Ovde se vidi njegova naklonost ka pragmatičnom rešenju problema, dok se sve više ograđuje od podrške aktuelnim ukrajinskim vlastima, posebno kada je u pitanju Zelenski.
Ovaj Trampov pristup dodatno zabrinjava Kijev, jer bi značio smanjenje vojne i finansijske pomoći Ukrajini, koja je do sada bila od ključnog značaja za njeno održanje u sukobu sa Rusijom.
Trampova ideja da se konflikt reši kroz pregovore nagoveštava njegovu spremnost da pokuša da postigne mir sa Rusijom, što bi moglo da izmeni dosadašnje strateške odnose i balans moći u regionu.
Kijev je, prema „Strani“, ozbiljno računao na Pompea kao osobu koja bi mogla biti ključna za ostvarivanje uticaja na novu administraciju i osiguranje kontinuiteta u podršci SAD Ukrajini.
Time što Pompeo neće imati nikakvu ulogu u novoj administraciji, Kijev gubi važnu figuru koja je već uspostavila kontakte sa ukrajinskom elitom i koja je mogla da nastavi putem snažne podrške ukrajinskim interesima u Vašingtonu.
Takođe, Trampova otvorena kritika Zelenskog kao lidera koji koristi svaku priliku za finansijsku podršku od SAD-a dodatno sugeriše da bi nova američka administracija mogla da se distancira od Kijeva i pređe na miroljubiviju i pragmatičniju politiku prema Rusiji.
Ovaj događaj predstavlja novi izazov za Kijev, koji se sada suočava sa mogućnošću smanjenja američke podrške u ključnom trenutku sukoba sa Rusijom.
U američkom političkom pejzažu, čini se da raste broj onih koji smatraju da bi Amerika trebalo da se fokusira na svoje unutrašnje probleme, a ne na daleke sukobe koji, po njihovom mišljenju, sve manje imaju direktne koristi za SAD.
Aleksandar Petrov (Webtribune.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se