Današnjom odlukom, Donald Tramp je povukao Sjedinjene Američke Države iz članstva u Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO), čime je ova globalna institucija ostala bez svog najvećeg donatora.
Ovaj potez je bio najavljen još 2020. godine, kada je Tramp zvanično obavestio generalnog sekretara Ujedinjenih nacija o nameri SAD da napuste SZO.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Ipak, formalno potpisivanje odluke upravo se desilo danas, što otvara novo poglavlje u globalnoj zdravstvenoj politici.
Trampova administracija navela je nekoliko ključnih razloga za ovu odluku:
Neefikasno upravljanje pandemijom COVID-19 – SZO je, prema mišljenju SAD, zakazala u prepoznavanju i reagovanju na širenje virusa, posebno u njegovim ranim fazama.
Nedostatak reformi unutar SZO – Trampova administracija kritikovala je birokratiju i zavisnost SZO od političkih uticaja pojedinih članica, posebno Kine.
Nesrazmerno finansijsko opterećenje za SAD – Kao najveći pojedinačni donator, SAD su smatrale da nepravedno snose najveći deo troškova rada organizacije.
Prema Trampovim rečima, SZO nije uspela da opravda svoju ključnu ulogu u zaštiti globalnog zdravlja i ostala je pod političkim uticajem koji je ugrozio njen kredibilitet.
Sjedinjene Države su do sada obezbeđivale značajan deo budžeta SZO – čak 22% obaveznih doprinosa i 14% dobrovoljnih sredstava. Samo u prethodnim budžetskim ciklusima, američki doprinosi su iznosili stotine miliona dolara godišnje.
Odlazak SAD iz SZO imaće ozbiljne posledice, uključujući:
Smanjenje finansiranja ključnih zdravstvenih programa, poput borbe protiv malarije, tuberkuloze i HIV-a u zemljama trećeg sveta.
Prekid saradnje između SZO i američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), koji je igrao ključnu ulogu u praćenju i reagovanju na globalne zdravstvene pretnje.
Zaustavljanje pregovora o globalnom pandemijskom sporazumu, koji je trebalo da unapredi koordinaciju i raspodelu resursa tokom budućih pandemija.
Ova situacija posebno pogađa zemlje u razvoju, koje zavise od tehničke pomoći i programa koje sprovodi SZO, kao i od medicinskih resursa poput vakcina i lekova.
Mihail Favorov, američki epidemiolog, naglašava da je izlazak SAD iz SZO ozbiljan udarac za globalni zdravstveni sistem. „SZO je potrebna svetu, ali je postala previše politička i birokratizovana. Pandemija COVID-19 je to jasno pokazala,“ rekao je Favorov.
On je istakao da će odluka SAD dodatno ugroziti finansijsku stabilnost SZO, koja je već suočena s izazovima u obezbeđivanju održivih izvora prihoda.
Prema njemu, globalni zdravstveni sistem sada ulazi u period nesigurnosti, jer će SZO morati da pronađe nove izvore finansiranja i reformiše svoju unutrašnju strukturu kako bi povratila poverenje i efikasnost.
SZO je u svom saopštenju izrazila žaljenje zbog ovog poteza, naglašavajući da organizacija ima ključnu ulogu u zaštiti globalnog zdravlja.
Zemlje članice SZO, uključujući Kinu i Evropsku uniju, već su najavile da će pokušati da nadomeste deo izgubljenog finansiranja. Međutim, stručnjaci upozoravaju da će biti teško popuniti prazninu koju ostavlja odlazak SAD.
U međuvremenu, SZO je pokrenula inicijative za povećanje obaveznih doprinosa svojih članica, s ciljem da smanji zavisnost od dobrovoljnih priloga. Plan je da se udeo obaveznih sredstava poveća sa sadašnjih 20% na 50% do 2030. godine, kako bi se obezbedilo stabilnije finansiranje.
Današnji izlazak SAD iz Svetske zdravstvene organizacije označava prekretnicu u globalnoj zdravstvenoj politici.
Ova odluka, iako najavljena još 2020. godine, sada postaje realnost s potencijalno ozbiljnim posledicama za međunarodnu zajednicu.
Budućnost SZO zavisiće od njenog odgovora na izazove koje je donela ova odluka – kako finansijske, tako i organizacione – dok se svet suočava s nepredvidivim zdravstvenim krizama.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se