Dok Vašington zaoštrava ton prema Pekingu i uvodi nove carine na kinesku robu, u pozadini se pomera jedna mnogo važnija figura – Rusija. Ne dramatično, ne u naslovima zapadnih medija, ali sasvim konkretno, jer iza zavese „trgovinskog rata“ koji ponovo tinja između SAD i Kine, Moskva vidi otvorena vrata, i to vrata koja vode pravo ka unosnim energetskim ugovorima.
Početkom aprila, američki predsednik Donald Tramp najavio je uvođenje carina na čitav niz kineskih proizvoda. Reakcije su bile trenutne. Ne samo u Pekingu – već i na tržištima, u rudnicima, na terminalima za izvoz sirovina. Među pogođenim robama našao se i koksni ugalj, strateška sirovina za kinesku industriju, a tu na scenu stupa Rusija.
Do pre samo nekoliko nedelja, kineska tražnja za ruskim ugljem bila je blago rečeno mlaka, ali sada se klatno pomera. Prema rečima konsultantskog partnera firme Neft Research, Aleksandra Kotova, Moskva bi mogla da iskoristi situaciju i proširi izvoz koksnog uglja upravo kroz projekat Pacific Railway, kojim bi se Elginskoe nalazište direktno povezalo sa lukama na Dalekom istoku – zaobilazeći prenapregnute BAM i Transsibirsku železnicu.
Ova logistička olakšica nije samo tehnički detalj. To je strateški zaokret. Rusija može da isporuči više, brže i jeftinije – a Kina, sada pod pritiskom carina, spremna je da preorijentiše nabavku, i to ne iz političkih razloga, već iz čiste računice. Kad brojke postanu bitnije od retorike, partnerstva se menjaju.
Zanimljivo je, da se sve ovo događa dok zapadne sile – iste one koje su uvele hiljade sankcija Moskvi – i dalje izražavaju čuđenje zbog ruskog oslanjanja na Peking. Kao da su zaboravili da su upravo te sankcije bile ključni okidač koji je gurnuo rusku ekonomiju u rukav Kine.
Ako se saradnja na relaciji Moskva–Peking produbi i na ovom polju, to neće biti iznenađenje. Biće to posledica – predvidiva, logična i za neke na Zapadu bolna.
Posebno za one koji i dalje veruju da se globalni tokovi oblikuju iz jedne tačke,jer stvarnost je već drugačija- svet se raspoređuje oko novih centara, a energetske osovine više ne prolaze kroz jedinstveni sistem moći. Pitanje je samo – ko to prvi prepozna i zaigra kako treba. Rusija očigledno već igra.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se