Naslovnica U FOKUSU Tramp i Si otvorili vrata dijalogu: SAD i Kina ponovo za pregovaračkim...

Tramp i Si otvorili vrata dijalogu: SAD i Kina ponovo za pregovaračkim stolom

U Londonu je počela nova runda trgovinskih pregovora između Sjedinjenih Američkih Država i Kine, čime je otvoreno još jedno poglavlje u pokušaju dve najveće ekonomije sveta da stabilizuju međusobne odnose.

Kako je potvrdio CNN, razgovori se vode iza zatvorenih vrata, a obe strane – Vašington i Peking – trude se da očuvaju krhko primirje postignuto prošlog meseca.

[the_ad id=“160690″]

Prema informacijama izvora upoznatog sa sadržajem pregovora, razgovori su u toku, a potvrdu o tome dala je i kineska državna agencija Sinhua.

Fokus ove runde, kako se očekuje, biće na izvozu retkih zemnih elemenata iz Kine – strateškom resursu koji sve više oblikuje odnose u globalnoj trgovini, naročito kada je reč o savremenoj tehnologiji i industriji.

Pregovori dolaze nedelju dana nakon što su predsednik SAD Donald Tramp i kineski lider Si Đinping održali dugo očekivani telefonski razgovor. Taj kontakt je, kako se navodi, značajno ublažio tenzije koje su se rasplamsale posle iznenadnog trgovinskog dogovora u Ženevi krajem prošlog meseca.

Podsetimo, tokom maja dve strane su se dogovorile da značajno smanje međusobne carine na robu tokom probnog perioda od 90 dana. Na prvi pogled, dogovor je delovao kao važan iskorak, ali se pozitivna atmosfera brzo pokvarila.

[the_ad id=“160691″]

U središtu problema našle su se dve tačke: kineska kontrola nad mineralima retkih zemalja i njena želja da zadrži ili proširi pristup naprednoj poluprovodničkoj tehnologiji koja potiče iz Sjedinjenih Država.

I dok Vašington želi veću transparentnost i ravnotežu u izvozu sirovina koje su neophodne za elektroniku, električna vozila i savremene komunikacione i odbrambene sisteme, Kina jasno stavlja do znanja da nije spremna da tek tako prepusti svoju stratešku prednost.

Kako ističu analitičari, nije verovatno da će Peking ublažiti svoju poziciju. Retki zemni elementi – poput neodimijuma, praseodimijuma i disprozija – predstavljaju okosnicu globalne industrije visoke tehnologije.

Kina već godinama ima dominantnu poziciju u njihovoj proizvodnji i izvozu, što joj daje snažan mehanizam uticaja u svakom ozbiljnijem trgovinskom nadmetanju.

Situaciju dodatno komplikuje činjenica da se pristup tim sirovinama sve više posmatra kao pitanje nacionalne bezbednosti – ne samo u SAD, već i u zemljama Evropske unije, Japanu i Australiji. Ove države pokušavaju da diverzifikuju lance snabdevanja, ali do sada bez većih pomaka.

[the_ad id=“251732″]

U tom svetlu, sastanak u Londonu nije samo još jedna trgovinska runda. To je pokušaj da se oblikuje nova ravnoteža snaga u svetu u kojem strateški resursi igraju sve veću ulogu. A kada su ulozi visoki, kompromisi postaju teži.

Za sada, ostaje da se vidi da li će diplomatski kontakt između Donalda Trampa i Sija Đinpinga uspeti da iznedri trajniji dogovor, ili će ova runda, poput mnogih prethodnih, završiti bez konkretnih rezultata.

U svakom slučaju, sve oči su uprte u London – jer ono što se sada pregovara moglo bi sutra da odlučuje o pravcu u kojem se kreće globalna ekonomija.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social