Naslovnica SPEKTAR TOME SE NISU NADALI! Zašto je ruska ekonomija jača od američke …

TOME SE NISU NADALI! Zašto je ruska ekonomija jača od američke …

fdshfgi2356dg

Svaka ekonomija bilo koje države na svetu je uvek imala šanse da opadne i sruši se. Međutim, postoji velika razlika u tome kako bi ruska i američka ekonomija mogle propasti.

Rusija je postala drugo tržište u nastajanju nakon Kine, sa tačke gledišta otpora na spoljašnje rizike, potvrdila je studija istraživačkog instituta IHS Markit.

Ova agencija tvrdi da ruske banke imaju najslabiji kreditni profil među BRICS zemljama, kao i najtoksičniju imovinu najniži prosečni osnovni kreditni rejting (BCA) – “ba3.“ Ovaj indikator odražava relativno nizak kvalitet imovine, kao i nisku likvidnost i profitabilnost, kaže agencija.

Stanje u ruskoj ekonomiji se može znatno pogoršati ukoliko SAD uvedu sankcije naftnim, energetskim i finansijskim sektorima ruske ekonomije. Za sada, ruskim bankama nisu potrebna dodatna regulatorna olakšanja ako SAD pojačaju sankcije. Elvira Nabiulina, šef Centralne banke Ruske Federacije, rekla je u septembru da je banka razvila sistem mera sa svakom većom bankom u slučaju da im Vašington nametne sankcije.

Može li ekonomija biti stabilna ako je bankarski sistem slab? Finansijska kriza iz 2008. godine je započela sa bankrotom jedine američke banke – Lehman Brothers. Postoje li takvi rizici za rusku ekonomiju?

Vasilij Koltašov, šef Centra za političke ekonomske studije, rekao je da je ruska ekonomija bila “veoma osetljiva na opadanje cena nafte.“ Kineska ekonomija, rekao je ovaj stručnjak, je ranjiva na “zatvaranje“ američkog tržišta akcija. Ukratko, svaka ekonomija ima svoje ranjivosti i slabe tačke koje mogu izazvati ozbiljne probleme, rekao je Vasilij Koltašov u intervjuu za rusku Pravdu.

[adsenseyu6]

Prednost ruske ekonomije je u odsustvu ogromnog spekulativnog balona na berzi. Ruski bankarski sektor nije bolestan kao američki. “Ako američka berza propadne, ruska ekonomija neće propasti. Sigurno će opasti, rublji će opasti vrednost, ali će nastaviti svoj proces transformacije koji je pokrenut 2014. godine,“ rekao je ovaj ekonomista.

Ako američka berza propadne, SAD će biti uništene kao finansijski centar, a njihove funkcije će se distribuirati među mnogim drugim centrima koji će biti kreirani umesto njih. Najverovatnije je da će SAD biti epicentar drugog talasa krize, smatra stručnjak.

“U ekonomiji stabilnost znači da nećete pasti tako snažno kao vaš sused. Neki će biti razbijeni na komade, ali neko drugi će se ponovo podići na svoje noge i nastaviti dalje. To je ono što ruska ekonomija radi: pada, ustaje i nastavlja dalje,“ rekao je Vasilij Koltašov.

10.oktobra je američka berza pala bez ikakvog očiglednog razloga. Indeks akcija S&P 500 je pao za 3,3 odsto, Dow Jones je pao za 3,15 odsto, Nasdaq – za više od četiri odsto.

Stručnjaci veruju da mnoge akcije izgledaju precenjeno, i korekcija od 20-30 odsto je sasvim prikladna. Takve stvari se mogu desiti u pozadini trgovniskih ratova koji su ispunjeni usporavanjem rasta američke ekonomije.

FED pojčavaju monetarnu politiku, pokušavajući da uklone preveliki novac sa tržišta. Akcije najvećih kompanija se prodaju po niskim cenama, a ti trendovi mogu ubrzati pad pre svega američke ekonomije.

Webtribune.rs

[adsenseyu5]