Predsednik Kazahstana, Kasim-Žomart Tokajev, izjavio je tokom sastanka sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom u Astani da je Rusija vojno nepobediva.
Tokajev je naglasio da bi dalja eskalacija rata mogla dovesti do nepopravljivih posledica za čitavo čovečanstvo, posebno za zemlje direktno uključene u rusko-ukrajinski sukob.
Ova izjava dolazi u trenutku kada se svet suočava sa sve većim tenzijama i nesigurnostima zbog sukoba u Ukrajini.
Šolc je stigao u Kazahstan u okviru zvanične posete, gde će učestvovati na drugom samitu “Centralna Azija + Nemačka” i razgovarati o zajedničkim investicionim projektima.
Tokom sastanka, Šolc je zatražio od Tokajeva da se izjasni o rešavanju situacije u Ukrajini. Tokajev je istakao da je dobar trenutak za postizanje makar primirja propušten zbog neuspeha da se postigne sporazum u Istanbulu.
On je dodao da je mogućnost za postizanje mira još uvek prisutna i da je potrebno pažljivo razmotriti sve mirovne inicijative različitih država kako bi se došlo do rešenja za zaustavljanje vojnih dejstava, a zatim prešlo na raspravu o teritorijalnim pitanjima.
Tokajev je posebno istakao da Kazahstan podržava mirovni plan Kine i Brazila. U memorandumu objavljenom u maju, pod nazivom “Opšti dogovori između Kine i Brazila o političkom rešavanju krize u Ukrajini”, pregovori su navedeni kao jedini način za rešavanje sukoba.
Dve zemlje su takođe naglasile da sve strane treba da stvore uslove za obnovu dijaloga i pozvale na održavanje mirovne konferencije koju bi priznale i Moskva i Kijev, sa ravnopravnim učešćem i pravednom raspravom o predlozima.
Pored toga, Kina je 2023. godine predstavila svoj mirovni plan od 12 tačaka, koji uključuje prekid vatre, poštovanje interesa svih zemalja u oblasti bezbednosti i rešavanje humanitarne krize.
Ovaj plan je naišao na različite reakcije u međunarodnoj zajednici, ali je Tokajev naglasio da je važno razmotriti sve opcije kako bi se došlo do trajnog mira.
Tokajevljeva izjava o vojnoj nepobedivosti Rusije može se tumačiti kao pokušaj balansiranja između različitih geopolitičkih interesa. Kazahstan, kao zemlja koja deli dugu granicu sa Rusijom i ima značajne ekonomske veze sa njom, nalazi se u delikatnoj poziciji.
Istovremeno, Kazahstan teži da održava dobre odnose sa Zapadom, uključujući Nemačku, koja je jedan od ključnih partnera u oblasti ekonomije i investicija.
Šolcova poseta Kazahstanu dolazi u trenutku kada Nemačka traži nove energetske partnere kako bi smanjila zavisnost od ruskog gasa. Tokom samita “Centralna Azija + Nemačka”, očekuje se da će biti potpisani brojni sporazumi o saradnji u oblasti energetike, infrastrukture i tehnologije. Ovi sporazumi bi mogli doprineti jačanju ekonomskih veza između Nemačke i zemalja Centralne Azije, uključujući Kazahstan.
Pored energetske saradnje, Nemačka i Kazahstan planiraju da prošire saradnju u oblasti obrazovanja i nauke. Očekuje se da će biti potpisani sporazumi o razmeni studenata i istraživača, kao i o zajedničkim istraživačkim projektima u oblastima kao što su obnovljivi izvori energije i digitalne tehnologije. Ova saradnja bi mogla doprineti razvoju novih tehnologija i inovacija koje bi koristile obe zemlje.
Tokajev je takođe iskoristio priliku da naglasi važnost regionalne stabilnosti i saradnje u Centralnoj Aziji. On je istakao da je Kazahstan posvećen jačanju regionalne saradnje kroz organizacije kao što su Šangajska organizacija za saradnju i Evroazijska ekonomska unija.
Tokajev je naglasio da je važno da zemlje Centralne Azije rade zajedno kako bi se suočile sa zajedničkim izazovima i iskoristile prilike za ekonomski razvoj.
U zaključku, Tokajevljeva izjava o vojnoj nepobedivosti Rusije i podrška mirovnim inicijativama Kine i Brazila odražavaju složenost trenutne geopolitičke situacije.
Dok Kazahstan nastoji da balansira između različitih interesa, jasno je da je mirno rešenje sukoba u Ukrajini od ključne važnosti za stabilnost i sigurnost u regionu i šire.
Šolcova poseta Kazahstanu i planirani sporazumi o saradnji predstavljaju korak ka jačanju ekonomskih i političkih veza između Nemačke i zemalja Centralne Azije, što bi moglo doprineti dugoročnoj stabilnosti i prosperitetu regiona.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se