Kliknite ovde 🚀
Dok se na međunarodnoj sceni sve češće raspravlja o balansu snaga, američki časopis National Interest skreće pažnju na jednu činjenicu koju je teško ignorisati: Ukrajina nema odgovor na ruski strateški bombarder Tu-160M.
Ova letelica, sposobna za supersonične brzine i naoružana najmodernijim sistemima, menja pravila igre, piše u analizi koju prenosi TNI.
„Kako bude pokrenuta masovna proizvodnja Tu-160M, uticaj na tok sukoba će biti ogroman, jer Kijev nema efikasne mere za odbranu od takvih bombardovanja“, navodi se u članku.
Autor podseća da ruski odbrambeno-industrijski kompleks, za razliku od NATO kapaciteta, uspeva da modernizuje postojeće sisteme i tako obezbedi sebi nove strateške prednosti.
Nije reč o pukom osvežavanju starog modela. Standard Tu-160M podrazumeva potpuno novu avioniku, motore serije NK-32 i najsavremenije sisteme naoružanja – uključujući krstareće rakete H-101/102 i hipersonične projektile H-47M2 „Kinžal“.
Time ovaj bombarder postaje ozbiljan faktor na svakoj mapi, bilo da se govori o dalekim geografskim tačkama ili bližim taktičkim operacijama.
TNI dalje primećuje da Tu-160M zadržava sve prednosti originalnog modela, koje su već danas na terenu pokazale svoj značaj u okviru Specijalne vojne operacije. Baš kao i Tu-95, Tu-160M funkcioniše kao „leteći kamion“ – isporučujući svoje precizno vođene raketne udare na ciljeve na ukrajinskoj teritoriji, pri čemu neutralizuje sve postojeće sisteme odbrane.
Treba podsetiti da je Tu-160 još odavno glavna uzdanica ruske daleke avijacije. Reč je o strateškom bombarderu- nosaču raketa sa promenljivom geometrijom krila, dizajniranom za dejstva kako konvencionalnim, tako i posebnim sredstvima protiv najvažnijih ciljeva na velikim udaljenostima.
Odluka da se program proizvodnje obnovi i unapredi – u verziji Tu-160M – potekla je direktno od predsednika Rusije, Vladimira Putina.
Nije to bio lak zadatak. Stručnjaci su morali da potpuno digitalizuju kompletnu konstrukcionu dokumentaciju, obnove tehnologiju vakumskog zavarivanja titanijumskih delova, ožive proizvodnju ključnih elemenata trupa i oforme novu kooperaciju među fabrikama. Drugim rečima – nisu samo vratili u život jednu mašinu, već su iz temelja podigli čitav novi tehnološki sistem.
I dok pojedini analitičari na Zapadu izražavaju sumnju u mogućnosti ruske industrije, realnost na terenu izgleda sasvim drugačije. Tu-160M, sa svojim novim motorima, unapređenim sistemima i sposobnošću da nosi različite vrste raketnog naoružanja, ozbiljno remeti dosadašnje računice.
A Ukrajina – kako primećuje National Interest – trenutno nema sredstva koja bi ga zaustavila.
U svetlu ovih događaja ostaje otvoreno pitanje: Da li će svet uskoro morati da prihvati novu realnost, gde nadmoć u strateškoj avijaciji ponovo određuje pravila bez mnogo mogućnosti za brz odgovor?
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se