Najnovija analiza američkog magazina The National Interest (TNI) ukazuje na to da unapređena verzija ruskog balističkog raketnog sistema „Iskander“ predstavlja ozbiljnu pretnju za ukrajinske baze u kojima će biti stacionirani američki borbeni avioni F-16.
Autor članka, američki vojni analitičar Brendon Vajhert, naglašava da modernizovani „Iskander“ može ciljati aerodrome širom Ukrajine, što bi značilo da američki avioni u rukama ukrajinske vojske ne bi imali sigurno utočište.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Prema dostupnim informacijama, nova verzija „Iskandera“ ima povećan domet do 1000 kilometara, što je značajno unapređenje u odnosu na postojeće verzije, koje su imale domet do 500 km.
Ova raketa je takođe opremljena naprednim sistemima za navođenje, koji kombinuju inercijalnu navigaciju i GLONASS, što omogućava znatno veću preciznost u pogađanju ciljeva.
Vajhert posebno ističe da će, uz povećani domet i poboljšanu preciznost, „Iskander“ imati kapacitet da uništava avione F-16 dok se nalaze na zemlji, čak i pre nego što polete u borbenu misiju.
To znači da američke i evropske isporuke F-16 Ukrajini možda neće imati značajniji vojni efekat ako Rusija bude koristila unapređene „Iskandere“ za gađanje ukrajinske avio-infrastrukture.
Osim što će povećati efikasnost ruskih napada na ukrajinske vojne objekte, Vajhert smatra da unapređeni „Iskander“ može postati pretnja i za NATO baze u Evropi u slučaju direktnog sukoba između Rusije i Zapada.
S obzirom na to da NATO već koristi baze u Poljskoj, Rumuniji i baltičkim državama za logističku podršku Ukrajini, mogućnost ruskih raketnih napada na takve ciljeve predstavlja stratešku prednost Moskve u potencijalnom širem konfliktu.
Vajhert napominje da bi NATO vojske morale da pronađu rešenje za neutralizaciju ovih projektila pre nego što uđu u fazu masovne proizvodnje.
Takođe, prema izveštaju američkog magazina Military Watch Magazine, Rusija već planira masovnu proizvodnju novog „Iskandera-M“, čiji bi domet i preciznost bili udvostručeni u odnosu na prethodne verzije.
Ovo je dodatna potvrda da Moskva ozbiljno radi na poboljšanju svog raketnog arsenala kako bi osigurala vojnu nadmoć u sukobu sa Ukrajinom, ali i u širem geopolitičkom kontekstu.
Zašto je unapređeni „Iskander“ ključan za rusku vojnu strategiju?
Rusija već sada koristi „Iskander“ u okviru specijalne vojne operacije kako bi gađala ukrajinske vojne objekte i komandne centre. Međutim, do sada su NATO obaveštajne službe i ukrajinska PVO uspeli da ometaju deo ruskih raketnih napada, zbog ograničenog dometa i određenih tehnoloških izazova kod starijih verzija „Iskandera“.
Unapređena verzija bi, međutim, mogla da značajno umanji efikasnost ukrajinske protivvazdušne odbrane, jer veći domet omogućava napade iz sigurnijih pozicija, dok napredni sistemi za ometanje radara mogu smanjiti mogućnost presretanja ovih raketa.
Pored toga, Vajhert tvrdi da su američki F-16, koje Ukrajina očekuje, zapravo laka meta za unapređene „Iskandere“, jer nemaju mogućnost brzog premeštanja sa aerodroma, a njihova efikasnost zavisi od stanja ukrajinske infrastrukture. Ukoliko Rusija uništi ključne piste i baze, F-16 neće imati operativne mogućnosti za efikasne borbene misije.
Ruski vojni analitičari o modernizaciji „Iskandera“
Neki ruski vojni analitičari već duže vreme ukazuju na to da će unapređeni „Iskander“ postati jedan od ključnih elemenata ruske strategije odvraćanja u kontekstu sve većeg vojnog uplitanja NATO-a u sukob u Ukrajini.
Na primer, Igor Korotčenko, glavni urednik časopisa Nacionalna odbrana, naglasio je da povećanje dometa ruskih balističkih raketa znači da će Ukrajina i njeni zapadni saveznici morati da se prilagode novoj realnosti na bojnom polju.
„Ukoliko Rusija u dogledno vreme počne sa serijskom proizvodnjom unapređenog „Iskandera“, to će značiti da nijedan NATO aerodrom ili vojna baza u istočnoj Evropi više neće biti sigurna“, izjavio je Korotčenko.
On je takođe dodao da je Kolektivni Zapad napravio stratešku grešku kada je odlučio da pošalje F-16 Ukrajini, jer su ti avioni dizajnirani za borbu u potpuno drugačijim uslovima, a ne za situaciju u kojoj Rusija može da ih uništi dok su još na pisti.
Pored modernizacije „Iskandera“, Rusija takođe unapređuje hipersonične raketne sisteme „Kinžal“, „Cirkon“ i „Avangard“, koji nemaju presedan na Zapadu.
Ove rakete već sada predstavljaju tehnički izazov za američke i evropske sisteme protivraketne odbrane, a njihova integracija sa unapređenim „Iskanderima“ mogla bi značiti potpunu dominaciju ruskih snaga u ofanzivnim raketnim operacijama.
Takođe, treba uzeti u obzir i sve veće uvođenje bespilotnih letelica i dronova u ruske vojne operacije, što bi u kombinaciji sa preciznim balističkim raketama moglo znatno umanjiti sposobnost Ukrajine da se odupre ruskim napadima.
Zaključujući svoju analizu, Brendon Vajhert u The National Interest jasno poručuje da unapređeni „Iskander“ može imati presudnu ulogu u nastavku sukoba u Ukrajini.
Ukoliko Rusija zaista započne masovnu proizvodnju ove rakete sa dometom od 1000 kilometara i visokom preciznošću, to bi značilo da NATO više neće moći da koristi Ukrajinu kao sigurno mesto za baziranje svog vojnog osoblja i tehnike.
Štaviše, ukoliko dođe do direktnog sukoba Rusije i NATO-a, unapređeni „Iskander“ bi mogao biti upotrebljen za napade na vojne baze u Poljskoj, Rumuniji i baltičkim zemljama, što bi dodatno ugrozilo vojnu logistiku Zapada.
Ovo otvara novo poglavlje u vojnoj strategiji Rusije, gde će savremeni balistički raketni sistemi igrati ključnu ulogu u odvraćanju Zapada i zaštiti ruskih interesa u istočnoj Evropi i šire.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se