Studija koju je sproveo tim stručnjaka iz Španije, otkrila je da praćenje mediteranskog režima ishrane snižava rizik od dobijanja raka prostate. Studija je proučavala vezu između mediteranskih šablona ishrane i rizika od karcinoma prostate.
Tokom sprovođenja studije istraživači su koristili podatke višeslučajne kontrolne studije uobičajenih tumora u Španiji, tokom koje su prikupljene informacije o ishrani 754 pacijenta sa potvrđenim slučajem raka prostate i 1277 individua starosti između 38 i 85 godina. Ova studija predstavlja studiju populacije koju sprovodi nekoliko univerzoteta, bolnica i zdravstvenih ustanova u Španiji.
[adsenseyu1]
Tim istraživača je kategorizovao učesnike u tri grupe na osnovu njihovog šablona ishrane. Ovi šabloni su uključivali zapadnjački, čist i mediteranski – tri najzastupljenija u Španiji.
Mediteranski šablon ishrane je bogat voćem, povrćem, ribom, mahunama i maslinovim uljem, dok je zapadnjačka dijeta sačinjena od mlečnih proizvoda, rafinisanog zrnevlja, prerađenog mesa, gaziranih sokova, slatkiša, brze hrane i soseva. Čist šablon ishrane karakterišu nemasni mlečni proizvodi, celovite žitarice, voće, povrće i sokovi.
Oni su takođe ocenjivali stepen pridržavanja ovih šablona kod učesnika, koji je podeljen na četiri kategorije, od niskog ka visokom. Zatim je pridržavanje svakog modela upareno sa rizikom od raka prostate u skladu sa agresivnošću tumora i fazi razvoja bolesti.
Rezultati studije,koji su objavljeni u Žurnalu urologije su otkrili da muškarci koji se striktno pridržavaju mediteranske dijete imaju manje šanse da obole od raka prostate sa agresivnim i obimnim tumorima u odnosu na one koji biraju druga dva režima ishrae. Sa druge strane, takva veza nije nađena kod zapadnjačkog i čistog šablona ishrane.
[adsenseyu4]
„Naši rezultati pokazuju da dijeta usmerena ka sprečavanju agresivnih tumora prostate bi trebala da uključuje važne elemente mediteranske dijete poput ribe, mahuna i maslinovog ulja, što sugeriše da često konzumiranje voća, povrća i celovitog zrnevlja može biti dovoljno“, rekla je glavna autorka studije Beatriz Perez-Gomez.
Adela Kasteljo, jedna od autora studije, sugerisala je da stepen pridržavanja određenom šablonu ishrane može uticati na rizik od raka prostate. Ona je takođe rekla da mediteranska dijeta može biti efikasan način da se smanji rizik od razvijanja naprednog karcinoma prostate.
Šta je karcinom prostate?
Karcinom prostate je vrsta karcinoma koja pogađa prostatu, odnosno deo reproduktivnog sistema kod muškaraca koji je zadužen za proizvodnju semene tečnosti koja hrani i prenosi spermatozoide. Njegov uzrok ostaje nejasan, ali je poznato da nastaje kada ćelije prostate postanu abnormalne. Mutacije u DNK abnormalnih ćelija prouzrokuju da one rastu i umnožavaju se brže od normalnih ćelija. Zatim abnormalne ćelije formiraju tumor koji rastom šteti okolnom tkivu.
[adsenseyu1]
Karcinom prostate uglavnom nema simptome u početnim fazama. Ukoliko se oni jave, osoba sa karcinomom će iskusiti barem jedno od navedenog:
Krv u mokraći
Poteškoće sa početkom uriniranja i sprovođenjem uriniranja
Poteškoće sa nastankom ili održavanjem erekcije
Česte nagone za mokrenjem
Bolno uriniranje i ejakulaciju
Bol u kičmi, butnoj kosti, karlici ili rebrima
Frakture kostiju
Slabost u nogama
Poteškoće sa zadržavanjem urina
Poteškoće sa zadržavanjem fekalija
Kako navodi Centar za kontrolu i prevenciju bolesti, rak prostate je najčešći tip karcinoma kod muškaraca u SAD nakon raka kože. 2014. godine je 172 25 muškaraca dijagnostikovano sa karcinomom prostate, a 28343 muškaraca je umrlo usled bolesti.
Webtribune.rs