Fondacija „Tijana Jurić“ ukazala je na značaj uvođenja sistema „Amber alert“ kao pomoć u pronalaženju nestale dece.
Fondacija je pripremila spot, koji beleži dramatičnu priču o otmici devojčice koja se završava srećno zahvaljujući upravo „Amber alert“ sistemu, koji u traganje za otetim detetom uključuje čitavo društvo – i institucije i obične ljude, dok se u potragu kreće odmah.
Igor Jurić, otac nastradale devojčice Tijane Jurić i osnivač fondacije koja nosi njeno ime rekao je da „Bezbednost i odgovornost“ da je uviđaj pokazao da je tri sata pošto je oteta, Tijana bila živa.
Kada se desi otmica deteta, ukoliko se ne pronađe u prva tri sata, smrtnost je 75%. Tijana je posle otmice živela još 3,5 sata. Nemojmo dozvoliti da se ikada ponove ovakve tragedije.
Podelite video. Budite uz nas. Dajte nam podršku.
Podržite uvođenje Amber alerta u našoj zemlji! Podelite video sa svojim prijateljima uz hashtag #utičem #danebudekasno
Bezbednost dece tiče se svih nas! pic.twitter.com/do03BzIvFj— Fondacija Tijana Jurić (@TijanaJuricFnd) September 30, 2019
To znači da se odmah krenulo u potragu za njom, ona bi možda sada bila sa nama. Uveden je „Tijanin zakon“, promenjen je krivični zakonik i uvedena kazna doživotnog zatvora za počinioce najtežih krivičnih dela, a sada smo pokrenuli inicijativu za uvođenje „Amber alert“ sistema. Statistika kaže da ukoliko se on pokrene, u više od 90 odsto slučajeva dete je spaseno. Kada je otmica dece u pitanju, iako je to najređi vid nestanka dece u Srbiji, ukoliko se ono ne pronađe u naredna tri sata, smrtnost je gotovo 80 odsto. Takav slučaj se desio upravo našoj Tijani – ističe Jurić.
Inicijativa je dobila i javnu podršku od premijerke Ane Brnabić, pa postoje očekivanja da bi ovaj sistem potrage mogao da zaživi i za godinu dana. Kako on funkcioniše, upravo je objasnio Jurić.
– On funkcioniše tako da, kada nestane dete, ovlašćeni policijski službenik pokreće sistem, uključuju se svi mediji, prekidaju se programi elektronskih medija i objavljuje informacija o detetu, prenose je portali, slika se pojavljuje na bilbordima, na benzinskim pumpama, mobilni operateri šalju SMS ili MMS… Bukvalno se u potragu uključuje cela država i zato je on tako efikasan. Po onome što smo videli u zemljama koje već imaju ovaj sistem, njegovo uvođenje nije ni komplikovano, ni toliko skupo. Naš pravni tim proverava određene elemente i kada dođemo do završnog čina, predaćemo ga Vladi na usvajanje – objašnjava Jurić.