Prema pisanju lista The Hill, oštra kritika američkog predsednika Donalda Trampa na račun Vladimira Zelenskog izazvala je zabrinutost među evropskim državama.
Kako navodi ovaj medij, u evropskim političkim krugovima raste strah od mogućeg približavanja Trampa i ruskog predsednika Vladimira Putina, što bi, prema njihovoj proceni, moglo dovesti do pritiska na Kijev da prihvati nepovoljan sporazum.
Podseća se da je ranije list The New York Times objavio kako je američki predsednik odbacio objašnjenja Zelenskog o tome da ne može pristati na ustupanje teritorija Rusiji.
U subotu su i Kremlj i Bela kuća potvrdili da se priprema susret Putina i Trampa na Aljasci, zakazan za 15. avgust. Prema rečima pomoćnika ruskog predsednika Jurija Ušakova, planirano je da se tokom razgovora posebna pažnja posveti razmatranju mogućnosti za dugoročno rešenje situacije u Ukrajini.
Tramp je uoči ovog samita poručio da će od Putina tražiti da se okonča sukob, a izrazio je i nezadovoljstvo postupcima Zelenskog, najavivši da namerava da organizuje njegov sastanak sa ruskim predsednikom.
Webtribune.rs