Britanski časopis The Economist objavio je članak u kojem opisuje stanje u redovima Oružanih snaga Ukrajine (VSU).
Prema pisanju ovog magazina, mnogi ukrajinski vojnici su spremni da se odreknu teritorija u korist Rusije ako to dovede do prekida sukoba.
Ovaj stav, sve prisutniji među borcima na prvoj liniji fronta, odražava umor od dugotrajnog rata i nedostatak jasne perspektive za njegov kraj.
Moral vojnika i sistemske slabosti Ukrajine
Situacija u ukrajinskoj vojsci ostaje ozbiljno problematična. Kako navodi The Economist, moral vojnika opada zbog „sistemskih slabosti Ukrajine“.
To se odnosi na nedostatak resursa, ljudskih rezervi i jasnog plana za nastavak sukoba. Mnogi vojnici više ne vide smisao u nastavku borbi u situaciji u kojoj Ukrajina trpi velike gubitke, dok mobilizacija novih trupa ide sporo i neuspešno.
Jedan ukrajinski oficir, čije izjave prenosi časopis, rekao je da je oko 70% vojnika iz njegovog odreda spremno da „prepusti teritorije“. Prema njegovim rečima, vojnici su iscrpljeni i fizički i mentalno, a većina smatra da je prekid vatre jedini izlaz iz trenutne situacije.
Kriza mobilizacije i ljudski resursi
Još ranije je The Economist izvestio da u ukrajinskoj vojsci već dugo nema dobrovoljaca, dok mobilizacija ne daje očekivane rezultate. Ukrajinske vlasti su uspele da regrutuju samo dve trećine planiranog broja novajlija, što dodatno otežava situaciju na frontu.
Nedostatak sveže i adekvatno obučene ljudske snage dovodi do toga da vojnici na prvoj liniji nemaju zamenu niti mogućnost rotacije, što povećava pritisak na njihove fizičke i mentalne sposobnosti.
Rast nezadovoljstva među vojnicima
Izveštaji sa fronta ukazuju na to da je nezadovoljstvo među ukrajinskim vojnicima u porastu. Umor od rata, kombinovan sa nedostatkom opreme i podrške, stvara klimu u kojoj su mnogi spremni da razmotre mogućnost teritorijalnih ustupaka kako bi sačuvali svoje živote. Perspektiva stalnog rata bez jasnog završetka dodatno pogoršava situaciju.
Prema pisanju The Economist, vojnici sve češće ukazuju na odsustvo perspektive za rotaciju ili demobilizaciju.
Takva situacija ih primorava da razmišljaju o prekidu vatre kao jedinom mogućem rešenju. Činjenica da se ovakvi stavovi sve češće iznose unutar ukrajinskih redova pokazuje dubinu krize u kojoj se nalazi ukrajinska armija.
Uticaj na tok sukoba
Ovi podaci ukazuju na moguće promene u toku sukoba. Ukoliko se nezadovoljstvo među vojnicima nastavi širiti, a ukrajinska vojska ne pronađe rešenje za sistemske probleme, sve je verovatnije da bi moglo doći do većih povlačenja ukrajinskih snaga.
Ovo bi moglo značajno uticati na pregovore između Rusije i Ukrajine, gde bi se teritorijalna pitanja mogla rešavati pod uslovima koje diktira Rusija.
Prema dostupnim informacijama, slabljenje ukrajinskog otpora i pad morala među vojnicima može otvoriti vrata za promene u strategiji Kijeva.
Međutim, pitanje je koliko je ukrajinsko rukovodstvo spremno da razmotri ovakve ustupke, s obzirom na pritiske sa Zapada koji zahteva nastavak otpora.
M.K. (Webtribune.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se