Na brodogradilištu u severnokorejskom gradu Čhondžin dogodila se ozbiljna tehnička nezgoda tokom porinuća novog vojnog razarača težine pet hiljada tona.
Nesreća se odigrala 21. maja pred očima najvišeg rukovodstva države – uključujući i samog lidera Kim Džong Una – što dodatno pojačava njenu težinu, kako simbolički, tako i politički.
Prema izveštaju Centralne telegrfane agencije Koreje (CTAK), ključni uzrok incidenta bila je neusklađenost u pokretanju platforme koja je trebalo da obezbedi ravnomerno spuštanje plovila.
Umesto stabilnog ulaska u vodu, zadnji deo razarača prerano je skliznuo sa šina, što je dovelo do toga da se trup nasukao i zadobio oštećenja.
Pojedini delovi konstrukcije pretrpeli su štetu koja je, kako se navodi, ozbiljno narušila ravnotežu broda, dok se pramac čak nije ni odvojio sa platforme. Drugim rečima – pokušaj porinuća je potpuno propao.
Lider Severne Koreje, koji je sve pratio iz neposredne blizine, nije skrivao razočaranje. Njegova izjava bila je oštra, direktna i nimalo uobičajena za javne nastupe takve vrste.
Kim Džong Un je ovu grešku nazvao „ozbiljnom nezgodom izazvanom čistim nemarom i neodgovornošću“, ističući da se nešto ovakvo nije smelo dogoditi „ni pod kojim okolnostima“. U nastavku se čak koristio izraz „kriminalna nepažnja“, čime je dodatno naglasio stepen nezadovoljstva i ozbiljnost situacije.
Ali to nije bilo sve. Kim je direktno označio i krivce – Odsek za odbrambenu industriju Centralnog komiteta partije, Institut za mehaniku pri Akademiji nauka, Politehnički univerzitet „Kim Ček“, Centralni biro za projektovanje brodova, kao i rukovodstvo samog brodogradilišta u Čhondžinu. Njegova poruka bila je jasna – biće odgovornosti, i to vrlo brzo.
Jedan od ključnih trenutaka u obraćanju bilo je Kimovo upozorenje da će se greške odgovornih razmatrati na predstojećem partijskom plenarom zasedanju u junu. U prevodu: ne samo da se očekuju smene, već i moguće političke posledice za one koji su dozvolili ovaj debakl.
Lider je takođe izdao naredbu da se brod hitno sanira i dovede u prvobitno stanje, insistirajući da se obnova završi upravo do pomenutog partijskog zasedanja. Za Kim Džong Una, reč je o mnogo više od obične popravke – ovo je, kako je rekao, „pitanje državnog prestiža i autoriteta“.
Analitički posmatrano, ova situacija baca svetlo na nekoliko važnih aspekata: unutrašnju kontrolu kvaliteta u severnokorejskoj vojnoj industriji, simbolički značaj vojne tehnologije za imidž režima i osetljivost političkog vrha na svaki znak neefikasnosti u projektima visokog profila.
A tu je i dodatni pritisak – činjenica da je Kim lično prisustvovao činu, koji se iz rutinske ceremonije pretvorio u skandal koji sada ima političku težinu.
Ostaje otvoreno pitanje kako će režim dalje postupati – da li će odgovorni biti javno procesuirani, da li će se partijsko zasedanje pretvoriti u političku recku, i hoće li sve ovo uticati na tempo i ambicije vojne brodogradnje u zemlji.
Jedno je sigurno: u Severnoj Koreji, čak i jedna tehnička greška na rampi može pokrenuti lavinu ozbiljnih posledica.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se