Naslovnica SPEKTAR Tajni projekt lovca- Snimak koji menja pravila igre: Kina lansirala prvi avion...

Tajni projekt lovca- Snimak koji menja pravila igre: Kina lansirala prvi avion budućnosti!

Kina je načinila izuzetan korak ka ulasku u elitni krug globalnih vazduhoplovnih sila, iznenadivši svet prvim test letom lovca šeste generacije. Snimci ovog događaja postali su viralni, izazivajući lavinu reakcija i poređenja sa trenutnim dostignućima SAD i Rusije.

Dok ove dve države dominiraju u kategoriji lovaca pete generacije, Kina sada vodi u trci za razvijanjem sledeće generacije vojnih aviona.

Na snimku koji je privukao pažnju stručnjaka, vidi se novi kineski avion u formaciji sa postojećim lovcem pete generacije, J-20, poznatim po sličnostima sa američkim F-35 i ruskim Su-57.

Novi model, dizajniran u obliku „letećeg krila“, podseća na američki B-2 Spirit i ruski Su-70 „Ohotnik“, što ukazuje na inovativne koncepte u aerodinamičnom dizajnu.

Razvoj lovaca kroz istoriju beleži jasne tehnološke prekretnice. Prva generacija aviona, poput sovjetskog MiG-15, obeležila je eru mlazne avijacije i dominirala tokom Korejskog rata.

Druga generacija donela je nadzvučne brzine, dok je treća generacija, sa modelima poput MiG-23, uvela multifunkcionalnost i promenu geometrije krila.

Četvrta generacija, sa legendarnim modelima MiG-29 i Su-27, predstavljala je vrhunac sovjetskog inovativnog duha, dok je peta generacija, predvođena američkim F-22 i F-35, postavila standarde nevidljivosti i superiorne radarske tehnologije.

Šesta generacija, međutim, donosi revoluciju u upravljanju i autonomiji letelica. Ključni element je mogućnost kombinovanog upravljanja posadom i autonomnih misija.

Ove letelice će moći da deluju u „jatima“ autonomnih dronova, koje koordiniraju piloti iz kontrolne letelice. Ovde veštačka inteligencija i napredna automatizacija igraju ključnu ulogu, omogućavajući izvođenje kompleksnih borbenih zadataka sa minimalnim ljudskim faktorom.

Kina nije otkrila detalje o tehnologiji koja stoji iza njenog novog aviona, ali sama činjenica da su uspeli da razviju i testiraju lovca šeste generacije pre SAD i Rusije izazvala je uzbunu u stručnim krugovima. Dok SAD i Rusija rade na sopstvenim projektima u ovoj oblasti, kineska demonstracija snage stavlja ih u poziciju sustizanja.

Ovaj tehnološki iskorak dolazi u trenutku kada se globalne vazduhoplovne sile takmiče za dominaciju na nebu.

Za SAD, koje su do sada dominirale u proizvodnji i izvozu lovaca pete generacije, kineski napredak predstavlja ozbiljan izazov. Rusija, iako se suočava sa ekonomskim i tehnološkim pritiscima, takođe ulaže značajne resurse u razvoj šeste generacije.

Kina, sa svojim sve većim uticajem u globalnim pitanjima i sveobuhvatnim tehnološkim napretkom, ovim potezom šalje jasnu poruku- spremna je da preuzme vodeću ulogu u razvoju buduće vojne avijacije.

Dok svet sa iščekivanjem prati razvoj događaja, jedno je jasno – prvi let kineskog lovca šeste generacije označava prekretnicu u vazduhoplovnoj industriji.

Ovaj događaj postavlja temelje nove ere, gde će tehnologija, inovacija i globalna moć oblikovati budućnost vojnog vazduhoplovstva. SAD i Rusija sada imaju dodatni motiv da ubrzaju svoje projekte i održe korak u ovoj ključnoj oblasti strateškog takmičenja.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social