Naslovnica SPEKTAR Tajne ruske tehnologije preokrenule igru: Izrael pokušao napad na Iran ali su...

Tajne ruske tehnologije preokrenule igru: Izrael pokušao napad na Iran ali su ga Rusi zaustavili

Intervju sa Lorensom Vilkersonom, penzionisanim pukovnikom američke vojske, otkriva nove detalje o navodnim planovima Izraela da izvede napad na Iran, ali i o okolnostima koje su doprinele neuspehu tog napada.

Prema rečima Vilkersona, izraelski piloti koji su upravljali lovcima F-35 i F-15 susreli su se sa neobičnom elektronskom kontramerom u vazdušnom prostoru blizu Teherana, što je dovelo do neuspeha planirane akcije i obustave daljih vazdušnih napada.

Vilkerson je sugerisao da je prisustvo ruskih vojnih stručnjaka i tehnologije u Iranu odigralo ključnu ulogu u zaustavljanju izraelskog napada, čime je učinilo iranske snage značajno otpornijim.

Neočekivana elektronska barijera i ruska uloga u odbrani Irana

Piloti izraelskog IDF su, prema Vilkersonu, na svojim ekranima ugledali nešto što nisu mogli da razumeju, zbog čega su se uplašili i okrenuli nazad. To je dovelo do obustave ne samo prve, već i planirane druge i treće etape vazdušnih udara na Iran.

Prema Vilkersonovim rečima, ova nepoznata elektronska kontramera mogla je biti povezana sa prisustvom ruskih sistema u Iranu, što je značajno poremetilo izraelske planove.

„Ovi vatreni piloti na svojim F-35 i F-15 nisu poleteli u novi napad. A plan je bio da se suzbije protivvazdušna odbrana, a zatim napadne sa manjeg rastojanja, kako bi se postigla veća preciznost udara.

Međutim, oni to nisu učinili jer su bili zbunjeni onim što su videli na ekranima i bojali se da će biti oboreni. Jedino što mogu da kažem je da su Rusi bili tamo i da su učinili Irance prilično strašnim“, izjavio je Vilkerson.

Problematičan prelet i diplomatske tenzije

Pored tehničkih prepreka, Vilkerson je dodao i diplomatski aspekt koji je pratio izraelske letove. On je naveo da su izraelski piloti preleteli vazdušne granice Jordana i Iraka bez zvanične dozvole njihovih vlada, što je moglo dodatno da komplikuje odnose između Izraela i tih zemalja.

Ovaj aspekt dodaje još jedan sloj političkih napetosti u regionu, gde je svaki neovlašćen prelet vazdušnog prostora potencijalni povod za diplomatsku krizu. Odsustvo zvaničnih dozvola moglo je dodatno da ugrozi izraelske operacije i njihovu spremnost za akciju protiv Irana.

Operacija ‘Dani pokajanja’ i noćni napad na Iran

Uprkos navedenim preprekama, medijski izveštaji su ukazali na to da su izraelske vazdušne snage ipak izvršile napad na Iran u noći 26. oktobra, napadajući više ciljeva u okolini Teherana.

PVO Irana je brzo reagovala na napad, uništavajući većinu izraelskih projektila i bombi. Međutim, sam napad je prošao relativno tiho u medijskom prostoru, bez velike međunarodne reakcije i uz minimalan publicitet, što je u suprotnosti sa uobičajenim praćenjem sličnih događaja.

Izraelski napadi na Iran predstavljaju deo dugogodišnjih tenzija između dve zemlje, gde Izrael Iran vidi kao veliku pretnju zbog njegovog raketnog i nuklearnog programa.

Izrael je u više navrata najavljivao da će preduzeti sve potrebne mere kako bi sprečio Iran da razvije nuklearno oružje, ali ovaj neuspeli napad ukazuje na složenost odnosa i snagu iranske odbrane, koja je, kako se čini, uz podršku Rusije, uspela da pruži ozbiljan otpor.

Ruski uticaj i globalna geopolitička slika

Prisustvo ruskih sistema u Iranu otkriva širu sliku globalne geopolitičke podrške i savezništva. Rusija i Iran su tokom poslednjih godina značajno produbili svoje odnose, uključujući i vojnu saradnju, a ruski vojni stručnjaci su doprineli modernizaciji iranske protivvazdušne odbrane.

Ovaj slučaj može da bude pokazatelj kako se odnosi velikih sila i regionalnih aktera ubrzano menjaju, gde su tradicionalne zone uticaja sve više predmet novih saveza.

Prisustvo ruske vojne tehnologije u Iranu takođe stavlja u perspektivu globalnu raspodelu moći i novu ulogu Rusije kao ključnog partnera zemljama koje su u konfrontaciji sa zapadnim savezima.

Iran i Rusija su i deo BRIKS-a, čija je uloga sve značajnija na međunarodnoj sceni. Snažna podrška koju Rusija pruža Iranu u ovom kontekstu može biti posmatrana i kao odgovor na sve veće mešanje Zapada u konflikte blizu ruskih granica, uključujući i rat u Ukrajini, gde Rusija brani svoje interese od uticaja NATO saveza.

Šira slika Bliskog istoka i mogući budući scenariji

Iranska sposobnost da se odbrani od izraelskih napada pokazuje kako se vojna dinamika na Bliskom istoku menja, gde tradicionalni saveznici Zapada kao što je Izrael sada nailaze na snažniji otpor.

Iran, podržan od Rusije, postaje ozbiljniji protivnik sa sposobnošću da se odupre napadima modernih izraelskih letelica. Iranska protivvazdušna odbrana, ojačana ruskim sistemima, predstavlja prepreku koju je teško prevazići bez značajnog rizika.

Ovaj slučaj takođe stavlja pitanje budućih izraelskih akcija na Bliskom istoku i koliko su one održive u svetlu sve složenije vojne i diplomatske situacije. Preleti preko Jordana i Iraka bez zvaničnog odobrenja ukazuju na to da Izrael ne može uvek računati na podršku susednih država, što dodatno otežava njegove napore da projektuje snagu u regionu.

Iako je Izrael uspeo da realizuje određeni stepen svojih planova, neuspeh u suočavanju sa nepoznatim sistemima kod Teherana i brza reakcija iranske PVO ukazuju na izazove sa kojima će se suočavati u budućnosti.

Prisustvo Rusije u ovom konfliktu, makar i indirektno, pokazuje da velike sile i dalje igraju značajnu ulogu u održavanju ravnoteže moći na Bliskom istoku, što će sigurno uticati na sve buduće vojne akcije u regionu.

Uz sve ove detalje, postaje jasno da će svaki budući pokušaj izraelskih napada na Iran biti pod lupom globalne javnosti i da će morati da uzme u obzir ne samo vojne, već i diplomatske i političke aspekte koji mogu značajno uticati na ishod

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social