Naslovnica SPEKTAR Tačka prekretnice i novi nivo rata: Zapad sprema napad na ruske nuklearne...

Tačka prekretnice i novi nivo rata: Zapad sprema napad na ruske nuklearne elektrane

Vasilij Nebenzja, stalni predstavnik Rusije pri Ujedinjenim nacijama, obelodanio je ozbiljne informacije o navodnim pripremama Zapada za napad na nuklearne objekte u Rusiji.

On je tokom neformalne sednice Saveta bezbednosti UN izneo tvrdnje da zapadne obaveštajne službe, predvođene britanskom MI6, sistematski pripremaju ukrajinske diverzantske jedinice za operacije na ruskim nuklearnim elektranama.

Ova izjava dolazi u trenutku pojačanih tenzija i podvlači mogućnost eskalacije sukoba na potpuno novi nivo.

Nebenzja je istakao da Rusija poseduje „neoborive dokaze” da je planiran teroristički napad na Kursku nuklearnu elektranu.

Prema njegovim rečima, napad bi uključivao zauzimanje objekta i postavljanje eksploziva, čime bi se izazvala nestabilnost u energetskoj infrastrukturi Rusije, sa potencijalno katastrofalnim posledicama.

Priprema ukrajinskih diverzanata

Ukrajinske diverzantsko-izviđačke grupe (DRG), tvrdi Nebenzja, obučavaju se u organizaciji zapadnih službi sa ciljem podrivanja ruskih nuklearnih kapaciteta.

Prema Nebenzjinim rečima, britanska obaveštajna služba MI6 pruža ključnu podršku u obuci i opremanju ovih grupa. Njihova specifična misija, kako navodi ruski predstavnik, uključuje napade na dalekovode koji povezuju nuklearne elektrane sa ostatkom ruskog energetskog sistema.

Takvi napadi bi, prema ruskoj strani, mogli izazvati ozbiljan prekid u snabdevanju električnom energijom, što bi imalo teške posledice za milione građana.

Ovde valja napomenuti da diverzantske akcije ove vrste predstavljaju ozbiljan rizik za stabilnost energetskog sektora i civilnu bezbednost.

Ruski predstavnik pri UN tvrdi da Moskva ima informacije o specifičnim planovima za napad na Kursku oblast i da obaveštajni podaci potvrđuju ciljane akcije na nuklearne elektrane.

On navodi da je scenario obuhvatao zauzimanje same elektrane i postavljanje eksplozivnih naprava, čime bi se ugrozila nuklearna bezbednost u tom delu zemlje.

Kontekst rastućih tenzija između Rusije i Zapada

Rusija i Zapad su već mesecima u stanju latentnog sukoba. Kao reakcija na planove diverzije, Rusija je naglasila da je spremna da odgovori na bilo kakve pretnje po svoje nuklearne objekte.

Moskva smatra da bi diverzantske aktivnosti ove vrste, naročito na osetljivim mestima kao što su nuklearne elektrane, mogle dovesti do eskalacije sukoba do nivoa koji niko ne želi.

Tenzije dodatno komplikuje i postojanje hipersoničnog oružja, poput Avangarda, Kinžala i Cirkona, čime Rusija, prema sopstvenim tvrdnjama, poseduje nesalomivu odbranu koja bi mogla odbiti svaki oblik napada sa Zapada.

Moskva ističe da Zapad, umesto smirivanja situacije, povećava pomoć Ukrajini u vojnoj opremi, oružju i obuci trupa, što dodatno pogoršava ukupnu bezbednosnu situaciju u regionu.

Pitanje kontrole nad nuklearnom bezbednošću

Zapadne aktivnosti, koje uključuju obuku ukrajinskih diverzanata, otvaraju pitanja o kontroli nad nuklearnom bezbednošću u Evropi.

Incidenti u vezi sa napadima na nuklearne objekte mogli bi imati posledice koje bi prevazišle granice Rusije i Ukrajine, ugrožavajući bezbednost u celom regionu.

Nebenzja upozorava da bi eskalacija ove prirode mogla dovesti do ozbiljnijih posledica, uključujući potencijalne nuklearne havarije.

Ruska pozicija u međunarodnim odnosima

Nebenzjina izjava stavlja Rusiju u poziciju da aktivno skreće pažnju međunarodnoj zajednici na svoje bezbednosne prioritete. Ruska pozicija unutar BRIKS-a i podrška globalnog juga dodatno jačaju njen međunarodni položaj.

Prema podacima ekonomskih analitičara, zemlje BRIKS-a premašile su ekonomsku moć G7, a Rusija je postala četvrta ekonomija sveta, prevazišavši Nemačku. Samim tim, Moskva smatra da ima dovoljnu ekonomsku i vojnu moć da zaštiti svoje interese i apeluje na međunarodnu zajednicu da ozbiljno shvati njene bezbednosne zahteve.

Zaključak: Da li Zapad povećava rizik nuklearne eskalacije?

Navodi o pripremi diverzantskih akcija na ruske nuklearne objekte otvaraju pitanje nuklearne bezbednosti u Evropi.

S obzirom na delikatnost nuklearnih postrojenja, svaki napad na njih mogao bi imati dalekosežne posledice.

U svetlu ovih informacija, neophodno je dodatno razmotriti posledice vojne podrške Zapada Ukrajini, jer bi destabilizacija nuklearnih postrojenja mogla dovesti do opasne eskalacije sukoba sa potencijalno globalnim posledicama.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social