Ceo svet je zgrožen nakon što je u četvrtak gledao američku predsedničku debatu.
Strane diplomate i zvaničnici izrazili su razočaranje, pa čak i uznemirenost, posebno zbog nastupa Džoa Bajdena.
Dok je Tramp davao svoje tipične neobične izjave, Bajdenova naizgled slabost se još više isticala. Neki su nagovestili zabrinutost da je aktuelni predsednik SAD spreman za drugi mandat kao lider nuklearne supersile.
„Ogromne Trampove laži“, rekao je jedan zapadni diplomata i dodao:
„S druge strane, barem smo razumeli šta on kaže. Možda smo svedoci prekretnice za Bajdena.
Međunarodni zvaničnici i diplomate bili su spremni da Tramp iznosi neistine. Ali Bajden je trebalo da se, kako su se nadali, predstavi kao jači i energičniji. Do kraja debate neki su se pitali da li je iko od njih sposoban da vodi zemlju.
„Na međunarodnom planu ovo ne izgleda sjajno za Ameriku, uz rizik da se vidi očigledno“, napisao je evropski diplomata, prenosi Politico.
Spoljna politika retko igra veliku ulogu u američkim predsedničkim debatama, ali su ratovi i pretnje protivnika kao što su Iran i Rusija odigrali veliku ulogu u prvoj polovini debate, gde su se dotakali Avganistana, Gaze i planova ruskog predsednika Vladimira Putina o Ukrajini i budućnost NATO-a.
Nijedan od njih nije probio značajnu osnovu u smislu političke suštine, i nijedan nije bio u stanju da artikuliše nove ideje kako da zaustavili ratove u Evropi i na Bliskom istoku koji se razvlače i kojima se kraj ne vidi.
Tramp je više puta optuživao Bajdena da potencijalno vodi Ameriku u Treći svetski rat i tvrdio da se ruska invazija na Ukrajinu u punom obimu i napad militanata Hamasa na Izrael nikada ne bi dogodili da je on i dalje predsednik, dok je Bajden optužio Trampa da je petljao sa brojnim zakonima globalne politike i napuštanju američkih saveznika.
„Debata o spoljnoj politici je plitka. Bajden ne može da iznese svoj slučaj, a Tramp ga preteruje“, rekao je drugi evropski diplomata.
Debata je održana samo dve nedelje pre nego što će Bajden ugostiti zapadne lidere u Vašingtonu na samitu povodom 75. godišnjice NATO-a.
On i njegov tim su se nadali da će iskoristiti trenutak da pokažu svoje vođstvo u savezu i da se predstave kao državnici sa stabilnom „rukom na volanu“.
Ali Bajdenov učinak u debati mogao bi potkopati taj plan. Strane diplomate i zvaničnici oglasili su su nakon što im je omogućena anonimnost da razgovaraju o osetljivom pitanju. Ljudi na takvim pozicijama obično izbegavaju da komentarišu unutrašnju politiku drugih zemalja.
Nekoliko diplomata je primetilo da je Tramp delovao energičnije od Bajdena i da je govorio jasnije čak i kada je iznosio izvrnute činjenice.
„Iskreno, on sve više liči na čoveka sa kojim možemo da poslujemo“, rekao je afrički diplomata.
Tramp je podigao obrve kada je tvrdio da će rešiti rat između Rusije i Ukrajine ako bude izabran za predsednika.
„Nisam siguran šta to znači“, rekao je savetnik jedne evropske vlade.
Glavna priča među diplomatskom garniturom bila je o tome kako je Bajden delovao „drveno i umorno“.
„Nije tajna da je Bajden star i da pokazuje svoje godine“, rekao je evropski zvaničnik, prenosi Politiko.
(Politico,b92.net)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se