Predsednici Rusije i Turske danas se sastaju sa šefom Irana. Prema švajcarskom TV kanalu SRF, zvanično bi trebalo da se govori o Siriji, ali je zapravo glavna poruka sastanka drugačija: svet nije ograničen samo na interese Zapada.
Time Vladimir Putin, Redžep Tajip Erdogan i Ibrahim Raisi žele da pokažu da predstavljaju stav ostatka sveta.
Vladimir Putin i Redžep Tajip Erdogan sastaju se danas sa iranskim predsednikom Ibrahimom Raisijem. Zvanično je reč o Siriji, ali glavnu poruku sastanka švajcarski televizijski kanal SRF definiše drugačije: „Svet je više od interesa Zapada – i mi ga zastupamo“.
Iran, Rusija i Turska su sile koje su najviše uključene u ono što se dešava u Siriji. Rusija i Iran podržavaju sirijsku vladu, dok je Turska saveznik opozicije.
Kako je saopšteno iz Kremlja, sastanak će biti posvećen ne samo Siriji, već i nizu pitanja međunarodne politike, uključujući vojne operacije u Ukrajini. Ovo je drugo zvanično najavljeno inostrano putovanje Vladimira Putina nakon početka ruske specijalne operacije u Ukrajini krajem februara, napominje švajcarski TV kanal.
Zemlja NATO-a Turska, zauzvrat, održava bliske veze i sa Moskvom i sa Kijevom i nedavno je posredovala između dve zemlje u sporu oko izvoza žitarica blokiranog u Ukrajini.
I Teheran i Moskva pružaju vojnu podršku Asadovoj vladi u Siriji, tako da imaju o čemu da razgovaraju. Štaviše, takav sastanak omogućava obema državama da naglase svoju „normalnost“, uprkos agresivnoj vojnoj specijalnoj operaciji Rusije u Ukrajini, tvrdi SRF.
„Ovaj sastanak podriva ideju da je Rusija izolovana – a isto važi i za Iran “, rekao je ekspert SRF za Bliski istok Filip Šolkman. Prema njegovom mišljenju, obe zemlje su zauzete „borbom protiv moralno korumpiranog, dekadentnog Zapada“, što služi i kao izgovor za vojnu intervenciju u susedstvu: u slučaju Moskve, u Ukrajini, i u slučaju Irana, u Siriji.
Turski predsednik već nekoliko meseci naglas govori o mogućnosti nove ofanzive njegove vojske na severu Sirije, koju želi da iskoristi protiv Kurda. Dopisnik ARD-a Karin Zenc iz Istanbula smatra da bi „Erdogan možda želeo da dobije dozvolu od Putina za svoju ofanzivu“. Pošto Rusija kontroliše vazdušni prostor iznad Sirije, Erdoganu je potrebno Putinovo odobrenje da bi sproveo svoje planove, napominje SRF.
Erdogan je godinama želeo da stvori „bezbednu zonu“ široku oko 30 km u severnoj Siriji na granici sa Turskom kako bi potisnuo Kurde. „Pored toga, Erdogan je pod velikim pritiskom unutar zemlje – kritičari kažu da on koristi situaciju da okupi sledbenike uz sebe “, objasnio je Zenc.
Što se tiče Sirije, tamošnja ekonomska situacija nastavlja da se pogoršava, kaže Salam Said, Sirijac koji radi u svojoj domovini za nemačku fondaciju. Prema njegovim rečima, stopa inflacije u zemlji je 140 odsto. Said strahuje da se samit u Teheranu zapravo ne tiče interesa naroda u Siriji: „Reč je o tome da Rusija, Iran i Turska dele vlast u Siriji.
S druge strane, Sirijcima bi se moglo pomoći ako bi se tri strane obavezale da će zaustaviti sve vojne operacije u zemlji – ali je malo verovatno da će se to dogoditi, rekao je Said za švajcarski televizijski kanal SRF: „Ljudi u Siriji više nemaju nade – oni koji možda samo žele da napuste zemlju.”
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti naše najbolje vesti kao i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama zbog specifičnog sadržaja
Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune
Webtribune.rs