Robert Kenedi mlađi, poznati advokat, ekološki aktivista i vatreni kritičar farmaceutske industrije, zvanično je potvrđen na poziciji ministra zdravlja i socijalnih usluga Sjedinjenih Američkih Država.
Ovu odluku doneo je Senat, gde je 52 senatora glasalo „za“, dok je 48 bilo „protiv“, što pokazuje koliko je njegova nominacija izazvala kontroverze i žestoke rasprave.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Kenedi, koji je ranije bio nezavisni kandidat za predsednika SAD, poznat je po svojoj otvorenoj kritici sistema javnog zdravlja u Americi, posebno farmaceutske industrije, koju optužuje za korupciju, manipulaciju naučnim istraživanjima i masovno obmanjivanje građana.
Njegova nominacija i potvrda na poziciji ministra zdravlja predstavlja ozbiljan preokret u politici administracije Donalda Trampa, koji je odlučio da na čelo ove ključne institucije postavi osobu koja je godinama bila u sukobu s establišmentom.
Sukob sa farmaceutskim lobijem i industrijom vakcina
Kenedi mlađi je jedan od najoštrijih kritičara farmaceutskih korporacija, često ih optužujući da ostvaruju profit na račun zdravlja građana. On tvrdi da su mnoge vakcine neproverene, nedovoljno testirane i da se nameću stanovništvu kroz agresivne kampanje pod pokroviteljstvom države i regulatornih tela.
Posebno je bio glasan tokom pandemije koronavirusa, kada je javno izražavao sumnju u zvanične podatke, efikasnost vakcina i metode borbe protiv pandemije.
Tvrdio je da su velike farmaceutske kompanije u sprezi s državnim institucijama i medijima manipulisale informacijama kako bi ostvarile ogroman profit od prodaje vakcina, testova i terapija.
Njegova organizacija, Children’s Health Defense, već godinama vodi pravnu i medijsku bitku protiv farmaceutske industrije, tvrdeći da mnoge vakcine mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući autoimune bolesti, neurološke poremećaje i hronične bolesti kod dece.
Senatska rasprava: Pritisci i optužbe
Tokom rasprave u Senatu, Kenedi je bio izložen brojnim napadima demokratskih senatora i medijskih kuća koje su pokušale da ospore njegovu nominaciju.
Najviše pitanja dobio je o svojoj ulozi u pokretima protiv vakcinacije i o tome kako planira da vodi Ministarstvo zdravlja ako je godinama napadao javni zdravstveni sistem.
Senator Ričard Blumental, jedan od najglasnijih protivnika Kenedijeve nominacije, rekao je da je „imenovanje osobe koja ne veruje u osnovne principe moderne medicine opasno i neodgovorno“, dok su republikanski senatori i deo nezavisnih glasova podržali njegovu viziju „čišćenja sistema zdravstva od korupcije“.
Kenedi je na ove napade odgovorio tvrdnjom da ne planira da zabrani vakcine, ali da će insistirati na većoj transparentnosti farmaceutske industrije i rigoroznijem testiranju pre nego što nove vakcine i lekovi budu dostupni javnosti.
„Moja misija nije da ukinem vakcinaciju, već da obezbedim da svi lekovi, uključujući vakcine, budu podvrgnuti ozbiljnim, nezavisnim i naučno validnim testiranjima pre nego što se primene na stanovništvu.
Više nećemo dozvoliti da farmaceutske kompanije nameću medicinske proizvode koji nisu u potpunosti provereni i bezbedni“, rekao je Kenedi tokom senatskih saslušanja.
Podrška Trampa i najava velikih reformi
Nakon potvrde, Robert Kenedi mlađi zahvalio se predsedniku Trampu na poverenju i najavio da će sprovesti velike reforme u sektoru javnog zdravlja.
„Predsednik Tramp mi je dao zadatak da okončam epidemiju hroničnih bolesti i da ponovo učinim Ameriku zdravom. Nalazim se u jedinstvenoj poziciji da to ostvarim“, rekao je Kenedi, ističući da će se zalagati za alternativne terapije, veću upotrebu prirodnih lekova i smanjenje zavisnosti od farmaceutskih proizvoda.
Njegovo imenovanje dolazi u trenutku kada administracija Donalda Trampa nastoji da redefiniše zdravstvene politike u SAD, smanji uticaj federalnih agencija koje su bile povezane sa farmaceutskom industrijom i uspostavi novi model zdravstvene zaštite koji neće biti pod direktnim uticajem velikih korporacija.
Očekuje se da će Kenedi u prvim mesecima svog mandata pokrenuti reviziju politika vakcinacije, finansiranja farmaceutskih istraživanja i odnosa između regulatornih tela i privatnog sektora.
Već sada su najavljene istrage o ulogama FDA (Uprave za hranu i lekove) i CDC (Centra za kontrolu i prevenciju bolesti) u promovisanju vakcina i farmaceutskih proizvoda tokom pandemije COVID-19.
Tulsi Gabard – novi direktor Nacionalne obaveštajne službe
U isto vreme, Senat je odobrio i imenovanje bivše kongresmenke Tulsi Gabard za direktora Nacionalne obaveštajne službe. Tramp je izjavio da „za ovu funkciju ne postoji bolja osoba od Gabardove“, čime je još jednom pokazao da unosi značajne promene u strukturu vlasti, postavljajući ljude koji nisu deo političkog establišmenta i koji su poznati po svojim nekonvencionalnim stavovima.
Nova era američkog zdravstva
Postavljanje Roberta Kenedija mlađeg na čelo Ministarstva zdravlja i socijalnih usluga može predstavljati prekretnicu u američkoj zdravstvenoj politici.
Njegova borba protiv farmaceutskih kompanija, insistiranje na većoj transparentnosti i nepristajanje na kompromise sa moćnim lobijima mogli bi dovesti do velikih promena u načinu na koji se zdravlje tretira u Americi.
Međutim, s obzirom na njegovu kontroverznu reputaciju i duboke podele unutar političkog sistema, biće mu potrebna snažna podrška kako bi uspešno sproveo reforme koje planira.
Njegova borba sa farmaceutskim lobijima tek počinje, a prvi meseci njegovog mandata pokazaće koliko je zaista moguće suprotstaviti se moćnim interesima koji decenijama kontrolišu američki zdravstveni sistem.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se