Naslovnica ŽIVOT Stvorili GMO biljke – ubijaju kancerogene čestice u vazduhu

Stvorili GMO biljke – ubijaju kancerogene čestice u vazduhu

biljke

Razvijaju se biljke koje bi nam mogle pomoći u smanjivanju zagađenja, zagađivačima koji se ne mogu ni detektovati

Jedan davni eksperiment, kojeg je sprovela NASA ,pokazao je kako su biljke jako efikasne u uklanjanju opasnih sastojaka iz vazduha. Testiranje su sproveli kako bi otkrili mogućnost detoksikacije vazduha u svemirskim letelicama, a test im je pomogao da potvrde ideju kako kućne biljke mogu očistiti vazduh u domu.

[adsenseyu1]

Ipak, sada bi se, uz pomoć nove tehnologije uređivanja gena, takve biljke mogle pretvoriti u efikasne prečišćivače vazduha. Tim istraživača sa Univerziteta Vašington genetski je modifikovao djavolji bršljan, čestu i snažnu kućnu biljku, kako bi mogla iz vazduha da izvlači hloroform i benzen, verovatno kancerogena jedinjenja, piše Big Think.

Transferovali su sintetički gen koji je omogućio biljkama proizvodnju proteina citohroma P450 2E1, ili 2E1, koji je prisutan u organizmu svih sisara. Kod ljudi, ovaj protein pretvara benzen u hemikaliju fenol i hloroform pa zatim u ugljen- dioksid i hloridne jone. Taj  protein se nalazi samo u jetri, tako da nam ne može pomoći u procesu prečišćavanja vazduha.

[adsenseyu5]

,,Odlučili smo da ovu reakciju postignemo izvan tela, u biljci, kao primer tog ,,koncepta zelene jetre“. Taj protein je dobar i važan za biljku, koja upotrebljava ugljen-dioksid i hloridne jone u procesu stvaranja hrane“, objašnjava Stjuart Strand iz odeljenja za civilno i ekološko inženjerstvo.

Upoređivali su genetski modifikovane i one ,,normalne” biljke kojima su dodali velike količine benzena ili hloroforma, i pratili njihovo stanje tokom 11 dana. Na kraju istraživanja nemodifikovne biljke nisu pokazale nikakve promene u koncentraciji tih jedinjenja. Ali, genetski modifikovane biljke pokazale su značajna smanjivanja, pa je tako visina hloroforma nakon tri dana opala za 82 posto, a nakon šest dana bila je gotovo nevidljiva, dok su se visine benzena nakon osam dana smanjile za 75 posto.

Ovi rezultati su podsticaj daljim istraživanjima i razvoju biljaka koje bi nam mogle pomoći u smanjivanju zagađenja, zagađivačima koji su najčešće toliko maleni da ih mehanički pročišćivači ne mogu uopšte ni detektovati. Ipak, važno je naglasiti kako biljke mogu smanjiti zagađenje samo uz dovoljno strujanje vazduha.

,,Ako imate biljku u ćošku sobe, ona će imati efekta u toj sobi. Ali ako nema strujanja vazduha, biće potrebno dosta vremena da molekuli s druge strane kuće ili stana stignu do te biljke“, naglašava Strand.

Istraživači se nadaju kako će u modifikovani bršljan dodati još jedan protein koji može apsorbovrati formaldehid, kancerogeno jedinjenje, koje se može pronaći u duvanskim proizvodima i u nekim proizvodima od drveta.

,,Sve su to stabilne čestice, pa je i jako teško rešiti ih se. Bez proteina je jako teško slomiti ove molekule, pa zato moramo upotrijebavati procese sa viskom energijom. Zato nam je jednostavnije i održivije da ove proteine jednostavno stavimo u biljku“, pojašnjava Strand.

(Express.hr)

[adsenseyu5]