Naslovnica ŽIVOT Stručnjak o važnosti povremenog isključivanja mobilnog telefona

Stručnjak o važnosti povremenog isključivanja mobilnog telefona

Pametni telefoni postali su deo našeg života. U njima postoji sve što je potrebno—GPS, ugrađeni plejer, budilnik, kalendar, kamera i, naravno, društvene mreže i mesindžeri.

Telefon radi i danju i noću i, čini se, nikada ne odmara. Malo ko razmišlja o tome da je uređaj ponekad potrebno isključiti.

Stručnjak za mobilnu opremu je opisao zašto i koliko često je potrebno da se uređaj odmara.

„Jedan od glavnih razloga zbog kojih je potrebno isključivati pametni telefon je obezbeđenje sigurnosti uređaja. Postoje takozvani napadi sa nultim klikom, odnosno napadi koji ne zahtevaju nikakvu akciju od strane korisnika uređaja i gotovo neprimetno prodiru u uređaj.

Ovakav način prevare se često koristi za prisluškivanje i krađu ličnih podataka. Sajber napadi kojima su izloženi korisnici pametnih telefona predstavljaju lanac ranjivosti koje hakeri iskorišćavaju jednu za drugom.

Isključivanje ili ponovno pokretanje uređaja omogućava prekidanje ovog lanca. Pored toga, ovaj način smanjuje rizik od ciljanog fišinga“, rekla je ona.

Ekspertkinja je preporučila korisnicima pametnih telefona da uvedu naviku isključivanja telefona najmanje jednom nedeljno na najmanje pet minuta.

A ako je moguće—najbolje bi bilo isključiti ga na celu noć. Isključivanje će omogućiti zatvaranje svih aplikacija koje rade u pozadini i onemogućiti spoljašnju komunikaciju, čime se smanjuje rizik od spoljnog uplitanja u uređaj.

„Postoje i drugi razlozi zbog kojih se preporučuje periodično isključivanje pametnog telefona. Na primer, kada je pokrenuto više aplikacija, pametni telefon troši energiju iz svoje baterije.

Redovno isključivanje telefona pomaže da se izbegne pregrevanje baterije i, na taj način, smanji broj ciklusa punjenja. Ovo je posebno važno leti, kada pametni telefon može doživeti ‘toplotni udar’ zbog vrućine“, navela je Volnova.

Ako uređaj počne sporije da radi, duže reaguje na pritisak, to su prvi znaci da je „umoran“ i da mu treba odmor, istakla je sagovornica izdanja. Možete jednostavno ponovo pokrenuti pametni telefon, očistiti memoriju i obrisati keš ili isključiti telefon na neko vreme.

„Dok spavamo, pametni telefon nam nije potreban. Ipak, većina nas ga ostavlja uključenog tokom cele noći, čak i bez isključivanja Wi-Fi-a i Bluetooth-a. Na taj način, dok ne koristimo telefon, on nastavlja da troši energiju iz baterije.

Pored toga, isključivanje pametnog telefona je odlična prilika za digitalni detoks. Odbacivanjem pametnog telefona uveče, a posebno pre spavanja, možete sebi omogućiti malo odmora od informativnog toka“, zaključila je ekspertkinja.

Šta treba uraditi ako neko pokvasi pametni telefon

Prvo što je potrebno uraditi jeste odmah isključiti telefon, jer ulazak vode može dovesti do kratkog spoja i daljeg ozbiljnog oštećenja.

Nakon toga izvadite telefon iz futrole i rastavite ga koliko je moguće: izvadite SIM karticu, bateriju ako je moguće. Zatim pažljivo obrišite sva mesta do kojih možete da dođete, uključujući priključak za punjenje.

Kada se telefon potpuno osuši, pokušajte da ga uključite. Ako se ne uključuje, najverovatnije će biti potreban profesionalni popravak. Nemojte pokušavati sami da rastavljate pametni telefon ako niste sigurni u svoje veštine: to može samo pogoršati situaciju, rekao je stručnjak.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social