Naslovnica SPEKTAR Šta se ustvari ovde događa? Saudijci potrošili 18 milijardi dolara za američke...

Šta se ustvari ovde događa? Saudijci potrošili 18 milijardi dolara za američke rakete I NEKO IM TO SVE SRUŠI? KO?

NATO

Razarajući napad na naftnu industriju Saudijske Arabije doveo je do hrpe optužbi američkih zvaničnika koji krive Iran. Razlog upiranja prsta u Iran je jednostavan: Vašington nije uspeo da zaštiti svog saudijskog saveznika.

Trampova administracija mora da okrivi Iran zbog poslednjeg vojnog napada na Saudijsku Arabiju, jer priznati da su pobunjenici Huti izveli takav napad znači priznanje američke nekompetentnosti.

Saudijska Arabija je potrošila milijarde dolara poslednjih godina kupujući američke sisteme protivraketne odbrane Patriot i navodno najsavremeniju radarsku tehnologiju iz Pentagona.

[adsenseyu1]

Ukoliko jemenski pobunjenici mogu uleteti borbenim bespilotnim letelicama do hiljadu kilometara u saudijsku teritoriju i nokautirati ključna mesta za proizvodnju naftne industrije u monarhiji, onda bi to trebalo da bude velika sramota za američke „zaštitnike“ piše Finian Kaningam za RT.

Američka odbrana Saudijske Arabije povezana je sa njihovim istorijskim odnosima. Izvoz saudijske nafte nominovan u dolarima za trgovinu – najveći na planeti – od presudnog je značaja za održavanje petrodolarnog globalnog tržišta, koje je zauzvrat presudno za američku ekonomsku moć. Zauzvrat, SAD su obavezne da budu zaštitnici saudijske monarhije, što donosi dodatnu korist od prodaje oružja vrednim milijardama dolara kraljevstvu svake godine.

Prema Stokholmskom međunarodnom institutu za istraživanje mira, Saudijska Arabija ima treći najveći vojni budžet na svetu, iza SAD-a i Kine. Sa godišnjom potrošnjom od oko 68 milijardi dolara, zauzima prvo mesto u svetu po procentu bruto domaćeg proizvoda (8,8 odsto). Većina oružja Saudijske Arabije nabavljena je iz SAD-a, a posebno su raketni sistemi Patriot nedavno uvezeni u velikim količinama.

Ipak, naftno kraljevstvo je upravo svedočilo talasu vazdušnih napada na svoju važnu naftnu industriju. 

Proizvodnja saudijske nafte u njenom kompleksu rafinerija u Abkaiku, udaljenom 205 kilometara (330 km) istočno od glavnog grada Rijada, opala je za 50 procenata nakon što je zahvaćen plamenom usled vazdušnih napada. Delimično je zatvoreno i jedno od najvećih saudijskih nalazišta takođe u istočnoj provinciji.

Postoje verodostojni izveštaji da je šteta mnogo ozbiljnija nego što saudijski zvaničnici priznaju. 

Neki zvaničnici Trampove administracije rekli su američkim medijima da su „krstareće rakete“ odgovorne za džinovske vatrene kugle viđene iznad saudijskih naftnih postrojenja. Jedan je anonimno citiran: „Nema sumnje da je Iran odgovoran za to …. Nema drugog krivca. „

[adsenseyu5]

U žurnim pokušajima da se potkrepe optužbe protiv Irana, pušteni su satelitski snimci koji pokazuju kako izgleda posledica vazdušnog udara na rafinerijski kompleks Abkaik. Američki zvaničnici tvrde da lokacija eksplozije ukazuje da oružje potiče ne iz Jemena na jugu, već iz Irana ili Iraka.

Očigledno je da se predsednik Donald Tramp suzdržavao od otvorenog optuživanja Irana. Takođe, predsednik je rekao da „čeka na potvrdu“ od Saudijske Arabije. Ako američki zvaničnici izričito optužuju Iran, zašto Tramp kaže da želi „potvrdu“ od Saudijaca?

Iran je sa svoje strane potpuno odbacio optužbe da je učestvovao u napadu.

Irački premijer takođe je odbacio tvrdnje da su proiranski šijatski militanti mogli da koriste teritoriju njihove zemlje za pokretanje vazdušnih napada.

Pobunjenici Huti u Jemenu izdali su nedvosmislene izjave kojima tvrde da su odgovorni za vazdušne napade na saudijske naftne komplekse. Bili su precizni rekavši da su koristili dronove, a ne rakete, dodajući da je raspoređeno 10 bespilotnih letelica.

Čini se da američki zvaničnici pokušavaju da okrenu priču optužujući Iran. To je nesmotren potez jer bi logična posledica mogla da bude vojni napad protiv Irana, u kom slučaju Teheran upozorava da je spreman za rat.

Obrazloženje za optuživanje Irana jeste da jemenski pobunjenici (koje Iran politički podržava) jednostavno nisu sposobni da koriste bespilotne letelice sa tako velikim uspehom protiv saudijske naftne industrije. 

Međutim, dokazi pokazuju da su Huti više nego sposobni da lansiraju sve moćnije balističke rakete i za dublje prodiranje bespilotnih letelica na saudijsku teritoriju. Pobunjenici koriste bespilotne letelice od početka rata koji je koalicija Saudijska i UAE, podržana Amerikom, pokrenula u južnoj Arabiji u martu 2015. godine.

Webtribune.rs

[adsenseyu5]