NATO sprovodi intenzivne izviđačke letove nad Srbijom. Pre svega iz 57. i 71. vazduhoplovne taktičke baze u Rumuniji. Današnja izjava predsednika Srbije Aleksandra Vučića o intenzivnim izviđačkim aktivnostima NATO-a i NATO saveznika potvrđuje to o čemu smo pisali mesecima, izjavio je za RT Balkan vojni analitičar i urednik portala „TV Front“ Andrej Mlakar.
Naglašava da sve bezbednosne strukture u regionu zanima, pre svega, srpska protivvazdušna odbrana.
U prvoj vazduhoplovno taktičkoj bazi, koja se nalazi kod Konstance i iz koje se osmatra Srbija, uglavnom su smešteni američki špijunski avioni, pre svega tipa „artemis 100“. Oni lete na prostoru Rumunije, navodi Mlakar, severnom granicom Srbije, ulaze kroz Hrvatsku kod Slavonije, u Bosnu dolinom reke Drine, i snimaju sve do zone Pešterske visoravni, koju izviđaju najviše.
„Okreću se nad Mostarom, i onda se vraćaju nazad istim putem za Konstancu u Rumuniji“, kaže naš sagovornik.
Izviđačke bespilotne letelice „MKu-9 riper“, nastavlja naš sagovornik, poleću iz 71. vazduhoplovne taktičke baze, obleću teritoriju Srbije istom putanjom, a nekada iz Rumunije lete u pravcu Bugarske, odakle ulaze u prostor Severne Makedonije, ili ulaze u prostor Kosova i Metohije i centralnu Srbiju izviđaju sa severa KiM.
Ovi američki špijunski dronovi takođe poleću i iz grčke baze „Larisa“, dodaje Mlakar.
„Ono šta predsednik Srbije Aleksandar Vučić nije precizirao jeste da li albanski dronovi ‘bajraktar’ pripadaju Kurtiju ili Rami, pošto i Tirana i Priština poseduju ove letelice turske proizvodnje.
Ukoliko bi u pitanju bila Tirana, onda ti izviđački letovi predstavljaju opasne provokacije s obzirom na to da bi Albanija, u tom slučaju, narušavala vazdušni prostor Srbije“, napominje Mlakar za RT Balkan.
Dronovi „bajraktar“ koje poseduje Tirana, navodi on, nalaze se u podzemnom aerodromu Kučova, koji je nedavno obnovljen i pretvoren u najveću NATO izviđačku bazu.
„Ko je leteo iznad Đakovice, to je ostalo nejasno… Verovatno on (Vučić) zna, ali iz nekih razloga nije saopštio ko je izviđao i u kojim zonama. To se inače poklapa sa podizanjem naših MiG-ova na području Valjeva. Izgleda da nije u pitanju bio meteorološki balon, već narušavanje vazdušnog prostora Srbije bespilotnim letelicama“, smatra Mlakar.
Koji je razlog intenzivnih izviđačkih aktivnosti?
PVO sistemi „FK-3“, „HKu-17“ koje je Srbija nabavila iz Kine, kao i ruski sistem za detekciju i ometanje bespilotnih vazduhoplova „repelent“, kako kaže, glavni su razlozi za pojačane špijunske aktivnosti.
„U tu svrhu se vrši izviđanje. Saznali smo da su i Šveđani uključeni u izviđanje sa svojim platformama, pa onda Francuzi, koji poleću iz Hrvatske, lete iznad Crne Gore i ulaze na prostor KiM, odakle lete duž administrativne linije… Saznali smo da i Nemci učestvuju – faktički, kompletna NATO izviđačka aktivnost. Ono što imamo na području Crnog mora, Belorusije i Baltika, sad to imamo i na Balkanu“, ističe naš sagovornik.
Mlakar podseća da je vrhovni komandant NATO snaga za Evropu Kristofer Kavoli pre nekoliko meseci u Kongresu SAD rekao da će Alijansa povećati broj osmatračkih letova na Balkanu, pre svega u okolini Srbije.
„Ono što sve vojne analitičare i bezbednosne strukture u regionu zanima je, pre svega, srpska PVO“, ističe naš sagovornik.
On smatra da ove izviđačke aktivnosti za sada ne nagoveštavaju potencijalne buduće poteze NATO-a i njihovih saveznika protiv Srbije, već je razlog za ove akcije to što Zapad na Srbe gleda kao na „male Ruse“.
„Ono što njih najviše zanima je ‘FK-3’, ‘HKu-17’ i ‘repelent’ – kako funkcionišu posade, koji su raketni položaji, kakvi su komunikacija, elektronski saobraćaj, stepen pripravnosti posade raketnih jedinica, gde najčešće borave… Srbija ima tri raketne baterije, jedna pokriva zonu severa, druga centra, i treća jug Srbije, i to je ono što njih najviše zanima“, ističe Mlakar.
Kako dodaje, intenzivna izviđačka aktivnost u blizini Pešterske visoravni je usmerena na vojni aerodrom „Dubinje“ koji je Vojska Srbije obnovila za letove bespilotnih letelica.
„Zanima ih i kako funkcionišu naše kineske bespilotne letelice ‘CH-92A’, ‘CH-95’ i „pegaz“, kao i kako se koristi taj aerodrom, šta se radi u toj zoni, da li ima intenzivnih letova… To su informacije koje su za njih od strateške važnosti“, zaključuje naš sagovornik.
(rt.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se