Naslovnica U FOKUSU Šta Rusija, EU i Turska govore o napadu ukrajinskih oružanih snaga na...

Šta Rusija, EU i Turska govore o napadu ukrajinskih oružanih snaga na Turski tok

Napad ukrajinskih snaga na kompresorsku stanicu „Ruska“, ulaznu tačku gasovoda „Turski tok“, izazvao je ozbiljne reakcije u Rusiji, Turskoj i Evropskoj uniji.

Ovaj čin, izveden 11. januara 2025. godine, ocenjen je kao „energetski terorizam“, dok se istovremeno postavlja pitanje o geopolitičkoj pozadini napada i ulozi trećih strana, naročito Sjedinjenih Američkih Država.

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Ukrajinske bespilotne letelice (dronovi) pokušale su da izvedu napad na kompresorsku stanicu „Ruska“ u naselju Gaj-Kodzor, u Anapskom okrugu Krasnodarskog kraja.

U napadu je učestvovalo devet dronova, ali su svi oboreni efikasnim delovanjem ruskih sistema protivvazdušne odbrane (PVO).

Uprkos tome, pad delova jednog od oborenih dronova izazvao je manja oštećenja na zgradi i gasnom mernom uređaju. Oštećenja su brzo sanirana, pa je stanica nastavila da funkcioniše bez ikakvih prekida u radu.

Kompresorska stanica „Ruska“ ima ključnu ulogu u radu gasovoda „Turski tok“, koji se proteže dnom Crnog mora i snabdeva prirodnim gasom Tursku, Bugarsku, Srbiju, Mađarsku i Slovačku.

Gasovod predstavlja jednu od poslednjih vitalnih energetskih veza između Rusije i Evrope, posebno nakon sabotaže „Severnih tokova“ 2022. godine i prestanka tranzita ruskog gasa kroz Ukrajinu u januaru 2025.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov opisao je napad kao „nastavak energetske agresije Kijeva“, koju, prema njegovim rečima, podržavaju i usmeravaju Sjedinjene Američke Države.

On je ukazao na to da ovakvi napadi najviše koriste američkim interesima, jer omogućavaju povećanje izvoza tečnog prirodnog gasa u Evropu po značajno višim cenama.

Peskov je takođe istakao opasnost ovakvih akcija po evropske potrošače i naglasio da je situacija odmah razmatrana na najvišem nivou između ruskih i turskih zvaničnika.

Ministar spoljnih poslova Rusije, Sergej Lavrov, razgovarao je sa svojim turskim kolegom Hakanom Fidanom, dok je direktor „Gasproma“, Aleksej Miler, održao hitne konsultacije sa čelnicima turske energetske kompanije „Botas“.

Senator Andrej Klimov upozorio je Tursku da bi trebalo ozbiljno da razmotri posledice svoje podrške Ukrajini, podsećajući na značaj „Turskog toka“ za stabilnost turske energetske sigurnosti.

On je naglasio da Sjedinjene Američke Države decenijama teže odvajanju Evrope od ruskih energetskih resursa i ocenio da Ukrajina u potpunosti deluje po njihovim instrukcijama.

Dodatno, poslanik Državne dume Mihail Šeremet ocenio je napad kao „ukrajinsku ucenu“, dok je Aleksej Čepa, zamenik predsednika Komiteta za međunarodne odnose, istakao da će ovakve akcije dodatno narušiti odnose između Ukrajine i evropskih zemalja, koje su sve nezadovoljnije situacijom.

U Turskoj je napad izazvao ozbiljne osude, a neki političari direktno su optužili SAD za umešanost. Hakan Topkurulu, zamenik predsednika turske partije „Vatan“, izjavio je da je napad imao dvostruki cilj – da oslabi rusku ekonomiju i da ugrozi energetsku sigurnost Turske.

On je podsetio na značaj „Turskog toka“ za snabdevanje Turske i delova Evrope i ukazao na to da su Sjedinjene Države već godinama protiv gasnih veza između Rusije i Evrope.

Evropska unija je, kroz izjavu predstavnice Evropske komisije Ane-Kajse Itkonen, izrazila zabrinutost zbog napada na energetsku infrastrukturu, ali je izbegla da konkretno osudi Ukrajinu.

Ministar spoljnih poslova Mađarske, Peter Sijarto, bio je mnogo oštriji, ocenivši da je svaka pretnja sigurnosti energetskog snabdevanja napad na suverenitet njegove zemlje.

On je istakao da je „Turski tok“ nezamenljiv za Mađarsku i centralnu Evropu, dodajući da se nada očuvanju njegove sigurnosti.

Napad na „Turski tok“ pokazuje rastuću ranjivost globalne energetske infrastrukture u kontekstu geopolitičkih sukoba. Dok Rusija optužuje Ukrajinu i SAD za pokušaj energetske destabilizacije, evropske i turske reakcije ukazuju na duboku zabrinutost zbog mogućih posledica.

Ovaj incident dodatno podvlači značaj „Turskog toka“ kao vitalne arterije za snabdevanje energijom i naglašava sve veće tenzije na relaciji Rusija–Zapad.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social