Naslovnica U FOKUSU Šta god da jeste – RUSI, AMERIKANCI ILI NAROD – Za njega...

Šta god da jeste – RUSI, AMERIKANCI ILI NAROD – Za njega nije dobro

Ruski ambasador u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčeno odbacio je danas navode o „ruskom tragu“ u organizaciji nereda u Srbiji.

Bocan-Harčenko se oglasio na svom nalogu na Tviteru podsećajući da isticanje neosnovanih optužbi od strane pojedinaca na račun Rusije nije retkost.

[adsenseyu1]

„Iako isticanje od strane CEAS-a apsurdnih, neosnovanih optužbi na račun Rusije nije retkost, začuđuje to koliko izopačena može da bude percepcija realnosti kod „stručnjaka“ koji su pronašli „ruski trag“ u organizaciji nereda u Srbiji“, napisao je on na svom nalogu na Tviteru.

„Veoma je žalosno kada kao podstrekač propagande „euske pretnje“ i širenja primitivnih rusofobskih klišea nastupa, odbacivši sve standarde profesionalizma i objektivnosti, organizacija koja pretenduje na ulogu „centra za studije“, naveo je ruski diplomata.

On je dodao da je „pogotovo tužno da su izmišljotine lakomisleno podržane od strane niza medija zemlje…“.

Kada je Ambasada SAD u Srbiji,  duboko zabrinuta?

Ambasada SAD u Beogradu saopštila je danas da s pažnjom prate dešavanja u poslednje dve večeri u Beogradu i drugim gradovima Srbije.

[adsenseyu4]

Iz te ambasade saopštavaju i da su duboko zabrinuti zbog pojave nasilja.

„Osuđujemo svaku vrstu nasilja, uključujući, kako nam izgleda, koordinisane napade na policiju koji su delovali kao da žele da isprovociraju preterane reakcije, kao i, čini se, prekomernu upotrebu sile od strane policije“, navodi Ambasada SAD u saopšenju.

Dodaju, međutim, da su sloboda izražavanja i pravo na mirno okupljanje u osnovi svake demokratije, te da je i Amerika zemlja koja se upravo sada i sama suočava sa izazovima u pogledu građanskih protesta i nemira.

Zabrinutost i debata o suštini ovih stvari u Srbiji i drugde u svetu – o tome kako da jedna zemlja sačuva svoj narod pred najsmrtonosnijom pandemijom našeg vremena – su ozbiljna stvar i moraju biti deo smirene i razložne rasprave na nacionalnom nivou, navodi se u saopštenju.

„Da bi se pokrenuo ovakav dijalog u Srbiji, potrebno je slobodno medijsko okruženje i reforme u oblasti vladavine prava“, zaključuje Ambasada SAD.

(Tanjug, Sputnik)