Naslovnica IZA OGLEDALA Šta će se dogoditi ako bi Zemlja počela da se okreće u...

Šta će se dogoditi ako bi Zemlja počela da se okreće u suprotnom smeru? U SLUČAJU SUDARA OVAKO ĆE BITI …

Vrlo je zanimljivo razmišljati o tome šta bi se desilo ukoliko bi se promenio uobičajeni tok nekih stvari, ili pojava. Na primer, šta ako naša planeta počne da se okreće u suprotnom smeru?

Od trenutka formiranja, zemljina kugla se pomera od zapada prema istoku i pravi potpunu revoluciju oko svoje ose za 24 sata, poput ostalih planeta Sunčevog sistema, osim Urana i Venere. Iznenađujuće, klimatska slika Zemlje direktno zavisi od putanje njenog kretanja.

Da li su takve globalne promene moguće i da li bi čovečanstvo moglo da se prilagodi novim uslovima?

Pre nego što počnete da zamišljate moguće posledice novog modela rotacije Zemlje, važno je razmisliti šta bi mogao da bude uzrok toga.

Do „neočekivanog zaokreta“ može doći samo u slučaju snažnog sudara sa velikim objektom iste mase. Ali, pošto se katastrofa ove veličine može zamisliti samo u teoriji, naučnici su razvili njen kompjuterski model kako bi stekli približnu ideju o mogućim posledicama.

Pratite naše odabrane najbolje vesti na mreži “Telegram” na Android telefonima ili desktop računarima OVDE

Ono što je svakako poznato jeste to da je brzina rotacije naše planete približno jednaka 1674 km/h na ekvatoru. U slučaju sudara, brzina kretanja u suprotnom smeru bi više puta premašila ovu vrednost. Ipak, Zemlja bi zadržala svoju topografiju. Kolosalne promene prvenstveno bi uticale na klimatske uslove.

Šta bi se zapravo desilo?

Impuls rotacije formira okeanske i atmosferske struje, što znači da bi oštra promena smera izazvala ogromne cunamije i orkanske vetrove brzine veće od 500 km/h, podižući sve i svakoga u vazduh.

Naravno, u takvim uslovima bilo bi nemoguće preživeti, a zemljina kugla bi se pretvorila u teritoriju uragana. Svuda na svetu pojavila bi se gusta magla od krhotina kuća, automobila, prašine i prljavštine, bez obzira na klimatsku zonu.

Ali to ne bi bile jedine posledice. Neizbežno pomeranje tektonskih ploča izazvalo bi snažne zemljotrese magnitude 9 i više, kao i vulkanske erupcije. Vrela lava pokrila bi veći deo zemlje, ne ostavljajući nikome šansu za opstanak.

Transformacije bi takođe uticale na poznatu biosferu. Priroda Zemlje nikada više ne bi bila ista, a klimatski uslovi na svim kontinentima bi se dramatično promenili. Pustinje i oštra klima bi se rotirale. Ljudi ne bi mogli da se prilagode takvim promenama. Kao rezultat toga, razvoj čovečanstva bio bi zaustavljen, a biobakterije ostale bi jedini mogući oblik života na planeti.

Aktivna tektonska aktivnost i orkanski vetrovi značajno bi povećali temperaturu na polovima. To znači da bi se cela glacijalna masa otopila, povećavajući nivo vode u okeanima za 60 metara. U procesu prilagođavanja novim uslovima, Zemlja bi se postepeno „ohladila“, ali za to bi bile potrebne decenije.

Deo površinske materije planete jednostavno bi otišao u svemir, što bi u budućnosti izazvalo višegodišnje meteorske oluje. Pored svega ovoga, promenio bi se i uobičajeni obrazac kretanja nebeskih tela. Sunce bi izlazilo sa zapada i zalazilo na istoku.

Možemo zaključiti da bi snažan udarac, koji bi uticao na putanju kretanja planete, jednostavno uništio život kakav danas poznajemo.

Drugi scenario

Istraživači, zabrinuti zbog hipotetičkog modela novog pravca kretanja, uvereni su da se takve strašne posledice mogu izbeći ako planeta glatko promeni kurs. Ovakvim razvojem događaja promene bi uticale samo na klimatske uslove. Godišnja doba bi se takođe promenila.

Možda bi se mnogi narodi radije preselili u prijatnije predele, ali, generalno, ništa globalno se ne bi dogodilo. Ipak, najbolje bi bilo da sve ovo ostane samo naučna pretpostavka kako se u čitavoj istoriji postojanja života na Zemlji to nikada nije dogodilo.

Na mreži “Telegram” možete pratiti naše odabrane najbolje vesti i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama. “Telegram morate instalirati na mobilnim telefonima ili desktop računarima a zatim nas pratiti klikom na opciju “JOIN” na dnu ekrana. Tamo možete otići ako kliknete  OVDE

Webtribune.rs