Zoran Zaev neće biti kandidat za predsedničku fotelju jer kao premijer ima mnogo veća politička ovlašćenja. Ivanov nema pravo da se kandiduje za predsednika države, kao ni Gruevski… Svi u javnost ubacuju imena „novih igrača“.
Redovni predsednički izbori u Makedoniji trebalo bi da se održe na proleće iduće godine, ali kampanja je već uveliko u toku. To se dalo zaključiti i po porukama sa protestnog skupa koji je opoziciona partija VMRO-DPNE održala juče u Skoplju, a sa koga je konkurentima poručila da će, ako ne pre, snagu odmeriti na predsedničkim izborima.
[adsenseyu1]
Đorđe Ivanov, aktuelni predsednik Makedonije, koji bi opoziciji najviše odgovarao, neće moći da bude kandidat jer je na izmaku drugog mandata, što je po makedonskim zakonima limit. Nikola Gruevski, bivši premijer ove države i nekadašnji lider najveće opozicione stranke VMRO, a trenutno politički azilant u Mađarskoj, takođe neće moći da bude kandidat opozicije jer je, pravedno ili ne, u Makedoniji osuđen na dve godine zatvora, čime je zakonski onemogućen da se kandiduje.
Branko Đorđevski, politički analitičar iz Skoplja, slaže se da je u toku potraga za najboljim kandidatom za ovu političku poziciju sa obe političke strane na makedonskoj pozornici.
Logično je, dodaje on, da partije sada opipavaju puls javnog mnjenja puštajući imena potencijalnih kandidata i da prate reakcije građana.
„Već se sada ubacuju u igru neka imena. Po mom mišljenju, što se tiče vladajuće koalicije, interesantno je to što su albanski partneri iz stranke DUI izašli sa stavom da kandidat za predsednika treba da bude zajednički, odabran konsenzusom vladajuće koalicije, a ne da svako ima svog kandidata“, napominje Đorđevski.
Kako dodaje, premijer Makedonije Zoran Zaev, koji inače neće biti kandidat za predsedničku fotelju iz prostog razloga što kao premijer ima mnogo veća politička ovlašćenja, i njegova stranka SDSM još se nisu javno izjasnili o ovom predlogu svog koalicionog partnera. Đorđevski, međutim, smatra da je vrlo realno da Zaev prihvati tu opciju jer mu je potrebno da učvrsti postojeću koaliciju, zbog niza obaveza koje mora da ispoštuje.
„Već se u javnosti spekuliše oko imena budućeg kandidata, a to je bivši ministar spoljnih poslova Danko Malevski, za koga je lider DUI rekao da bi bio prihvatljiv kandidat za ovu funkciju. Iz SDSM-a se ovim povodom još niko nije izjasnio, a lično verujem da bi oni radije kao kandidata videli aktuelnu ministarku odbrane Radmilu Šekerovsku, koja je prihvatljiva za međunarodni faktor“, napominje naš sagovornik iz Skoplja.
Što se tiče opozicije, Đorđevski kaže da najverovatnije neće biti jedinstvenog kandidata i uveren je da će stranke prednost dati onim imenima koja su se istakla u narodnim protestima protiv vladajuće opcije.
„Tu se traži ličnost koja bi bila prihvatljiva za čitav blok građana koji ima otpor prema vlasti, a mislim da tu ličnost treba tražiti u krugu univerzitetskih profesora koji su se posebno istakli u kampanji i protiv referenduma i protiv dogovora sa Grčkom“, smatra Đorđevski.
Po njegovom mišljenju, taj kandidat bi mogla da bude profesorka Pravnog fakulteta u Skoplju Gordana Siljanovska Tafkova, koja se ozbiljno istakla stavovima tokom protesta. Đorđevski napominje da stranke moraju da vode računa da kandidat ne zadovoljava samo partijske potrebe, već da to bude neko ko je prihvatljiv i za one građane koji su partijski neutralni, odnosno, ličnost koja bi oslikavala duh naroda.
Aktuelni predsednik Makedonije Đorđe Ivanov prvi put je na ovu poziciju izabran 2009. uz podršku VMRO-DPMNE, iako nije član ove stranke. Ova funkcija inače nema veliku političku moć u samoj državi, tačnije, ograničena je radom parlamenta.
Brankica Ristić (Sputnik)