Otprilike pola zagađenja koje je čovek izazvao apsorbovala je planeta, ali naučnici NASA-e upozoravaju da planeta polako dostiže tačku zasićenja.
NASA je juče kategorički navela da su klimatske promene istina, ali da su usporene za oko 50% pošto je planeta apsorbovala deo zagađenja.
NASA je navela da je nivo ugljen-dioksida u atmosferi nedavno nadmašio koncentraciju od 400 ppm, što je više nego ikad u poslednjih 400.000 godina, a nastavlja da raste za oko 2 ppm godišnje.
[adsenseyu1]
Portparol NASA-e je rekao: „Nivo još jednog gasa koji uzrokuje zadržavanje toplote – metana – veći je za oko 2,5 puta u odnosu na ranije. Računica pokazuje da oko polovina ugljen-dioksida koji stvaraju ljudske aktivnosti ostaje u atmosferi“.
On je naveo da drugu polovinu apsorbuje planeta, a da naučnici NASA-e istražuju na koji način i gde se to zagađenje apsorbuje.
„Naučnici pokušavaju da shvate da li će okeani, šume i zemlja na planeti održati kapacitet za apsorpciju polovine zagađenja u budućnosti“, rekao je on.
[adsenseyu4]
Naučnici su sada u mogućnost da direktno izmere količinu ugljen-dioksida od vrha atmosfere do površine Zemlje zahvaljujući nedavno lansiranom satelitu pod nazivom Orbitirajuća opservatorija za ugljen-dioksid-2 (OCO-2).
Anamarija Eldering, naučnica sa projekta OCO-2 u Pasadeni u Kaliforniji, rekla je: „Pošto je ugljen-dioksid najveći zagađivač Zemljine atmosfere, jako je važno da možemo redovno da pratimo njegovu količinu kako bismo predvideli klimatske promene“.
Ugljen-dioksid koji se emituje u atmosferu kao posledica ljudskih aktivnosti utiče na količinu Sunčeve energije koja biva zarobljena u Zemljinoj atmosferi.
[adsenseyu1]
„Naučnici NASA-e će od sada koristiti satelitske podatke u kombinaciji sa kompjuterskim modelima supervisoke rezolucije kako bi bolje shvatili procese koji se odvijaju u našoj atmosferi i kako bi se moglo sa što većom tačnošću predvideti kako će ekosistemi koji apsorbuju ugljen-dioksid reagovati na globalno zagrevanje“, rekao je portparol NASA-e.
Lesli Ot, atmosferski naučnik iz Kancelarije za globalno modelovanje i asimilaciju u NASA-inom centru u Merilendu, rekao je: „Zemlja i okeani nam zaista čine veliku uslugu. Oni su sprečili da se duplo veća količina ugljen-dioksida nakupi u našoj atmosferi“.
[adsenseyu4]
Međutim, NASA je zabrinuta da će sposobnost apsorpcije okeana da se promeni zbog porasta temperature okeana, a samim tim i promena fitoplanktona.
NASA je prošle nedelje pokrenula misiju Proučavanje severnoatlantskih aerosola i pomorskih ekosistema (NAAMES) u kojoj su sateliti zabeležili iznenađujuće ponašanje fitoplanktona.
„Klima utiče na fitoplankton, ali i fitoplankton utiče na klimu. Upravo zato moramo proučavati ponašanje fitoplanktona“, rekao je Majk Berenfeld, glavni istraživač misije NAAMES.
Šume i drugi ekosistemi se takođe menjaju što planeta postaje toplija. NASA upozorava da će neki ekosistemi izgubiti sposobnost da apsorbuju ugljen-dioksid u meri u kojoj su to do sada činili.
Webtribune.rs
[adsenseyu5][adsenseyu5]