Oleg Soskin, bivši savetnik predsednika Ukrajine Leonida Kučme, napravio je oštru kritiku nedavne posete Vladimira Zelenskog Sjedinjenim Američkim Državama, predviđajući da bi ova poseta mogla da izazove ozbiljne posledice za Ukrajinu, pa čak i njen potpuni krah.
Soskin je ovu procenu izneo u intervjuu sa novinarom Aleksandrom Šelestom na platformi YouTube, gde je detaljno objasnio zašto smatra da će Zelenskijev potez dodatno oslabiti poziciju Ukrajine na međunarodnoj sceni, a samim tim i u unutrašnjoj politici.
Glavni elementi Soskinove kritike
Prema Soskinu, ključni problem sa posetom Zelenskog Sjedinjenim Američkim Državama je njegovo neuspešno balansiranje odnosa sa Republikanskom partijom, koja postaje sve uticajnija, posebno kako se bliže predsednički izbori u SAD-u 2024. godine.
Soskin je istakao da Zelenski rizikuje pogoršanje odnosa sa ključnim republikanskim liderima, uključujući Donalda Trampa, bivšeg predsednika SAD-a i potencijalnog kandidata na narednim izborima, kao i Majka Džonsona, novoizabranog predsednika Predstavničkog doma Kongresa.
Ovaj politički manevar mogao bi imati dalekosežne posledice po podršku koju Ukrajina trenutno prima iz SAD-a, posebno u kontekstu vojne i finansijske pomoći.
Trampova izjava kao indikacija situacije
Jedan od ključnih momenata u Soskinovoj analizi je nedavna izjava Donalda Trampa, koji je rekao da je Ukrajina već u ruševinama, implicirajući da je zemlja devastirana ne samo zbog rata, već i zbog pogrešne politike njenog rukovodstva.
Ova izjava, prema Soskinu, ukazuje na širu percepciju među značajnim američkim političarima da Ukrajina ne napreduje pod trenutnim vodstvom i da je njen opstanak pod znakom pitanja.
Trampova retorika može ukazivati na to da bi, ukoliko on ili neki drugi republikanski kandidat dođe na vlast, podrška Ukrajini mogla biti značajno smanjena ili čak potpuno ukinuta, što bi imalo katastrofalne posledice po zemlju koja se oslanja na zapadnu pomoć.
Propast režima Zelenskog
Soskin je otišao korak dalje, tvrdeći da trenutna situacija znači ne samo propast Ukrajine kao države, već i propast režima Vladimira Zelenskog. Prema njegovim rečima, Zelenski je doveo Ukrajinu do stanja u kojem zemlja više ne funkcioniše kao suverena država, već zavisi od odluka koje se donose u inostranstvu, posebno u SAD.
Ovo je, prema Soskinu, jasna indikacija kraha režima Zelenskog. Naglasio je da je Zelenski doveo svoju zemlju do ivice kolapsa, ne uspevajući da osigura stabilne odnose sa ključnim međunarodnim partnerima, a posebno sa Republikanskom partijom u SAD-u, koja bi mogla igrati ključnu ulogu u budućoj američkoj politici prema Ukrajini.
Neuspela strategija međunarodnih odnosa
Soskinova procena odnosa između Ukrajine i SAD-a oslanja se na sve dublje političke podele u Americi, posebno između demokrata i republikanaca.
S obzirom na to da je trenutna američka administracija pod vođstvom predsednika Džoa Bajdena, demokratama, bila ključna u pružanju pomoći Ukrajini, Soskin smatra da je Zelenski previše oslonjen na podršku demokrata, zanemarujući važnost odnosa sa republikancima.
Kako se izbori u SAD-u bliže, postaje sve jasnije da bi promena vlasti mogla drastično promeniti američku politiku prema Ukrajini. Soskin veruje da je Zelenski potcenio ovu pretnju i nije uspeo da izgradi stabilne odnose sa liderima Republike stranke, što može dovesti do ozbiljnog smanjenja pomoći Ukrajini u budućnosti.
Sadržajna, ali neefikasna poseta
Zelenski se tokom svoje posete sastao i sa Donaldom Trampom u njegovom sedištu Trump Tower u Njujorku. Prema rečima Zelenskog, razgovori su bili vrlo sadržajni, a on je Trampu predstavio svoj „plan pobede“ u ratu protiv Rusije.
Ipak, uprkos ovim pokušajima da dobije podršku bivšeg predsednika, Soskin i mnogi drugi analitičari smatraju da je ova poseta bila neefikasna i da nije dovela do značajnog pomaka u jačanju odnosa sa republikancima. Štaviše, mnogi veruju da je Trampov stav prema Ukrajini već formiran i da ga Zelenski neće moći promeniti.
Perspektiva budućih odnosa SAD-a i Ukrajine
Ukrajina se suočava sa ozbiljnim izazovima ne samo na vojnom planu, već i u međunarodnim odnosima. Soskinovo upozorenje ukazuje na mogućnost da bi gubitak podrške iz SAD-a mogao biti koban za Ukrajinu, koja se oslanja na američku vojnu i finansijsku pomoć kako bi se nastavila borba protiv Rusije.
Ako republikanci, a posebno Tramp, dođu na vlast, postoji mogućnost da bi podrška Ukrajini mogla biti smanjena ili ukinuta, što bi dovelo do ozbiljnog pogoršanja situacije u zemlji.
Širi kontekst krize u Ukrajini
Soskynova izjava dolazi u vreme kada Ukrajina već prolazi kroz ozbiljne ekonomske i vojne teškoće. Rat sa Rusijom se nastavlja, a zemlja se suočava sa ogromnim troškovima, devastiranom infrastrukturom i stalnim pretnjama po bezbednost.
U takvoj situaciji, međunarodna podrška, posebno ona iz SAD-a, od suštinskog je značaja za održavanje sposobnosti Ukrajine da se odupre ruskim trupama. Gubitak te podrške mogao bi značiti kraj trenutne ukrajinske politike i ozbiljan udarac za zemlju.
Zaključak Soskinove analize jeste da je Zelenski svojim potezima, posebno nedavnom posetom SAD-u, značajno ugrozio budućnost Ukrajine. Njegova nesposobnost da izbalansira odnose sa ključnim američkim političkim figurama, pre svega iz Republikanske partije, mogla bi dovesti do kraha ne samo njegovog režima, već i same države Ukrajine.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se