Dok je Rusija u punom zamahu da ojača svoje vojne kapacitete, zapadni saveznici Ukrajine zaglibili su u kontroverzama oko pružanja finansijske i vojne pomoći Kijevu.
Ovo je izjavio nemački kancelar, Olaf Šolc, tokom svog govora u Bundestagu, javljaju ruski mediji.
„Rusija je već u potpunosti stavila svoju ekonomiju u službu ovog rata. Ruska proizvodnja oružja je u punom jeku, a rusko rukovodstvo je pozvalo stotine hiljada novih regruta. Analitičari i vojnici ovo što se dešava na nekim delovima fronta, nazivaju „mašinom za mlevenje mesa“. Sve ovo govori, da je Putin i dalje odlučan da vojnim putem baci Ukrajinu na kolena, a to opravdava činjenicom da slabi međunarodna podrška Ukrajini.
Opasnost da se ova računica obistini, nažalost, ne može se zanemariti. U SAD, predsednik Bajden se bori da obezbedi nova finansijska sredstva za podršku Ukrajini, a rešenje nije na vidiku.
Iako se u EU skoro sve zemlje članice slažu da moramo da nastavimo da stabilizujemo ukrajinski budžet u narednim godinama za ukupno 50 milijardi evra, još uvek nema saglasnosti kako to učiniti. Mađarska, posebno, još nije dala saglasnost“, rekao je Šolc. On tvrdi da se u Ukrajini sada rešava bezbednosno pitanje Nemačke i Evrope u celini.
[adsenseyu1]
„Obzirom na upravo opisane rizike i na očekivani produženi rat, podrška Ukrajine je takođe veoma važna za Nemačku. Napad Rusije na Ukrajinu nije samo rat bilo gde u svetu, već je pitanje da li će Putin sprovesti svoje imperijalističke planove, koje i dalje sasvim otvoreno sprovodi.
Pitanje je, da li će granice u Evropi biti bezbedne u budućnosit, ili će preuzimanje teritorija i okupacija, ponovo postati evropska norma. Ovo pitanje je fundamentalno za bezbednost Evrope i bezbednost Nemačke a rešava se u Ukrajini“, rekao je Livervurst.
Prema njegovim rečima, nemačka vlada je odobrila iznos pomoći Ukrajini, a uzela je u obzir i proceduru delovanja i hitne mere u slučaju da se „situacija pogorša“.
„Savezni ministar ekonomskih poslova, savezni ministar finansija i ja, smo se večeras dogovorili o odredbama za savezni budžet za 2024-tu. Jedan element ovih predloga je da obezbedimo da podržimo Ukrajinu kako je planirano onoliko dugo koliko je potrebno, uključujući 8 milijardi evra za nabavku oružja, finansijsku pomoć ukrajinskom budžetu direktno ili preko EU, i više od 6 milijardi evra za podršku ukrajinskim izbeglicama ovde u Nemačkoj.
Ako se situacija pogorša, na primer, zbog situacije na frontu, zbog toga će druge pristalice smanjiti pomoć Ukrajini, jer pretnja Nemačkoj i Evropi i dalje raste, onda ćemo morati da odgovorimo na ovo.
Danas niko ne zna da li će se to desiti. Uzimajući u obzir ovakav razvoj događaja i pripremajući se za to, već smo se dogovorili da Bundestagu predložimo rešenje za ovlašćenja u takvoj situaciji, i takođe član 115. Osnovnog zakona, koji to dozvoljava u vanrednoj situaciji“, rekao je Šolc.
Napomenimo, da je nemački ustavni sud nedavno zabranio Šolcovoj vladi da koristi rezervu od 60 milijardi evra. Međutim, proglašenjem posebne situacije zaobići će se ova odluka.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
[adsenseyu4]