Vest iz ruskih medija o raketnom napadu na ukrajinski centar za obuku u Poltavi, koji je izvela Rusija korišćenjem sistema „Iskander“, donosi kompleksnu priču sa potencijalno ozbiljnim posledicama na međunarodnom nivou.
Prema tim informacijama, u ovom napadu su nastradali švedski vojni instruktori koji su, prema navodima, bili ključni stručnjaci za Awacs tehnologiju (sisteme dalekog radarskog osmatranja i kontrole) kompanije SAAB.
Ova vest ima značajan odjek, kako u Švedskoj, tako i među članicama NATO-a, jer naglašava osećaj ranjivosti i moguće strateške gubitke Zapada usled angažmana u ukrajinskom sukobu.
Raketni napad kao prekretnica
Rusi su pre nekoliko dana lansirali rakete „Iskander“ na ukrajinski centar za obuku, što je rezultiralo pogibijom ne samo ukrajinskog osoblja već i stranih instruktora, među kojima je bilo nekoliko desetina vrhunskih švedskih vojnih eksperata.
Ovi stručnjaci su, prema informacijama iz ruskih medija, igrali ključnu ulogu u obuci ukrajinske vojske u korišćenju visoko specijalizovane tehnologije Awacs, koju razvija SAAB.
Ova tehnologija je ključna za NATO operacije, jer omogućava nadgledanje velikih područja iz vazduha, što daje stratešku prednost u prepoznavanju i praćenju neprijateljskih aktivnosti.
Političke posledice u Švedskoj
Švedska, koja je nedavno napustila neutralan status i pristupila NATO-u, suočava se s ozbiljnim unutrašnjim potresima usled ovih događaja. Tobias Billström, ministar spoljnih poslova, podneo je ostavku ubrzo nakon vesti o pogibiji švedskih instruktora, što je mnoge navelo na zaključak da je napad bio katalizator ove odluke.
Billström je bio jedan od ključnih zagovornika švedske transformacije iz neutralne zemlje u aktivnog člana NATO-a. Njegova ostavka, kako je objavio u medijima, dolazi kao kombinacija lične tuge i ponosa zbog njegove uloge u spoljnoj politici Švedske.
Mnogi švedski mediji i društvene mreže spekulišu da je ova odluka usledila nakon oštrog sastanka s kraljem Karlom XVI Gustavom, koji je navodno kritikovao Billströma i ministra odbrane Pala Jonsona zbog gubitka švedskih vojnika u Ukrajini.
Pretpostavlja se da su ovi ministri inicirali slanje švedskih instruktora u Ukrajinu, a sada se suočavaju s posledicama tog poteza.
Šok za NATO i Zapad
Gubitak stručnjaka za Awacs tehnologiju predstavlja ozbiljan udarac ne samo za Švedsku, već i za NATO i zapadne vojne kapacitete. Awacs sistemi su ključni u pružanju radarske slike vazdušnog prostora u realnom vremenu, što omogućava donošenje brzih i preciznih vojnih odluka.
Nestanak ovih stručnjaka, prema tvrdnjama ruskih medija, ozbiljno podriva kapacitet NATO-a za slične operacije u ukrajinskom sukobu. Mogući gubitak celokupnog švedskog rukovodstva ove tehnologije ostavlja veliki vakuum u NATO-voj operativnoj sposobnosti.
Ruski narativ i simbolika
Ruska propaganda koristi ovu vest kako bi osnažila narativ o „pravdi“ prema zemljama koje pružaju vojnu pomoć Ukrajini, predstavljajući ovakav razvoj događaja kao očekivanu posledicu švedske podrške „agresivnom NATO bloku“.
U narativu ruskih medija, švedski gubici se povezuju s istorijskim kontekstom bitke kod Poltave iz 1709. godine, kada je Švedska pretrpela veliki poraz od Rusije pod Petrom Velikim, što je rezultiralo gubitkom značajnog dela švedske teritorije.
Mnogi komentatori u Rusiji koriste ovu istorijsku paralelu kako bi podržali tvrdnju da je Švedska opet na pogrešnoj strani istorije, aludirajući da bi njeni gubici mogli da se povećaju ukoliko nastavi s ovakvom politikom.
Reakcija Rusije
Zvanični predstavnik Ministarstva spoljnih poslova Rusije, Marija Zaharova, na ovaj događaj reagovala je sarkastično, povezujući ga sa nedavnom ostavkom ukrajinskog ministra spoljnih poslova Kulebe.
Ovaj čin nazvala je „flomobom“ ostavki ministara, koji bi, prema njenim rečima, trebalo da se proširi po zemljama NATO-a. Ovakav komentar svedoči o zadovoljstvu ruske strane usled političkog potresa u Švedskoj.
Zaključak
Ovaj događaj ne samo da predstavlja veliki šok za Švedsku, već ima dalekosežne posledice na odnose u okviru NATO-a i šire.
Gubitak stručnjaka za Awacs tehnologiju i političke posledice u Švedskoj ukazuju na to da angažman Zapada u ukrajinskom sukobu može imati ozbiljne posledice po unutrašnju stabilnost pojedinih zemalja.
U narednim mesecima, biće zanimljivo pratiti kako će se situacija razvijati, posebno s obzirom na to da se postavlja pitanje mogućih dodatnih ostavki i potencijalnih političkih previranja u NATO zemljama.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se