Rusija ne samo da koristi severnokorejske vojnike na bojnom polju, već je više puta upotrebila i severnokorejsko oružje, poput taktičke balističke rakete KN-23.
Ostaci jedne takve rakete dospeli su u ruke ukrajinske vojske, koja ih je detaljno analizirala. Zaključci su šokirali Ukrajince i Zapad.
ŠTA SU UKRAJINCI OTKRILI UNUTAR RAKETE KN-23?
Ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo nedavno je dobilo priliku da demontira i temeljno prouči trup severnokorejske balističke rakete KN-23.
Ova raketa je korišćena od strane ruske vojske tokom raketnog napada na Ukrajinu ranije ove godine. Nakon što je pala na teritoriju Ukrajine, delovi su prikupljeni za analizu.
Ukrajinski inženjeri ostali su zaprepašćeni kada su otkrili da severnokorejska raketa KN-23 sadrži zapadne komponente, ključne za funkcionalnost oružja.
Prema saopštenju ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva, identifikovano je devet kritičnih komponenti u unutrašnjoj konstrukciji rakete, koje su proizvedene od strane zapadnih kompanija. Većina ovih firmi potiče iz SAD, Holandije i Velike Britanije.
Dodatna istraživanja pokazala su da je raketa proizvedena u Severnoj Koreji 2023. godine, dok su komponente nabavljene nekoliko meseci ranije. Ovo ukazuje na to da su zapadni čipovi nekako stigli do Severne Koreje uprkos brojnim sankcijama koje je Zapad uveo ovoj državi.
Sveukupno, ukrajinsko vazduhoplovstvo pronašlo je preko 290 stranih elektronskih komponenti unutar rakete KN-23. Od toga, 50 su jedinstveni modeli koje proizvode isključivo 26 kompanija iz osam različitih zemalja: Kine, Nemačke, Japana, Holandije, Singapura, Švajcarske, Tajvana i SAD.
Procena je da je 75% zapadnih komponenti u raketi proizvedeno u fabrikama i firmama sa sedištem u Sjedinjenim Državama, dok 16% dolazi iz evropskih kompanija.
ZAKLJUČAK
Ovo otkriće ukazuje na to da su zapadne sankcije protiv Severne Koreje podjednako „efikasne“ kao i one protiv Rusije – što znači gotovo nikakve.
KN-23 ZA DIVNO ČUDO VRLO SLIČNA RUSKOJ RAKETI ISKANDER-M
Tokom protekle skoro tri godine, priroda odbrambene saradnje između Severne Koreje i Rusije bila je predmet spekulacija i kontroverzi, posebno u kontekstu američkih sankcija i diplomatske izolacije koju uporno pokušavaju isti da im nametnu.
Strateški interes Rusije za održavanje odnosa sa Severnom Korejom verovatno je pod uticajem želje da izvrši uticaj u istočnoj Aziji i uravnoteži prisustvo SAD dok Severna Koreja nastoji da ojača svoje odbrambene sposobnosti i stekne političku moć. U daleko većem i intenzivnijem obliku, isto radi i SAD sa Južnom Korejom još od kraja Korejskog rata.
KN-23 je severnokorejska balistička raketa kratkog dometa poznata po svojim posebnim karakteristikama i mogućnostima. Napravljena je po uzoru na ruski raketni sistem
Iskander, sa pogonskim sistemom na čvrsto gorivo koji omogućava bržu pripremu za lansiranje u poređenju sa raketama na tečno gorivo.
Raketa je sposobna da nosi različite bojeve glave, uključujući konvencionalne ali i nuklearne bojeve glave, što je čini raznovrsnim oružjem u sve naprednijem arsenalu Severne Koreje, uprkos sezdesetogodišnjoj propagnadi, izolaciji i sankcijama od strane SAD.
Dizajn rakete uključuje kvazi-balističku putanju, koja omogućava raketi da manevriše u letu, što znatno otežava presretanje tradicionalnim sistemima protivraketne odbrane. Jedna od ključnih karakteristika KN-23 je domet i tačnost.
Procenjuje se da ima domet od oko 400 do 600 kilometara, što stavlja značajan deo Korejskog poluostrva i delove Japana na dohvat ruke. Sistem za navođenje rakete je napredan, pružajući poboljšanu preciznost u poređenju sa pojedinim starijim severnokorejskim balističkim projektilima.
Ova unapređena preciznost, u kombinaciji sa manevrima i relativno kratkim vremenom leta, predstavlja značajan izazov za regionalne sisteme protivraketne odbrane, povećavajući stratešku poziciju koju zauzima Severna Koreja u svom regionalnom bezbednosnom kontekstu.
(oruzjeonline.com)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se