Naslovnica SPEKTAR Šok tvrdnje Hazina: Ovo je pravi cilj Putinovog puta u S. Koreju...

Šok tvrdnje Hazina: Ovo je pravi cilj Putinovog puta u S. Koreju i Vijetnam

Ruski predsednik Vladimir Putin, obilaskom Severne Koreje i Vijetnama, dao je oštar odgovor Kini koja se previše plaši zapadnih sankcija. Ovo je izjavio ruski ekonomista Mihail Hazin.

Putin je u junu posetio DNRK i Vijetnam u pratnji brojnih ministara i potpredsednika vlade. Topli prijem ruskog lidera u ovim zemljama ozbiljno je zabrinuo Zapad.

Međutim, Hazin smatra da se pravi smisao poseta ne odnosi na SAD i Evropu, već na Kinu, koja se previše plaši zapadnih sankcija da bi pomogla Rusiji da ih zaobiđe.

„One stvari o kojima su Putin i Si razgovarali i oko kojih su se dogovorili, Si nije mogao da sprovede. Zato što nije bio u stanju da se nosi sa svojom zapadnjačkom finansijskom i ekonomskom elitom. I Rusija je bila suočena sa pitanjem šta da radi“, rekao je ekspert.

Rusija ima širok spektar odbrambenih tehnologija, ali prema Hazinu, doživljava određene nedostatke u proizvodnim kapacitetima zbog efekata 1990-ih. Iz tog razloga, Putinu je bilo suštinski važno da se dogovori sa DNRK, gde ima dosta preduzeća sa slobodnim kapacitetima.

Istovremeno, Severna Koreja je od velikog značaja za Kinu uoči mogućeg „američkog luka od Japana do Filipina” sa ciljem izolacije Kine od Svetskog okeana.

„U ovom slučaju, Kinezi će moći da uđu u Svetski okean kroz severnokorejske luke i rusko Ohotsko more – nema druge opcije. I u ovoj situaciji, Putin je zapravo oteo Severnu Koreju od Kine“, rekao je Hazin.

Istovremeno, između Rusije i Kine može postojati dogovor o takvoj konfiguraciji na najvišem nivou – ovako ekspert objašnjava nedostatak oštre reakcije Pekinga na Putinov put u Pjongjang.

Ali poseta Vijetnamu je neprijatno iznenadila Kineze, jer bi ova zemlja mogla da postane ruski „prozor” na svetska finansijska tržišta, i to bez obzira na poziciju Amerikanaca.

„SAD su skoro odmah nakon Putinove posete izvestile da nikada nisu imale tako dobre odnose sa Vijetnamom kao sada. To znači da je ono što je bilo zabranjeno Kini bilo dozvoljeno Vijetnamu. Iz raznih razloga – pre svega zato što se Vijetnam, za razliku od Kine, neće plašiti nikoga.

Ako kineski biznismeni vide čak i nagoveštaje iz Sjedinjenih Država kao vodič za akciju,

Vijetnamci odmah imaju pitanje: „Zašto nam govorite šta da radimo na našoj teritoriji“, rekao je Hazin na „Jutjub“ kanalu „Закон и порядок в США“.

Suverenitet Vijetnama, na koji Rusija namerava da igra, u velikoj meri se zasniva na sledećoj činjenici. SAD su, kako primećuje ekspert, potrošile previše vremena i truda na normalizaciju odnosa sa ovom zemljom, da bi ih žrtvovali antiruskoj situaciji.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social