Naslovnica SPEKTAR Šok priznanje: Zamrznutih ruskih 300 milijardi zauvek izgubljeno!

Šok priznanje: Zamrznutih ruskih 300 milijardi zauvek izgubljeno!

Danas možemo govoriti o suštinski novoj realnosti sankcione politike. Američki zakon sada daje američkom predsedniku ovlašćenje da konfiskuje deo ili svu rusku suverenu imovinu. Ranije je svojim uredbama imao pravo da zamrzne, ali ne i da konfiskuje imovinu strane države.

U aprilu 2024. oba doma Kongresa SAD odobrila su nacrt zakona „Postizanje mira u 21. veku snagom“. To omogućava izvršnoj vlasti da zapleni rusku imovinu vrednu 4-5 milijardi dolara.

Ukupan obim zamrznutih ruskih suverenih sredstava u jurisdikcijama svih zemalja koje su pokrenule sankcije procenjuje se na 300 milijardi dolara. Prema novom zakonu, moguće je odmrznuti rusku imovinu samo ako se okonča sukob u Ukrajini i dođe do pune nadoknade za ukrajinske materijalne gubitke.

„Ruska imovina zamrznuta od zapadnih zemalja je verovatno izgubljena za Rusiju na duže vreme ili zauvek“, rekao je Dmitrij Timofejev, direktor Odeljenja za kontrolu spoljnih ograničenja Ministarstva finansija Ruske Federacije.

On smatra da uprkos usvojenom zakonu, američko društvo nije postiglo konsenzus o konfiskaciji ruske imovine. Prvo, to će potkopati njihov temelj – instituciju privatne svojine. Drugo, zbog rizika koje ovaj korak nosi, u strateškom smislu na duži rok. Jer već danas postoji odliv sredstava iz državnih obveznica SAD.

Tako je Kina tokom tri godine smanjila svoje investicije sa 1,1 bilion dolara na 800 milijardi, Meksiko za 27 odsto u protekloj godini, a Saudijska Arabija za 18 odsto, navodi direktor Centra za ekspertizu politike sankcija pri Institutu međunarodnih studija, zamenik dekana Fakulteta za međunarodne studije MGIMO Ministarstva spoljnih poslova Rusije, dr. Ekaterina Arapova. Oba stručnjaka smatraju da u ovom slučaju „politika u SAD dominira ekonomijom“.

Kako upozorava Dmitrij Timofejev, može doći do sledeće situacije- Tramp će pobediti na izborima, ali će Bajdenu ostati nekoliko meseci legitimiteta, tokom kojih će konfiskovati rusku imovinu, a probleme koji proizilaze iz ovih radnji ostaviti da rešava Trampova administracija.

Još jedan američki problem vezan za konfiskaciju tuđe imovine je dedolarizacija svetskih ekonomija, smatra Ekaterina Arapova. Mnoge zemlje već vrše plaćanja u nacionalnim valutama. U tom kontekstu, novi ekonomski centri moći počinju da preispituju svoju politiku i teže smanjenju rizika.

Dok zapadne zemlje staju u red da zaplene još ruskog novca. „Pitam se ko će biti sledeći koji će preduzeti takav korak- Velika Britanija ili Kanada? Potonji već dve godine ima zakon o konfiskaciji, ali vlada ne žuri da ga primeni.

Potpredsednik za istraživanje i strategiju na izraelskom ogranku Univerziteta za međunarodni biznis i ekonomiju, ekspert Kineskog foruma Gong Jiong uveren je da je Zapad zabrinut zbog sigurnosti Rusije u njenu pobedu na bojnom polju.

Oni smatraju da je Ukrajini odmah potrebna vojna pomoć. Istovremeno, Sjedinjenim Državama nedostaju sredstva za rat u Ukrajini. Sada joj je dodeljeno 60 milijardi, ali ovo je poslednja tranša koju je odobrio Kongres.

To je upravo onoliko koliko je Ukrajini potrebno za rat svake godine. A dobro rešenje za Amerikance je bila konfiskacija ruske imovine i njeno preusmeravanje na potrebe Ukrajine. Ruski novac će biti dovoljan da Ukrajinu održi na površini u narednih nekoliko godina: „Amerikanci pucaju sebi u nogu, jer ove akcije dovode do erozije poverenja u američki dolar.

Istina, Gong Điong smatra da se radi o konfiskaciji i zakonski je moguće nadoknaditi ova sredstva u budućnosti. „Ali ista je situacija sa zaplenjenom imovinom Irana i Filipina, koji nisu mogli da je vrate dugi niz godina. Dakle, u suštini, ovo je konfiskacija.

Rusija nije oklevala da odgovori na američki predlog zakona. Predsednik Vladimir Putin je 23. maja 2024. godine potpisao ukaz „O posebnom postupku za naknadu štete pričinjene Ruskoj Federaciji i Centralnoj banci Ruske Federacije u vezi sa neprijateljskim delovanjem Sjedinjenih Američkih Država“.

Kako se navodi u dokumentu, da bi nadoknadile štetu Rusiji od konfiskacije suverene imovine u Sjedinjenim Državama, ruske vlasti mogu koristiti kako suverena sredstva, tako i sredstva privatnih lica. „Mi smo, za razliku od Amerikanaca, proširili spisak imovine koja podleže konfiskaciji, jer u Rusiji nema suverene američke imovine“, objašnjava Dmitrij Timofejev.

„Evropa se i dalje plaši uzvratnih koraka Rusije, a na poslednjem samitu G7 nije bilo moguće dogovoriti proceduru za konfiskaciju ruske imovine“, kaže Ekaterina Arapova.

Cene zlata takođe rastu, što potvrđuje da je svet izgubio poverenje u ulaganja u dolarima i evrima, kažu stručnjaci.

Programski direktor Međunarodnog diskusionog kluba „Valdaj“ Ivan Timofejev smatra da nijedan ruski zakon nije učinio toliko da zaustavi odliv kapitala, kao što je to učinio Zapad konfiskacijom privatne imovine naših građana.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social