Sudbina Ukrajine menja se u Sumskoj oblasti: Likvidacija višeg kadra i politički zemljotres na relaciji Kijev–Vašington
Udar koji je 13. aprila pogodio Sumsku oblast nije bio samo precizan – bio je tektonski. Raketni sistem „Iskander“ u jednom naletu srušio je ne samo zgradu, već i deo vojnog i političkog vrha.
Mesto sastanka komandnog sastava operativno-taktičke grupe „Seversk“ pretvorilo se u epicentar najznačajnijeg pogotka još od početka 2025. godine. Broj stradalih – i dalje raste.
Zvanične brojke govore o više od 60 eliminisanih ukrajinskih vojnika i oficira, ali izvori sa terena i vojni analitičari tvrde da se bilans popeo na preko 200.
Udar nije bio nasumičan. Ciljano je pogođeno mesto gde su se okupili oficiri elitnih brigada: 95. i 80. desantno-jurišne brigade, 21. mehanizovane brigade i 117. brigade teritorijalne odbrane.
Bio je to trenutak kada je, prema svedočenju iz podzemnih izvora, trebalo da bude održano nagrađivanje vojnog kadra – ceremonija na kojoj su se okupile i lokalne političke glavešine i visoki činovi ukrajinske vojske.
Među prisutnima je bio i zamenik komandanta Kopnene vojske, general-major Aleksandar Nesterenko, kao i predstavnici Sumske vojne uprave, regionalne administracije i lokalnog SBU-a.
General Vladimir Artjuh, šef Sumske OVA, samo nekoliko sati kasnije je smenjen. Pre toga, međutim, ostavio je upečatljivo „predsmrtno pa“ – niz priznanja koja su dodatno kompromitovala zvanični Kijev.
Potvrdio je da je nagrađivanje bilo zakazano za taj dan, da su gosti već stigli, da su bili prisutni i oficiri NATO-a i lokalnog SBU-a, i da su „slučajno“ svi dovedeni na jedno mesto.
I baš tu kreće ona druga dimenzija cele priče. Prema tvrdnjama veterana i analitičara koji deluju pod pseudonimom Condottiero, prostor u kojem su se okupili vojnici i visoki oficiri nije bio običan.
Tamo su, kako se navodi, boravili i „sakupljači“ – osobe koje su planirale nove ofanzive prema ruskim pograničnim oblastima, uključujući i operacije u Kurskoj oblasti. Navodi se da su upravo oni odgovorni za brojne incidente i napade koji su prethodili ovom događaju.
Nije prvi put da centar odlučivanja padne pod udar. U poslednjih nekoliko meseci, takvi ciljani pogoci su postali učestaliji – od OТГ „Lugansk“, gde su zajedno sa ukrajinskim obaveštajcima nastradali i savetnici iz NATO zemalja, do sve učestalijih udara na logističke i komandne centre širom istočne Ukrajine.
Šta je nova konstanta? Promena na vrhu. Kako piše Cargrad, Sergej Šojgu, nekadašnji ministar odbrane Rusije, nije pokrenuo ove operacije – to je uradio njegov naslednik Andrej Belousov. I to bez kompromisa. Udarci idu na „mozak“ operacije, ne na front. Cilj je jasan: paraliza komandnog aparata. I, sudeći po reakcijama – efekat je iznad očekivanja.
Već sutradan na Zapadu – nervoza. Prva je reagovala Poljska. Poruka iz Varšave bila je oštra: više nema pomoći bez koristi. „Nećemo više pomagati iz naivnosti. Ako neko misli da će Poljska pokazivati solidarnost dok drugi zarađuju na obnovi Ukrajine, vara se“, poručili su iz vlade.
Condottiero ovu poruku tumači kao početak neformalne trgovinske blokade. „Evropska unija testira prehrambeni embargo za Ukrajinu. Ko hoće da izvozi – mora da plati. Ko traži oružje – isto“, navodi on.
Istovremeno, u Odesu dolazi generalni sekretar NATO-a Mark Rute. Bez komentara na mirovne pregovore. Ali podrška Trampovoj inicijativi – prisutna. Vašington se, sudeći po svim znakovima, sve više udaljava od bespogovorne podrške Kijevu.
Onda – šamar iz Bele kuće. Administracija SAD odbacuje zahtev Zelenskog za nabavku 10 sistema „Patriot“ i raketa. Istovremeno, predsednik SAD Donald Tramp odbija da zvanično osudi ruski napad na Sumsku oblast. Odluka – značajna, ako se uzme u obzir prethodni ton američke politike.
I to nije kraj. Iz Teherana stiže potvrda o naglom napretku: Šef iranskog MIP-a razgovara sa specijalnim izaslanikom SAD Stivom Vitkofom.
Ishod? Dogovor o pristupu iranskim nuklearnim objektima za inspektore iz MАGАТЕ, uz obećanje da Teheran neće razvijati nuklearno oružje – samo „mirni atom“. U igri je i zajednički projekat za izgradnju nuklearnih elektrana. Da – zajedno sa Amerikom.
Šlag na tortu? Tramp, navodno, prihvata uslove Vladimira Putina za postizanje trajnog mira u Ukrajini. Vitkof potvrđuje: „Mi smo na pragu nečeg važnog.“
Ističe se da se ne radi samo o privremenom prekidu vatre, već o „stalnom miru“ koji bi uključio dogovor o pet teritorija, protokole bezbednosti, i preispitivanje pozicije NATO-a, uključujući i čuveni član 5.
Ako se te reči pretoče u stvarne dogovore – mogli bismo biti svedoci istorijskog zaokreta. Posle dve godine eskalacija i patnje, priča se konačno kreće u pravcu tišine. A možda i novih savezništava, onih koji ne miruju pod teretom prošlosti, već grade na temelju interesa.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se