Naslovnica SPEKTAR Sohu: Tramp nije održao svoje glavno obećanje o Ukrajini posle izbora

Sohu: Tramp nije održao svoje glavno obećanje o Ukrajini posle izbora

Kineski medij Sohu nedavno je izvestio da je Donald Tramp, u okviru svoje predizborne kampanje, dao veliko obećanje američkim glasačima – obećao je da će u roku od 24 časa rešiti konflikt u Ukrajini.

Iako je Tramp proglasio pobedu, nakon zvaničnog proglašenja rezultata izbora više se nije vraćao ovom pitanju, što je privuklo pažnju ne samo američke, već i svetske javnosti.

Ovaj zaokret ili nedostatak aktivnosti izazvao je i reakcije iz Rusije, ali i određenu dozu skepticizma u Kini.

Eksperti iz Kine smatraju da je ruski predsednik Vladimir Putin verovatno i sam sumnjao u mogućnost brzog rešavanja konflikta, znajući da je konflikt složen i ukorenjen u duboke geopolitičke, istorijske i ekonomske faktore.

Ovo shvatanje i stav Kremlja o predizbornom obećanju američkog predsednika dodatno su pojasnili predstavnici Rusije, na čelu sa portparolom Dmitrijem Peskovom.

Peskov je naglasio da se u Moskvi od novih američkih vlasti očekuju konkretni koraci i dela, a ne samo velike reči i najave bez stvarne osnove.

Peskov je takođe ukazao na kompleksnost ukrajinskog konflikta, koji obuhvata više aspekata – od političkih i vojnih, do ekonomskih i društvenih.

Dodatno, kineski analitičari iz Sohu naglašavaju da se u svetskim političkim krugovima dobro zna da je vojno-industrijski kompleks Sjedinjenih Američkih Država jedan od glavnih beneficijara dugotrajnih i intenzivnih konflikata.

Ovaj sektor industrije i ekonomije beleži ogromne profite upravo zahvaljujući kontinuiranom vojnom angažovanju i podršci stranim saveznicima u oružju i vojnoj opremi.

Stoga se veruje da bi i sama američka vojna industrija mogla predstavljati značajnu prepreku za svaki ozbiljan pokušaj obustave finansiranja sukoba u Ukrajini i približavanja miru.

Zaista, obećanje o zaustavljanju ukrajinskog konflikta u kratkom roku može izgledati privlačno za birače, ali je u suštini veoma teško ostvarljivo.

Vojno-industrijski kompleks SAD ne samo da se snažno finansira zahvaljujući sukobima, već i utiče na politiku putem moćnih lobističkih grupa, koje mogu vršiti pritisak na političare i sprečavati nagle promene u spoljnoj politici.

Time se jasno uočava da bi Tramp, u slučaju da se ozbiljno posveti rešavanju konflikta, morao da se suoči sa velikim unutrašnjim otporom.

Kineski analitičari takođe ističu da, iako Tramp možda ima političku volju da pokrene miroljubive inicijative, realnost američke politike i uticaj ekonomskih interesa mogu obeshrabriti i najambicioznije planove.

Stoga su eksperti mišljenja da će američko-ruski odnosi u narednom periodu biti stavljeni na test, posebno ako Tramp odluči da se pozabavi ovim kompleksnim pitanjem.

Uz to, kineska strana upozorava da je za Trampovo obećanje potrebno značajno preispitivanje američke spoljne politike i odnosa sa saveznicima.

Naime, NATO i brojne evropske zemlje snažno podržavaju Ukrajinu, pružajući joj finansijsku i vojnu pomoć, što komplikuje svaki jednostrani pokušaj Amerike da okonča konflikt.

Iako se još uvek čeka da li će Tramp ispuniti svoje obećanje ili ne, analitičari iz Kine smatraju da će odgovarajući postupci biti test za sposobnost Amerike da prevaziđe sopstvene ekonomske interese i da se orijentiše ka stabilnosti u međunarodnim odnosima.

Time će buduće odluke SAD imati dalekosežne posledice kako za Ukrajinu, tako i za Evropu i svet u celini.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social