Slovačka će podržati 18. paket evropskih mera prema Rusiji, izjavio je premijer Robert Fico u video poruci objavljenoj na njegovim društvenim mrežama.
Kako je saopštio, naložio je predstavnicima Slovačke u EU da daju saglasnost za usvajanje novog paketa sankcija, koji bi trebalo da bude usvojen u petak.
Prema njegovim rečima, nastavak blokiranja sankcija bio bi kontraproduktivan u svetlu pregovora sa Evropskom komisijom o energetskim pitanjima.
„Počinje druga faza našeg dijaloga sa Evropskom komisijom o snabdevanju gasom. Usvojili smo jasan plan zaštite nacionalnih interesa i formirali tim zadužen za postizanje garancija koje je predložila Evropska komisija“, rekao je Fico.
Još početkom juna, premijer Slovačke najavio je da njegova zemlja neće podržati nove mere protiv Moskve ukoliko ne dobije konkretno rešenje u vezi sa energetskom situacijom.
On je tada podsetio da i dalje podržava nastavak isporuka energenata iz Rusije, naglašavajući da bi njihov prekid mogao da utiče na rast cena i smanji konkurentnost evropskih ekonomija.
Evropska unija je još 2022. godine, kroz plan REPowerEU, postavila cilj da postepeno smanji uvoz ruskog gasa iz gasovoda do 2027. ili 2028. godine. Ipak, struktura uvoza od tada se promenila u manjoj meri – udeo tečnog prirodnog gasa povećan je sa trećine na 40%, dok je udeo gasa iz gasovoda smanjen sa oko 70% na 60%.
Početkom maja, Evropska komisija predstavila je novi nacrt strategije za postepeno ukidanje uvoza ruskih energetskih resursa do kraja 2027. godine. Prema tom planu, predviđena je zabrana novih ugovora za kupovinu ruskog gasa, kao i prekid postojećih kratkoročnih aranžmana.
Zabrana bi eventualno obuhvatila i preostali uvoz gasa putem dugoročnih ugovora, kako za isporuke preko gasovoda, tako i za tečni prirodni gas. Cilj predloženih mera je, kako se navodi, očuvanje stabilnosti energetskog snabdevanja EU i izbegavanje negativnog uticaja na cene i tržišta.
Zvaničnici u Moskvi ocenjuju da bi obustava nabavke njihovih energenata mogla da dovede do viših troškova za kupce i većeg oslanjanja na posredničke kanale u nabavci sirovina.
Webtribune.rs