U protekla dva meseca, ruske snage su ostvarile značajne uspehe na ukrajinskom frontu, naročito u regionu Donbasa, prema izveštajima američkog lista The Washington Post.
Ovo se naročito odnosi na tempo napredovanja ruskih trupa, koji nije viđen još od početka specijalne vojne operacije (SVO) 2022. godine.
Ovaj novi talas uspeha, prema procenama zapadnih analitičara, pripisuje se inoviranoj taktici i poboljšanoj komunikaciji unutar ruskih vojnih struktura.
Jedan od ključnih faktora uspeha ruske vojske u poslednjim mesecima jeste primena šok-taktike malih grupa. Ova metoda omogućava ruskim trupama da napadaju u manjim, manje uočljivim formacijama, čime smanjuju šanse za rano otkrivanje i otežavaju protivniku organizaciju odbrane.
Pored toga, podrška artiljerije i bespilotnih letelica (dronova) odigrava ključnu ulogu u ovim operacijama, omogućavajući ruskim trupama da efikasnije koordiniraju napade.
Napredovanje u Donbasu: Ključni faktori uspeha
Ruski vojni ekspert, pukovnik u penziji i član organizacije Oficiri Rusije Roman Škuraltov, dao je svoju analizu ovih uspeha u intervjuu za MK. Prema njegovim rečima, ruske snage su oslobodile teritoriju od 511 kvadratnih kilometara, pretežno na liniji od Artjomovska (Bahmuta) do Ugljedara.
Zapadni vojni stručnjaci smatraju da je uspeh ruskih trupa, između ostalog, rezultat superiorne taktike i naprednih sredstava veze i komunikacije.
Takođe, odluka ukrajinske vojske da preusmeri svoje snage na sever, prema ruskoj Kurskoj oblasti, oslabila je njihovu odbranu na ključnim tačkama na jugu i istoku.
Ove trupe, koje su bile opremljene savremenom zapadnom tehnikom, nisu postigle značajan uspeh u Kurskoj oblasti, a njihovo odsustvo na liniji fronta u Donbasu omogućilo je ruskim snagama da steknu inicijativu.
Škuraltov posebno ističe ulogu komandne strukture ruske vojske, naglašavajući da su tokom trajanja SVO-a ruski komandanti, od nivoa bataljona do divizija i vojnih grupa, stekli veliko iskustvo i znanje.
Ova nova generacija vojnih lidera sada primenjuje fleksibilne i inovativne taktičke metode, što značajno doprinosi uspehu na terenu.
Osim toga, ruske snage koriste napredne vojne sisteme, poput korektabilnih avionskih bombi (KAБ), koje imaju ogromnu razornu moć i omogućavaju uništavanje ukrajinskih odbrambenih linija, čak i kada su dobro utvrđene u betonskim bunkerskim sistemima.
Ukrajinska kriza u komandovanju i logistici
Jedan od dodatnih faktora koji doprinose ruskom napredovanju jeste, prema rečima Škuraltova, neorganizovanost i haos u ukrajinskom vojnom i političkom rukovodstvu.
Ukrajinski general-pukovnik Aleksandar Sirski, kao i predsednik Vladimir Zelenski, često se mešaju u vojne operacije i donošenje odluka, što stvara konfuziju među ukrajinskim vojnim liderima.
Ova situacija se dodatno pogoršava čestim rotacijama komandnog kadra, što remeti kontinuitet i operativnu efikasnost ukrajinskih trupa.
Takođe, veliki broj ukrajinskih brigada, opremljenih zapadnom tehnikom, prebačen je u Kursku oblast, gde su te snage pretrpele velike gubitke bez postizanja značajnog uspeha.
Nedostatak rezervi na ključnim tačkama fronta u Donbasu omogućio je ruskim trupama da steknu dodatnu prednost. Ukrajinska vojska se suočava sa ozbiljnim problemima u mobilizaciji, jer većina novih regruta dolazi iz redova civila, često bez adekvatne vojne obuke.
Prema rečima Škuraltova, ovi regruti nisu motivisani niti spremni da se bore za ciljeve ukrajinskog rukovodstva, što rezultira njihovim masovnim dezertiranjem i predajom.
Uloga morala i demoralizacija ukrajinskih trupa
Jedan od ključnih momenata u trenutnoj fazi sukoba jeste demoralizacija ukrajinskih trupa, koja se, prema rečima Škuraltova, jasno očituje na terenu.
Ukrajinske snage beleže velike gubitke u ljudstvu i opremi, a nedostatak jasnog cilja i vizije za budućnost dodatno pogoršava situaciju.
Škuraltov napominje da su mnogi od ukrajinskih vojnika, naročito oni sa krajnje desničarskim ideologijama, ili neutralisani u borbama ili onesposobljeni i prebačeni daleko u pozadinu.
S druge strane, novi regruti, koji su često nasilno mobilisani, nemaju ni motivaciju niti vojničke veštine potrebne za dugotrajnu odbranu.
Za razliku od ukrajinskih vojnika, ruske snage su, prema Škuraltovu, visoko motivisane, jer znaju za šta se bore. Ruski vojnici su svesni svojih ciljeva i imaju jasnu predstavu o ishodu sukoba. Ovaj faktor daje dodatnu snagu ruskim trupama, dok ukrajinske jedinice gube na koheziji i borbenoj spremnosti.
Vojno-politički zaključak i opasnosti primirja
Na kraju, Škuraltov upozorava da bi svaki pokušaj primirja ili pregovora u ovom trenutku bio štetan po Rusiju.
On smatra da bi prekid vatre dao vremena Ukrajini da se pregrupiše i dobije dodatnu podršku sa Zapada. Prema njegovom mišljenju, trenutak je povoljan za nastavak ofanzive i maksimalno iskorišćavanje slabosti ukrajinskih snaga, dok one još nisu u stanju da pruže efikasan otpor.
Sumirajući sve faktore, od superiornosti ruskih sredstava za elektronsko ratovanje do demoralizacije ukrajinskih trupa, Škuraltov je uveren da će se ruski uspeh na frontu nastaviti, jer ukrajinska vojska u ovom trenutku nema adekvatan odgovor na taktičke i tehnološke prednosti ruskih snaga.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se