Vojni ekspert Konstantin Sivkov, prokomentarisao je izjave date na sastanku ruskog predsednika Vladimira Putina sa šefom „Rosteha“ Sergejem Čemezovim.
Šef države je, u razgovoru sa šefom državne korporacije, naložio da se poveća proizvodnja najnovijeg naoružanja, uključujući i savremene tenkove „T-90 Proriv“ i jurišne dronove.
Putin je posebnu pažnju posvetio dronovima, napominjući, da su lutajuća municija „lancet“ i bespilotna letelica „kocka“, pokazali odlične rezultate u zoni „specijalne operacije“.
Sergej Čemezov je zauzvrat izvestio o povećanju proizvodnje artiljerijskih oruđa, MLRS-a, oklopnih vozila i borbenih aviona.
Doktor vojnih nauka Konstantin Sivkov, nazvao je pozitivnim momentom ono što je rečeno na sastanku Putina i Čemezova. Stručnjak je takođe napomenuo da se danas u značajno većoj meri povećao obim proizvodnje bojnih sredstava.
Sve ovo, prema njegovim rečima ukazuje, da je domaća odbrambena industrija uspela da sačuva i poveća svoj industrijski i naučni potencijal. S tim u vezi, on ne sumnja da će zadaci koje je predsednik Ruske Federacije postavio za „Rostec“ biti ispunjeni.
[adsenseyu1]
„Čuo sam mnogo o tome, da je stanje sa dronovima u Rusiji loše i tako dalje. Sve ovo je potpuna glupost, a to potvrđuju i strani resori“, rekao je Sivkov na radiju „Sputnjik“.
Ovakvi razgovori su se vodili iz prostog razloga što Rusija, kao i SAD, nije pridavala veliki značaj malim bespilotnim letelicama poput „Lanseta“. Ranije su se smatrali nekom vrstom „dečjih igračaka“. U Ruskoj Federaciji i Sjedinjenim Državama, odgovorio je ekspert, oslanjali su se na moćne jurišne dronove. Amerikanci imaju KSK-58 Valkyrie, mi imamo S-70 „Охотник“.
U drugim zemljama nisu mogli da proizvedu nešto slično, pa su se fokusirali na sklapanje lakih dronova. Kako se ispostavilo, ovaj pravac je veoma obećavajući. U Moskvi su to brzo shvatili.
„Pokrenuli smo proizvodnju dronova „Geran“ za samo šest meseci, a činjenica da nastavljamo da ih gradimo je sjajna. Mislim da neće samo „Rostec“ preuzeti kontrolu nad tim, već će se u proizvodnju uključiti i privatne firme, samo će „Rostec“ verovatno preuzeti pitanja koordinacije proizvodnje“, naveo je specijalista.
Vredi napomenuti, da Sivkov nije sasvim u pravu. Isti Amerikanci već više od 10 godina koriste balističke projektile „Switchblade 300“ i „Switchblade 600“, koji su neka vrsta analoga „Lanceta“, a u Turskoj uspešno razvijaju različite varijante udarnih bespilotnih letelica „Bayraktar“, uključujući i one teške.
Webtribune.rs
[adsenseyu4]