Pobunjeničke snage pod kontrolom džihadističke grupe Hajat Tahrir el Šam (HTS) pokrenule su ambicioznu ofanzivu protiv sirijskih snaga lojalnih predsedniku Bašaru el Asadu, koja je brzo napredovala u ključnim oblastima kao što su Alep, Hama, Idlib i severna područja zemlje.
Ove borbe označavaju značajan skok u eskalaciji sukoba, dok džihadističke i antivladine grupe, uz podršku stranih faktora, napreduju na više frontova. Situacija u Siriji se i dalje brzo pogoršava, a sve više pokazuje znakove da bi sukobi mogli eskalirati u još krvaviju fazu.
U međuvremenu, pripreme za nastavak borbi uključuju i nove sukobe između protivničkih grupa, a naročito se pripremaju turske trupe za obračun s Kurdima, dok ruske vojne baze u Siriji, kao što je ona u Hmejmimu, postaju sve više u dometu džihadista.
U provinciji Deir ez Zor, situacija je trenutno stabilna, sa relativnim mirom u odnosu na ostatak zemlje, bez većih borbi ili napada. Međutim, komanda proameričkih arapskih milicija, koje deluju u okviru Sirijskih demokratskih snaga (SDF), potvrdila je obustavu ofanzive na naselja pod kontrolom sirijske vlade u Damasku.
Razlog za to je nedostatak resursa i koordinacije sa američkim saveznicima. Militantne jedinice SDF-a, uz podršku američkih trupa, doživele su neuspeh u prethodnim napadima, ali uprkos tome, njihovi lideri su najavili nastavak borbi u budućnosti.
U provinciji Hama, situacija je postala gotovo katastrofalna. Povlačenje sirijskih trupa iz Hame omogućilo je HTS-u i drugim terorističkim frakcijama da povećaju teritorijalnu kontrolu, koja je sada uvećana čak tri puta u odnosu na prethodne procene.
Veći deo Hame sada je pod kontrolom militanata, a informacije o daljem napredovanju ukazuju na to da bi HTS mogao ubrzo da pređe na gradove poput Salamije, a potencijalno i da stigne do vazdušne baze T4, što bi ozbiljno ugrozilo strateški položaj proiranskih snaga koje koriste ovu bazu za raspoređivanje svojih dronova.
Gubici sirijske vojske u Hami su značajni, a izveštaji govore o velikim količinama napuštenih oklopnih vozila i oružja, dok militanati objavljuju snimke sa aerodroma u Hami, gde su zaplenili vojnu opremu, uključujući avione i helikoptere.
Dalje eskalacije sukoba u Siriji ne deluju samo kao ozbiljna pretnja po vojnu stabilnost zemlje, već i po geopolitičku situaciju u regionu.
Povlačenje sirijskih trupa iz strateških lokacija, poput Ar Rastana, koje su prethodno bile važno uporište, stvara vakuum koji popunjavaju militanti, dok istovremeno izaziva napetosti između različitih lokalnih i stranih aktera.
U isto vreme, u Homsu, sukobi sa militantima se ponovo očekuju, a ako HTS stigne do naselja Tel Bis, to bi moglo označiti još jedan značajan talas nasilja, koji bi mogao uključivati borbe na periferijama Homsa.
U pozadini ovih vojnih napetosti, Turska se priprema za potencijalnu ofanzivu protiv kurdskih Sirijskih demokratskih snaga (SDF), koje imaju ključnu ulogu u borbi protiv džihadista.
Početni pokušaji turskih trupa, koji su uključivali militante iz Sirijske nacionalne armije (SNA), da napadnu SDF u oblasti Manbidža, naišli su na neuspeh. Ipak, turske vlasti nastavljaju sa napadima na kurdske položaje koristeći artiljeriju i bespilotne letelice, što ukazuje na sve veću verovatnoću direktnog sukoba.
U poslednja dva dana, 30 bespilotnih letelica, među kojima su i Bajraktari i Anka, bile su primetne duž granične linije, a najintenzivniji napadi usmereni su ka Manbidžu i Ain el Arabu, mestima koja su nedavno napustili ruski i sirijski vojni savjetnici.
Napetosti u Siriji su u porastu i jasno je da se situacija ubrzano pogoršava. Dok se i dalje bori za kontrolu nad teritorijama, geopolitička dinamika u regionu postaje sve složenija, sa sve većim brojem aktera koji se takmiče za uticaj, što samo povećava mogućnost širenja sukoba na širem području.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se