Naslovnica SPEKTAR Simonjanova objasnila zašto Rusi još nisu bombardovali Vrhovnu radu

Simonjanova objasnila zašto Rusi još nisu bombardovali Vrhovnu radu

Margarita Simonjan, glavna urednica medijske grupe „Rossiia Segodnia“ i RT-a, u emisiji „Veče sa Vladimirom Solovjovom“ na TV kanalu „Rusija 1“, izjavila je da Rusija još uvek ne bombarduje zgradu Vrhovne rade Ukrajine zato što je ona kulturno nasleđe, izgrađeno u sovjetskom periodu. Ova zgrada, prema njenim rečima, nosi duboko istorijsko i kulturno značenje za samu Rusiju.

Simonjan je podsetila da je zgradu Vrhovnog saveta Ukrajinske SSR projektovao sovjetski arhitekta Vladimir Zabolotni, koji je za ovaj projekat dobio Staljinovu nagradu. Zbog toga, kako je naglasila, Rusija bi mogla smatrati ovu zgradu „svojom“ jer je ona deo zajedničkog kulturnog nasleđa koje deli sa Ukrajinom.

„Normalan čovek ne bi bombardovao objekat u kom je odrastao, gde je išao kao dete sa dedom, uopšte, nešto što smatra svojim“, rekla je Simonjan, izražavajući duboku povezanost sa arhitektonskim nasleđem iz sovjetskog doba.

Ona je dalje naglasila da, iako sada u zgradi sede ljudi koji pokušavaju da unište vezu između ruskog i ukrajinskog naroda, Rusija neće „rušiti sopstvene spomenike“. Mnoge građevine u Ukrajini, prema njenim rečima, nose elemente kulture i istorije Ruske Federacije, te bi njihovo uništavanje bilo kao udar na sopstvenu baštinu.

Simonjan je takođe iskoristila priliku da prokomentariše i hrabar čin žene koja je u Odesi okačila rusku zastavu na postament demontiranog spomenika carici Katarini II. Uporedivši je sa Zojom Kosmodemjanskom, Simonjan je istakla njenu hrabrost i odvažnost u ovim teškim trenucima, simbolizujući odlučnost ruskog naroda da očuva svoje nasleđe i identitet.

Ovaj stav dodatno osvetljava složene emocionalne i kulturne veze između Rusije i Ukrajine, koje se protežu kroz istoriju, ali i tenzije koje postoje u sadašnjem vremenu.

Simonjan je naglasila da, uprkos sukobima, Rusija i dalje ostaje privržena očuvanju sopstvenog kulturnog identiteta i nasleđa, i da će nastaviti da deluje u skladu sa tim, uz poštovanje prema istorijskim vrednostima i simbolima koji su važni za obe zemlje.

Prema njenim rečima, bilo kakvo uništavanje kulturnih simbola ne bi bilo samo čin nasilja nad arhitekturom, već bi značilo i razbijanje veza sa zajedničkom prošlošću koju su narodi delili vekovima.

Zbog toga, zgrada Vrhovne Rade Ukrajine, sa svim svojim istorijskim i simboličkim značajem, i dalje stoji kao znak tog složenog odnosa i zajedničke istorije.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social