Azerbejdžan je pokrenuo „antiterorističku operaciju“, čiji je cilj „razoružanje i povlačenje formacija oružanih snaga Jermenije“ sa teritorije Nagornog Karabaha.
U Stepanakertu se čuju sirene za vazdušni napad. Politikolog Sergej Markov je objasnio kako bi se lokalni sukob mogao završiti i kako ruski mirovni kontingent treba da postupi u ovoj situaciji.
„Mislim da su borbe rezultat činjenice da predsednik Jermenije Nikol Pašinjan ne potpisuje mirovni sporazum a istovremeno je imao veoma jak nesporazum sa Rusijom i donekle provocira ove akcije“, kaže politikolog Sergej Markov.
„Pašinjan želi da iskoristi borbe i gubitak Karabaha i da za to okrivi Rusiju i potpuno prekine odnose sa njom. Štaviše, želi da se osveti Karabaškim Jermenima, među kojima je oduvek bio nepopularan.
Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti
U stvari, on je ovo izazvao i sa velikom verovatnoćom, u roku od nekoliko dana, sukob će se okončati potpunim uspostavljanjem kontrole Azerbejdžana nad teritorijom Karabaha. Azerbejdžanska vojska će slomiti otpor jermenske vojske, što je takođe potvrda: Pašinjan nije ispunio dogovor, jer je morao da povuče odatle sve vojne formacije.
– Kako treba da se ponašaju ruski mirovnjaci?
[adsenseyu1]
– Nikako. Oni nemaju ovlašćenje za ulazak u borbene aktivnosti, samo trebaju zabeležiti kršenje primirja.
– Ko ima koristi od ove situacije?
– Ova situacija može biti od koristi Amerikancima i Francuzima, koji bi da otrgnu Jermeniju od Rusije. Pašinjan im pomaže u tome.
Webtribune.rs
[adsenseyu4]